Warren Buffett sa nepochybne radí medzi jedných z najúspešnejších investorov sveta, čo potvrdzuje aj jeho čisté imanie prevyšujúce hodnotu 85,6 miliárd dolárov alebo fakt, že v roku 2020 sa podľa časopisu Bloomberg umiestnil na 4. mieste v rebríčku najbohatších ľudí sveta.
Niet teda divu, že sa Veštec z Omahy stal jedným z najväčších vzorov väčšiny začínajúcich, ale aj ostrieľaných investorov. Jeho život je pretkaný množstvom, niekedy až neuveriteľných, momentov, ktoré ho vykresľujú nielen ako úspešného investora a businessmana, ale aj ako uznávaného filantropa.
Práve preto vám prinášame 14 faktov o Warrenovi Buffettovi, ktoré pre vás môžu byť viac či menej známe, ale zaručene vám priblížia život tejto nezabudnuteľnej osobnosti zo sveta investovania.
1. Ku prvému nákupu akcií sa odhodlal, keď mu bolo len 11 rokov
Zatiaľ čo väčšina 11-ročných chlapcov hrala baseball a čítala komiksy, Buffett nakupoval akcie.
K svojmu úplne prvému nákupu sa odhodlal na jar roku 1942, kedy nakúpil šesť akcií Cities Service Preferred s cenou 38 dolárov za akciu. V tom čase sa jednalo o pomerne úspešnú plynárenskú spoločnosť. V súčasnosti už však bohužiaľ neexistuje.
Warren Buffett sa k tomuto momentu vyjadril takto: „Stal sa zo mňa naozajstný kapitalista, bol to dobrý pocit.“
2. Na charitu chce venovať 99% všetkého svojho majetku
Ako už bolo spomenuté Warren Buffett je aj známym filantropom, čo potvrdzuje aj jeho prísľub ku venovaniu 99% svojho všetkého majetku na charitu. To chce dosiahnuť ako počas svojho života, tak aj po smrti, pričom na charitu venoval už 41 miliárd dolárov.
Tie putovali predovšetkým do nadácie Bill & Melinda Gates Foundation. V rámci svojho rozhodnutia sa navyše spojil aj s Billom Gatesom, s ktorým vytvoril projekt The Giving Pledge, ktorý má motivovať ďalších miliardárov, aby darovali aspoň polovicu svojho majetku na dobré účely.
3. E-mailu od Warrena Buffetta sa len tak nedočkáte
Warren Buffett nikdy nebol veľkým fanúšikom nových technológií, čo sa týka aj elektronickej komunikácie v podobe e-mailu. On sám tvrdí, že vo svojom živote odoslal iba jeden e-mail a všetko skončilo na federálnom súde.
V roku 1997 Buffett odpovedal na e-mail výkonného riaditeľa Microsoftu Jeffa Raikesa, ktorý chcel vedieť, ako hodnotí vývoj celej spoločnosti. Zanedlho potom ale americké úrady označili Buffettov e-mail za známku podpory Microsoftu a jeho pozície na trhu.
4. Denne číta približne 80% svojho času
Warren Buffett sa radí medzi jedných z najväčších čitateľov na svete. Podľa svojich slov totiž číta denne približne 80% svojho času. Keď bol teda požiadaný, aby sa s ostatnými podelil o svoj kľúč k úspechu, ukázal na hromadu kníh a povedal:
„Denne si prečítajte 500 stránok. To je to, ako znalosti fungujú. Rastú ako zložený úrok.“
5. V roku 2011 mu bola udelená Prezidentská medaila slobody
Ako známy filantrop si Warren Buffett vyslúžil aj najvyššie civilné vyznamenanie vo forme Prezidentskej medaily slobody, ktorú mu v roku 2011 udelil vtedajší prezident Barack Obama.
V rámci tohto stretnutia opísal Buffetta nielen ako jedného z najbohatších ľudí sveta, ale aj ako osobu, ktorá je stelesnením toho, že bezúhonnosť nie je pozitívna vlastnosť len v bežnom živote, ale aj v biznise.
6. Od roku 2014 majú jeho zamestnanci možnosť vyhrať 1 milión dolárov
Warren Buffett je veľký fanúšik basketbalu, a preto nie je divu, že jedna z jeho výziev sa týka práve tohto obľúbeného športu. Už od roku 2014 majú jeho zamestnanci možnosť vyhrať 1 milión dolárov, ktorý im bude vyplácaný ročne až do konca ich života.
Jedinou podmienkou je, že zamestnanec uhádne všetkých 16 tímov, ktoré sa prebojujú do ďalších kôl NCAA. Doteraz sa podarilo čiastočne uhádnuť zostavu tímov iba dvom zamestnancom, ktorí si aj napriek tomu odniesli odmenu vo výške 50 000 dolárov.
7. Jeho otec bol republikánsky kongresman
Warren Buffett nie je jediný z rodiny, komu sa podarilo vybudovať si úspešnú kariéru. Jeho otec Howard Buffett sa ale namiesto investovania venoval predovšetkým politike, v ktorej sa mu viac ako darilo.
Už v roku 1942 sa mu prvýkrát podarilo získať miesto republikánskeho kongresmana v štáte Nebraska, a to aj napriek tomu, že mu nikto nedával nejako vysoké nádeje na výhru.
Ihneď potom sa so svojou rodinou presťahoval do Washingtonu D.C., kde sa mu bezprostredne dvakrát po sebe podarilo svoje miesto obhájiť. Porážku utrpel až v roku 1948, pričom o dva roky neskôr sa dokázal vrátiť späť na svoje miesto.
Samotný Warren Buffett uviedol, že medzi jeho najväčších učiteľov patril jeho otec, potom jeho zosnulá manželka a hneď za ňou jeho mentor Benjamin Graham.
8. V šestnástich rokoch vlastnil úspory vo výške 53 000 dolárov
Buffett si už v útlom veku uvedomoval, že peniaze mu len tak do lona nespadnú. V šiestich rokoch teda začal predávať balíčky žuvačiek a plechovky Coca-Coly po celom susedstve. Tento svoj business bol však nútený ukončiť po tom, čo sa jeho otec stal kongresmanom.
To ho však nezastavilo a po presťahovaní do Washingtonu D. C. si našiel prácu ako doručovateľ novín The Washington Post. Vo svojich 13 rokoch si tak mesačne prišiel približne na 175 dolárov, čím prevyšoval aj plat niektorých učiteľov.
Popri doručovaní si privyrábal aj predajom použitých golfových loptičiek a známok alebo leštením áut. Z takto zarobených peňazí si o rok neskôr mohol dovoliť zaobstarať aj niekoľko akrov pôdy, ktorú následne prenajímal miestnym farmárom. Do svojich šestnástich rokov sa mu teda podarilo nazhromaždiť úspory vo výške 53 000 dolárov, ktoré v tom čase vlastnilo len málo jeho rovesníkov.
9. Svoje prvé daňové priznanie podal už v 14 rokoch
Keďže Warren Buffett zarábal už vo svojich 11 rokoch viac peňazí, než väčšina dospelých v jeho okolí, musel podľa zákona odvádzať aj dane. O niekoľko desiatok rokov skôr boli totiž pravidlá ohľadom daní na území Spojených štátov značne odlišné. V rámci nich tak boli nútení podať daňové priznanie všetci občania krajiny vrátane neplnoletých po prekročení sumy 500 dolárov.
Buffett si už v roku 1944 zarobil 592,50 dolárov, z ktorých musel teda odviesť daň vo výške 7 dolárov. Keďže bol Veštec z Omahy už vo svojich 14 rokoch veľmi bystrý, nezabudol svoje priznanie doplniť aj o odpisy z daní vo výške 45 dolárov. Konkrétne sa jednalo o výdavky na obstaranie bicykla o hodnote 35 dolárov a opravu hodiniek za 10 dolárov.
10. Na Harvarde o neho nemali záujem
Po troch rokoch štúdií na Univerzite v Nebraske sa Buffett rozhodol podať žiadosť na prestížnu Harvard Business School. Ako je tomu zvykom, dostavil sa na pohovor, ktorý mal rozhodnúť o jeho prípadnom prijatí. Po pár minútach mu ale jeden zo zamestnancov školy oznámil: „Zabudni na to. Nechystáš sa na Harvard. „
Po tomto sklamaní sa však Buffett dozvedel, že jeho idoly David Dodd a Benjamin Graham vyučujú na Columbia Business School. Bez dlhého rozmýšľania sa teda rozhodol jednému z nich napísať list, v ktorom stálo:
„Vážený profesor Dodd. Myslel som si, že už ste obaja mŕtvi, ale teraz som zistil, že ste stále na žive a učíte v Kolumbii, veľmi rád by som sa za vami zastavil.”
Zanedlho potom bol prijatý a na konci svojich štúdií v roku 1951 získal titul M.Sc. v ekonómii. Je to skratka z anglického „Master of Science“ a jedná sa o vysokoškolský magisterský titul.
11. Viac ako 94% svojho majetku zarobil až potom, čo prekročil hranicu 60 rokov
Warren Buffett sa samozrejme nestal miliardárom len tak zo dňa na deň. Naopak, na väčšinu svojho bohatstva si musel počkať dlhých 60 rokov. Vo svojich 52 rokoch jeho čisté imanie predstavovalo „len“ 376 miliónov dolárov.
Až o niekoľko rokov neskôr získal približne 94% svojho všetkého majetku, ktoré v súčasnosti podľa Forbes predstavuje už viac ako 85,6 miliárd dolárov (rok 2020). S touto sumou sa teda radí na 4. miesto najbohatších ľudí sveta, pričom na prvom mieste zostáva zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.
Warren Buffett svojím majetkom prevyšuje HDP niektorých krajín, medzi ktoré sa radí napríklad Ghana či Bulharsko.
12. Ako CEO Warrena Buffetta musíte dodržiavať len dve pravidlá
Warren Buffett dáva svojim CEO len dve pravidlá, ktoré však musia neomylne dodržiavať. Obe pravidlá sú vo svojej podstate veľmi jednoduché, ale od samotného zamestnanca vyžadujú poriadnu dávku zodpovednosti.
Pravidlo číslo 1: Nikdy nestraťte peniaze svojich akcionárov.
Pravidlo číslo 2: Nezabudnite pravidlo číslo 1.
13. Stále žije v rovnakom dome, ktorý si kúpil pred viac ako 60 rokmi
Aj keď sa Warren Buffett radí medzi jedných z najbohatších ľudí sveta, aj napriek tomu si nepotrpí na luxus. V skutočnosti už viac ako 60 rokov žije v rovnakom dome, ktorý si kúpil v roku 1958 za 31 500 dolárov, pričom v súčasnosti by stál približne 250 000 dolárov.
V dome je päť spální s dvoma kúpeľňami a celý pozemok je ohraničený len nízkym plotom s kamerovým systémom. Pri otázke, či nerozmýšľa nad kúpou iného domu, Buffett iba krúti hlavou.
Podľa svojich slov má vo svojom dome všetko, čo potrebuje, a navyše investíciu do neho považuje za tretiu najlepšiu, ktorú kedy vo svojom živote urobil.
14. Jeho obľúbeným nástrojom je ukulele
Celý život Warrena Buffetta sa samozrejme netočí iba okolo investovania a preto si občas svoj voľný čas spríjemní hrou na ukulele. Naučil sa neho hrať vo svojich 18 rokoch, čím chcel urobiť dojem na jedno z miestnych dievčat, ktoré však v tom čase už malo priateľa.
Buffett sa ani tak nechcel vzdať a pokúsil sa nájsť niečo, čo jej priateľ nevie. Počas svojho pátrania prišiel na to, že práve hra na ukulele by mohla byť tou správnou voľbou.
Zdroj: finex
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.