21 najlepších svetových akcií pre rok 2021

Akcie Americké akcie Európske akcie Zaujímavosti

Rok 2021 bude určite na akciových trhoch vzrušujúci. Rok 2020 priniesol vďaka COVID-19 najprv pokles, ale v jesenných mesiacoch došlo k opätovnému silnému nárastu.

Investície do akcií sa tiež minulý rok stali populárnejšími medzi retailovými investormi, čo má obrovský vplyv na akciový trh.

Nadštandardne si viedli technologické akcie, ktoré profitovali z drastických zmien v dôsledku zavedenia karantén po celom svete. Populárna akcie, ako je napríklad Tesla si tiež viedli dobre, ale došlo napríklad k pádu nemeckej Wirecard.

Ďalšou dôležitou udalosťou boli obrovské zmeny v cene ropy, ktorá bola dokonca určitú dobu v USA záporná.

S novým rokom tak pred nami stoja nová výzva urobiť správne investičné rozhodnutia. V tomto článku, ktorý bude na pokračovanie, vám podrobne predstavíme 21 najlepších akcií, ktoré by mohli stáť v roku 2021 na stupňoch víťazov!

Čo priniesol rok 2020 na akciovom trhu a čo očakávať v roku 2021?

Historicky nízke úrokové sadzby nútili investorov opustiť dlhopisy a nájsť vhodnejšie alternatívy. Akcie sú bezpochyby jednou z nich. Návratnosť spoločností bola za uplynulý rok historicky vyššia ako u dlhopisov a mnoho investorov teda presúvalo svoj kapitál do priameho vlastníctva spoločností. To možno jasne vidieť na enormnom raste súkromného kapitálu.

Najviac z koronavírusovej krízy profituje technologický sektor. Rad spoločností bolo nútených zabezpečiť prácu svojich zamestnancov z domova, čo sa pozitívne odrazilo u akcií spoločností, ktoré sprostredkovávajú potrebný softvér.

Značne boli zasiahnuté cyklické akcie, ktoré však následne v druhej polovici roka 2020 vykázali silné zotavenie. U špekulatívnych akcií je najväčšia otázka, ako rýchlo sa svet vráti do normálu a do akej miery koronavírusová kríza poznamená každodenný život ľudí. Veľa vecí sa môže už navždy zmeniť.

Svetové udalosti, akou bezpochyby súčasná pandémia je, často urýchľujú prijatie nových návykov a technológií.

Aktuálna fiškálna a monetárna situácia

Pandémia COVID-19 znamenala obrovské zaťaženie pre rozpočet takmer všetkých štátov. Táto kríza bohužiaľ ešte nie je zažehnaná a je dôležité si pripomenúť, že mnoho štátov sa dostávalo do ekonomických problémov ešte pred vypuknutím koronavírusovej krízy.

Fiškálna situácia

V roku 2019 dominovala svetovej ekonomike USA so schodkom 4,6%. Japonsko jej čelilo so schodkom 3,8%, Čína s 2,8% a eurozóna so schodkom 0,6%. Na jednotlivé oblasti však pandémia dopadla rozdielne a líšil sa aj postup v boji s touto infekčnou chorobou.

Situácia je po roku teda trochu odlišná. Vláda v Číne očakáva schodok 2,8%, Japonsko 4,7% a v eurozóne sa očakáva schodok 8,7%. Najhoršia situácia je však v USA, kde sa očakáva schodok 16%.

Ide o obrovský deficit, s ktorým si bude musieť novozvolený prezident Joe Biden poradiť. Je to aj jeden z dôvodov, prečo americký dolár v poslednej dobe stráca časť zo svojho lesku.

Menová situácia

Okrem všetkých fiškálnych opatrení zo strany štátov boli nútené reagovať aj centrálne banky po celom svete. Bolo vytvorené obrovské množstvo peňazí a úroková sadzba bola tlačená ešte nižšie. Výsledkom bolo, že hodnota aktív vo vzťahu k stále sa zvyšujúcemu objemu peňazí v obehu vzrástla.

ECB má po koronavírusovej kríze úrokovú sadzbu 0%, úrokovú sadzbu vkladov – 0,5%, pôžičky vo výške 850 miliárd eur a odkúpila ďalšie cenné papiere v hodnote 20 miliárd eur. Banky si navyše môžu od ECB požičiavať za -1% úrok.

Fed má úrokovú sadzbu 0%, úrokovú sadzbu vkladov 0,25% a mesačne nakupuje dlhopisy v hodnote 120 miliárd dolárov. Jedná sa o vládne dlhopisy v hodnote 80 miliárd dolárov a podnikové dlhopisy v hodnote 40 miliárd dolárov.

Japonská centrálna banka (BOJ) udržuje úrokovú sadzbu u desaťročných japonských vládnych dlhopisov na 0%. Navyše bol opäť obnovený program spätného odkupu dlhopisov a akcií, ktorý BOJ v roku 2019 ukončila.

Do septembra 2021 chce BOJ kúpiť ďalšie dlhopisy v hodnote 15 biliónov japonských jenov a bilancia centrálnej banky tak výrazne prekročí HDP Japonska.

Devalvácia meny je preto jasným rizikom a jedným z hlavných aspektov, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri výbere akcií a sektorov pre nasledujúci rok.

Najlepšie odvetvia v roku 2021

Nie všetkým sektorom sa vždy darí rovnako a odlišné sektory reagujú na rôzne zmeny inak. Rok 2020 bol v znamení ekonomickej neistoty a nízkeho hospodárskeho rastu. Riziko inflácie je tiež vysoké.

Nižšie sa pozrieme na odvetvia, ktoré by mohli v roku 2021 príjemne prekvapiť.

Tvrdé aktíva

Najlepšou ochranou proti inflácii sú tzv. tvrdé aktíva alebo silné značky s veľkou kúpnou silou. Medzi 21 najlepšími akciami v tomto zozname je rad akcií so silnou obchodnou značkou. Tieto spoločnosti môžu ľahko zvýšiť svoju hodnotu v časoch inflácie a rýchlejšie dosiahnuť atraktívneho ocenenia.

Príkladom sú ťažobné spoločnosti Rio Tinto a Norilsk Nickel, rovnako ako kanadský vlastník nehnuteľností a developer Melcor Developments. Do tejto kategórie možno čiastočne zaradiť tiež japonský obchodný dom Sumitomo a švédsky SCA.

Energetický sektor

Z rastu cien profitujú tiež producenti plynu Gazprom a Tourmaline. Zemný plyn je dlhodobo propagovaný ako čistejšia alternatíva k rope, biomase a uhliu. Nižšia cena ropy dostala ropných ťažiarov pod silný tlak, čo by tiež malo pomôcť oživiť cenu zemného plynu.

Technologický sektor

Technologický sektor je stále dôležitejší. Väčšina technologických akcií je však veľmi drahá a nemá osvedčený obchodný model. Rýchle zmeny navyše nie sú len príležitosťou, ale aj rizikom pre spoločnosti v tomto odvetví.

Dnešní víťazi môžu zajtra kvôli novému vývoju zaostávať. V tomto zozname nie sú obsiahnuté akcie IBM a Intel, ktorým sa dostatočne nedarí držať krok so stále sa zrýchľujúcim tempom technologického sektora.

Atraktívnym spôsobom, akým je možné investovať do čínskeho technologického gigantu Tencent a ďalších rozvíjajúcich sa trhov je spoločnosť Prosus. Alphabet má aj ďalšie sľubné projekty popri svojom vyhľadávači Google. Tieto investície sú realizované v súčasnej dobe na úkor ziskov, ale v budúcnosti ponúkajú obrovský potenciál.

Brands

Zabehnuté stabilné spoločnosti a silné značky sú často schopné lepšie prečkať nepriaznivé obdobie. Zoznam zahŕňa niekoľko spoločností so silnou pozíciou vo svojom odvetví. Mnoho z nich je však zo zoznamu zámerne vynechaných, vďaka špecifickým problémom vo svojich sektoroch, alebo zvyšujúcej sa konkurencii – napríklad Amazon.

Holdingové spoločnosti

Holdingové spoločnosti sú zaujímavou alternatívou k ETF, ktoré môžu obsahovať množstvo nadhodnotených akcií. Zaujímavým zástupcom je vyššie zmienený Prosus.

Berkshire Hathaway tento rok profituje z chytrej investície do spoločnosti Apple. Medzi zaujímavé holdingové tituly patria napríklad CK Hutchison a Jardine Strategic.

Zdravotná starostlivosť

Hoci zdravotnícky sektor určitú dobu trochu zaostával, v týchto neistých časoch je zdravotníctvo pomerne defenzívnym sektorom, v ktorom viac než kde inde, hrajú úlohu odborné znalosti a know-how.

Samozrejme existuje aj rad špecifických rizík. V našom zozname z tohto sektoru nájdete 2 akcie.

21 najlepších akcií na rok 2021 nájdete ako pokračovanie v ďalších článkoch tejto “minisérie”.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár