3 investičné poučenia po koronavírusovej korekcii. Príde rast, či pokles ?

Akcie Ekonomika Financie Zaujímavosti

Máme za sebou prvých päť mesiacov roku 2020 a je nutné dodať, že pre investorov to boli divoké časy. Ktoré staré známe pravdy sa potvrdili a aké poučenie si vziať pre nasledujúce mesiace? Prinášame vám rady a tipy od Václava Pecha, analytika spoločnosti Broker Trust.

1. Zdravý rozum funguje

Minulý rok bol pre akcie mimoriadne priaznivý. Videli sme rast napriek akýmkoľvek negatívnym správam, politickému napätiu či horšiacim sa dátam z ekonomík. Kto premýšľal hlavou, musel vedieť, že korekcia je nevyhnutná. Chýbal ale katalyzátor. Ten prišiel v podobe choroby COVID-19. Korekcia nás prekvapila svojou rýchlosťou, ktorá nemala v histórii obdobu. Realistickí investori so zdravým rozumom a štipkou skúseností ale mali dosť času sa na ňu pripraviť.

2. Diverzifikácia, diverzifikácia, diverzifikácia

V rámci prípravy bolo rozumné v portfóliách znížiť váhu akcií ich predajom a výberom ziskov po štedrom roku 2019. Možnosťou bolo navýšiť v portfóliu podiel hotovosti alebo ho zaistiť proti prepadu napríklad pomocou opcií či rozložením prostriedkov medzi aktíva ako zlato či dlhopisy. Portfólio obsahujúce 60 percent akcií, 30 percent dlhopisov a 10 percent zlata prekonalo tento rok oproti čisto akciovému indexu len tretinový pokles a aktuálne už zažíva ďalší ziskový rok.

3. Neinvestovať nie je riešenie

Vývoj na trhoch v tomto roku je divoký. Napriek tomu však doterajšie výsledky potvrdzujú ďalšiu známu pravdu. A síce tú, že neinvestovať nie je riešenie. Miera inflácie je (nielen) tento rok v Českej republike vysoká a hodnota peňazí „bezpečne zaparkovaných“ na bežných a sporiacich účtoch sa postupne vyparuje. Za rok inflácia „odhryzla“ z peňazí viac ako tri percentá. Oproti tomu, už spomínané diverzifikované portfólio, za posledných 12 mesiacov prinieslo investorovi viac ako 13%-né zhodnotenie. A to máme za sebou najrýchlejšiu korekciu v histórii.

Dosť bolo minulosti. Čo nás čaká a čo nás neminie? Súčasná situácia na trhu je ale mimoriadne optimistická. Akciové indexy letia nahor. Tie technologické sa už vyšplhali na svoje historické maximá, ostatné veľkú časť strát zmazali. A to aj napriek tomu, že dáta prichádzajúce z ekonomík sú z historického pohľadu hrôzostrašné. Trhy ale veria, že táto situácia je iba dočasná.

Argumenty pre rast

  • Vývojom účinnej vakcíny proti COVID-19 sa zaoberajú najlepšie mozgy množstva farmaceutických firiem. Niektoré sú so svojimi výrobkami dokonca už v záverečnej a to tretej fáze testovania. Vírus už čoskoro nebude problém.
  • Vďaka vakcíne nebude vírus brániť ľuďom v práci, firmy začnú naplno vyrábať a terajšie zlé makroekonomické dáta odznejú. Už teraz firmy aj z tých najpostihnutejších sektorov hlásia v porovnaní so začiatkom apríla zlepšenie.
  • Trhom prinášajú silnú podporu centrálne banky a tiež vlády jednotlivých štátov, ktoré na sanáciu následkov ekonomickej paralýzy nešetria.
  • Analytická obec prakticky ako celok očakáva prudké oživenie v tvare písmena V. Prudký pokles, ktorého sme boli svedkami, vystrieda rovnako rýchle oživenie.

Zhrňme si túto optimistickú variantu – vírus sa v dohľadnej dobe vyrieši, situácia sa už teraz pozvoľna zlepšuje, akciové trhy letia nahor a s centrálnymi bankami v pozadí môžeme hľadieť k lepším zajtrajškom. Čo sa môže pokaziť?

Argumenty tých opatrnejších

  • Pokrok vo vývoji vakcíny je pekná vec, ale jej použitia v najbližších mesiacoch sa nedočkáme. Záverečná tretia fáza vývoja lieku je najdlhšia a absolútne najnákladnejšia, schvaľovací proces sa tiež môže pretiahnuť. Áno, s vakcínou to vyzerá nádejne, ale s jej zavedením pred príchodom očakávanej druhej vlny ochorenia sa počítať nedá.
  • Druhá vlna a opätovné spomalenie (až zastavenie) ekonomiky je vec, ktorej sa obávajú lídri prakticky všetkých významných spoločností, ktoré v USA ohlasovali výsledky hospodárenia. Podmienky na podnikanie sa pomaly zlepšujú, ale druhá vlna by im zasadila veľkú ranu.
  • Akciové trhy prudko rastú už druhý mesiac. Kto tlačí ceny hore? Peniaze veľkých fondov, ktorých manažéri vidia dlhodobé investičné príležitosti? Veľmi pravdepodobne nie. Legendárny Warren Buffett navyšuje svoj voľný cash flow, predal napríklad všetky akcie leteckých spoločností – tie sa podľa neho na minuloročné úrovne dlho „nepozrú“. A vraj, ani na dne marcového prepadu nenašiel jasné dlhodobé investičné príležitosti ako za finančnej krízy. Ďalší z legendárnych manažérov Stanley Druckenmiller hovorí, že aktuálny pomer medzi možným výnosom a stratou je najhorší, ktorý kedy na trhu videl. Na trhu je ale aj tak mimoriadny príval peňazí nových investorov. USA hlási historicky najväčší počet novozaložených obchodných účtov.
  • Sú za rastom teda len peniaze nových ľudí na trhu? To by pre ďalší vývoj nebola dobrá informácia. Ale ani tí to nie sú. Za drvivou väčšinou obchodov je potreba hľadať HFT algoritmy (high frequency traders) a „day – traderov“ (obchodníci, ktorí počas dňa urobia viac obchodov) pracujúcich na základe technickej analýzy, momentu alebo numerickej analýzy. Čo sa stane, až sa numerické modely zmenia? Až sa trend na trhu otočí? Príde opäť rad na fundament?
  • A ako je to s tým oživením v tvare písmena V? Na to najlepšie odpovedal jeden z významných šéfov spoločností sídliacich na Wall Street: „Oživenie v tvare písmena V vytvoríte tak, že prinútite všetkých veriť v to, že príde.“ A to sa zatiaľ darí.

Ako by sa v protichodných argumentoch mal vyznať investor? Vráťme sa na začiatok a použime zdravý rozum. Trhy už viac ako mesiac rastú a svojim rastom dohnali väčšinu svojich strát. Makroekonomická situácia je naďalej zlá, aj keď krátkodobo vykazuje zlepšenie. Vakcína do príchodu druhej vlny celkom iste nebude. Na mieste je teda opatrnosť. Korekcia rastu, ktorý sa začal v marci, môže prísť a s veľkou pravdepodobnosťou príde. Hrnúť sa v túto chvíľu na trh so sto percentami svojho kapitálu nebude rozumná voľba.

Neinvestovať ale nie je riešenie. Alebo je to prakticky vždy zlé riešenie. Peniaze na trh určite patria. Základnou obrannou taktikou zostáva naďalej diverzifikácia.

Zdroj: finparada

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár