7 akcií Berkshire Hathaway, ktoré si môžete kúpiť, ak chcete byť ako Warren Buffet

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Technológie Zdravotníctvo

Prvá časť

Rok 2022 bol doteraz náročným obdobím na investovanie. Obavy z očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb vytvorili tlak na akcie. Nedávno geopolitika viedla k ďalšej nestálosti. S týmto a koncom nekontrolovaného býčieho trhu v rokoch 2020-2021 môže byť ten správny čas zvážiť pridanie ďalších akcií Warrena Buffetta do vášho portfólia.

Warren Buffett, „veštec z Omahy“, vybudoval za deväť desaťročí investovania majetok v hodnote 113,6 miliardy dolárov. To je po dobrých aj zlých časoch. Vysoká inflácia a nízka inflácia. Vojna a mier. Jeho investičný štýl odkedy začal investovať v mladosti sa rôzne vyvíjal. Jeho zameranie na hodnotu, nie módne trendy a na vysokokvalitné akcie, umožnilo získať akciám v jeho firme Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-A, BRK-B) – od roku 1965 až 18,3% ročne.

Ak chcete investovať ako Warren, technicky všetko, čo musíte urobiť, je kúpiť buď BRK-A alebo BRK-B (s najväčšou pravdepodobnosťou BRK-B, pretože akcie BRK-A nikdy neboli rozriedené ). Ale ak máte záujem o nákup len verejne obchodovateľných cenných papierov, ktoré má Berkshire vo svojom portfóliu, a nie o vlastníctvo Berkshire, môžete to urobiť tiež.

Spomedzi mnohých akcií v držbe Berkshire môže byť týchto sedem akcií práve pre vás. Tento zoznam je zmesou blue-chip akcií, hodnotových hier a dokonca aj toho, čo sa na prvý pohľad nezdá byť niečím, čo by ste nazvali akciami Warrena Buffetta:

  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Bank of New York Mellon (NYSE:BK)
  • DaVita (NYSE:DVA)
  • General Motors (NYSE:GM)
  • Nu Holdings (NYSE:NU)
  • U.S. Bancorp (NYSE:USB)
  • Verizon (NYSE:VZ)

Dividendový výnos: 0,54%

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple (AAPL)

Pred desiatimi rokmi by bolo pritiahnuté za vlasy tvrdiť, že jedného dňa budú akcie AAPL najväčšou akciovou pozíciou Berkshire. Vzhľadom na to, že Buffett je najviac známy pre svoje podiely v spoločnostiach „starej školy“, ako sú American Express (NYSE: AXP) a Coca-Cola (NYSE: KO), veľké investície do technologických akcií by sa vtedy zdali nevyspytateľné.

Ale ako bolo spomenuté vyššie, Buffettov investičný štýl sa postupne vyvíjal s dobou. Legendárny investor, ktorý v 70. rokoch 20. storočia zarobil svoje prvé imanie na akciách s hlbokými hodnotami, sa presunul a zameral na vysokokvalitné, skôr blue-chip akcie. 

Dá sa povedať, že tento technologický gigant spĺňa tieto kritériá. Technika mohla byť oblasťou mimo jeho „kruhu kompetencií“, ako by povedal Buffett. V posledných rokoch sa však technológie stali dominantnejšou, ak nie najviac dominantnou silou v globálnej ekonomike. Vďaka tomu existuje v technologickom sektore okrem IBM (NYSE:IBM) aj niekoľko iných „blue-chip“.

Apple, spolu s ostatnými “členmi” FAANG, poctivo patrí do tejto kategórie. Investícia do AAPL v polovici roka 2010 pri nákladoch 35 dolárov na akciu, a to aj pri sell-offe technológií, Berkshire zvýšil svoju investíciu o viac ako 100 miliárd dolárov. Rovnako ako iné mená v tomto priestore, budúce výnosy môžu byť skromnejšie ako výnosy v posledných rokoch. Ak však chcete vlastniť akcie bezpečného prístavu, ktoré sú technologickou spoločnosťou, možno si ich budete chcieť kúpiť.

Dividendový výnos: 3,08%

päťročný graf Bank of New York Mellon, zdroj: GOOGLE

Bank of New York Mellon (BK)

Portfólio Berkshire obsahuje pomerne veľa bankových akcií. Najvýznamnejšou z týchto bankových akcií je Bank of America (NYSE:BAC). BAC má druhú najväčšiu alokáciu medzi akciami Warrena Buffetta.

Ale aj keď je dobré urobiť z banky dlhodobú držbu, možno by ste sa chceli bližšie pozrieť na menej známe bankové meno, ktoré vlastní Warren. Tým by bola Bank of New York Mellon (BNY Mellon). Táto banka, ktorá vznikla v roku 2007, keď sa zlúčila s Mellon Financial, nie je typom banky, od ktorej si idete požičať na auto alebo riešiť hypotéku.

Namiesto toho je predovšetkým správcom aktív, pričom zvyšok jej podnikania tvoria služby privátneho bankovníctva/správy majetku. Ako nedávno tvrdil komentátor Motley Fool, jej model príjmov založený na poplatkoch ju robí menej rizikovou ako to je pri tradičnej banke, kde príjmy závisia od čistého úrokového príjmu. To znamená, že BNY je zároveň v dobrej pozícii, aby mohla ťažiť z rastúcich úrokových sadzieb, podobne ako zvyšok bankového priestoru.

S odhadmi na strane predaja, ktoré hovoria o zvýšení zisku o približne 20% medzi rokmi 2022 a 2023 na 5,77 dolárov na akciu, akcie BK vyzerajú ako skvelý biznis za viac ako férovú cenu (okolo 54 dolárov na akciu).

päťročný graf DaVita, zdroj: GOOGLE

DaVita (DVA)

Aj keď je prevádzkovateľ dialyzačného strediska DaVita v prvej desiatke holdingu, je oveľa menšou spoločnosťou ako ostatné mená, ktoré sú najväčšími pozíciami v portfóliu Berkshire. S trhovou kapitalizáciou vo výške 11 miliárd dolárov je sotva v kategórii akcií s veľkou kapitalizáciou.

Napriek tomu sa medzi akciami Warrena Buffetta zdá, že ide o hodnotnú hru v dobrej viere. Obchodovanie za približne 14,5-násobku tohtoročných plánovaných ziskov je pomerne lacné pre obchod s vysokou maržou, ktorý je trvalo ziskový.

Trh sa ochladil na akciách DVA minulú jeseň, po ich horúcom období počas obnovy pandémie. Veľkým faktorom za jej poklesom bolo odstúpenie vedenia. Po jej projekciách nižšieho než očakávaného rastu ziskov investori zareagovali prehnane a poslali ju pod 100 dolárov na akciu, len niekoľko mesiacov po tom, čo sa obchodovala za viac ako 130 dolárov na akciu. Nedávno si trh uvedomil, že jeho sell-off bol prehnaný.

Akcie sa čiastočne zotavili a dnes sa obchodujú za približne 115 dolárov na akciu. Napriek tomu si nemyslite, že ste zmeškali, že ste z toho neurobili holding pre svoje portfólio. Aj keď nezaznamená žiadnu viacnásobnú expanziu, ak medzi týmto a nasledujúcim rokom zaznamená nárast zisku na akciu (EPS) z 8,01 dolára na 10,04 dolára, môže byť schopný vrátiť sa späť na svoje maximum z roku 2021.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár