Prvá časť
Na virtuálnom summite generálneho riaditeľstva o odolnosti polovodičov a dodávateľského reťazca začiatkom tohto mesiaca prezident Joe Biden uviedol, že USA sa musí zamerať na investície do svojej čipovej „infraštruktúry“, aby vyriešili pretrvávajúci nedostatok polovodičov v USA.
Bola to hudba pre uši pre niekoľko priemyselných odvetví ťažko zasiahnutých krízou, ktorá zasiahla kľúčové odvetvia akými sú spotrebná elektronika, farmaceutický priemysel a výroba automobilov. Predstavitelia Bieleho domu uskutočnili stretnutia s 20 hlavnými predstaviteľmi.
„Tieto čipy, tieto doštičky … batérie, širokopásmové pripojenie – to všetko je infraštruktúra. Potrebujeme vybudovať dnešnú infraštruktúru a neopravovať včerajšiu, “ uviedol počas stretnutia 46. prezident USA . „Plán, ktorý navrhujem, ochráni náš dodávateľský reťazec a oživí americkú výrobu.“
Zo všetkých priemyselných odvetví zasiahnutých nedostatkom polovodičov musel automobilový priemysel čeliť najtvrdším úderom. General Motors (NYSE:GM) a Ford (NYSE:F) by mohli tento rok kvôli nedostatku polovodičov spoločne stratiť 4,5 miliardy dolárov.
Pozitívne je, že Biden bol agresívny pri budovaní kapacít na riešenie krízy. Návrh zákona o infraštruktúre Bieleho domu za 2 bilióny dolárov obsahuje 50 miliárd dolárov pre polovodičový priemysel .
Bidenovým plánom venovať miliardy z amerického plánu obnovy pracovných miest na výrobu čipov je zvýšiť domácu výrobnú kapacitu, pretože krajina je v súčasnosti odkázaná na polovodiče z Japonska, Južnej Kórey, Taiwanu a Číny.
Akcie polovodičov sú na tomto pozadí pripravené na veľmi dobrý pokrok vpred. iShares PHLX Semiconductor ETF (NASDAQ:SOXX) narástol o 1,58% viac ako v minulom mesiaci, pretože nedostatok čipov sa presunula do centra diania.
Vybrali sme sedem spoločností, v ktorých by ste mali zvážiť pozíciu, ak si chcete zahrať túto “hot hru”.
- Lam Research (NASDAQ:LRCX)
- Teradyne (NASDAQ:TER)
- Intel (NASDAQ:INTC)
- Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD)
- Nvidia (NASDAQ:NVDA)
- Qualcomm (NASDAQ:QCOM)
- Brooks Automation (NASDAQ:BRKS)
Dividendový výnos: 0,80%
Lam Research (LRCX:NASDAQ)
Spoločnosť Lam Research je jedným z najväčších hráčov v oblasti polovodičových zariadení. Spoločnosť so sídlom vo Fremonte v Kalifornii sa zaoberá návrhom, výrobou, marketingom a servisom zariadení na spracovanie polovodičov používaných na výrobu integrovaných obvodov.
Spoločnosť má vynikajúce základy a silnú súvahu. Spodná a horná hranica polovodičovej spoločnosti sa za posledných päť rokov zvýšili o 34,9% a 15,4% . Všetky hlavné prevádzkové ukazovatele, vrátane hrubej marže, prevádzkovej marže, čistej marže, návratnosti aktív, návratnosti vlastného imania a ROIC, sú silné a k poslednému dátumu vykazovania prekonali index S&P 500 a odvetvie.
USA sa usiluje o väčšiu domácu výrobu. Spoločnosť Lam Research, ktorá má fyzickú základňu v Kalifornii, tak ťaží z tejto pozície.
So 6 miliardami dolárov v hotovosti a 5 miliardami dolárov v dlhu má spoločnosť tiež solídnu základňu na investovanie do výrobných zariadení v USA. Tieto operácie predstavovali iba 4% z výnosov 4. štvrťroka 2020, čo sa však môže zmeniť. Čína, Kórea a Taiwan tvorili za rovnaké obdobie 73% výnosov.
Akcie LRCX sa za posledný mesiac zvýšili o 9,73%.
Dividendový výnos: 0,30%
Teradyne (TER:NASDAQ)
Teradyne je americký konštruktér a výrobca automatických testovacích zariadení. Aj keď má niekoľko segmentov, najväčším prispievateľom do spoločnosti je testovanie polovodičov.
Teradyne testuje približne 50% všetkých polovodičov na celom svete. Nie je teda prekvapením, že z celkových výnosov 759 miliónov dolárov za štvrtý štvrťrok 2020 bolo 524 miliónov dolárov spôsobených testovaním polovodičov.
Za posledných 12 štvrťrokov spoločnosť North Reading v štáte Massachusetts zakaždým prekonala odhady analytikov z Wall Street. Najnovšie, vo štvrtom štvrťroku, spoločnosť vykázala EPS 1,10 dolárov na akciu, čo medziročne vzrástlo o 25% z hodnoty 88 centov v minulom roku a prekonalo odhady 1,01 dolárov zo strany 17 analytikov sledujúcich spoločnosť .
Príjmy vo výške 759 miliónov dolárov vo 4. štvrťroku 2020 vzrástli oproti 4. štvrťroku 2019 o 16%. Za celý rok vyskočilo EPS o 62% a výnosy sa zvýšili o 36%. Hrubý zisk a prevádzkové ziskové marže sú na úrovni 57,2% a 29,3%, čo je lepšie ako priemer v priemysle a index S&P 500.
Akcie TER sa za posledný mesiac zvýšili o 7,96%.
Dividendový výnos: 2,45%
Intel (INTC:NASDAQ)
Akcie spoločnosti Intel zaznamenali v roku 2020 výrazný pokles a zaostali za širším priemyslom polovodičov. INTC stratil v roku 16,1% v porovnaní s 49,8%-ným nárastom SOXX.
Spoločnosť tiež stratila popredné miesto medzi výrobcami čipov, čo sa meralo podľa trhovej kapitalizácie. Táto skutočnosť sa nestratila ani u jej hlavných investorov – aktivistický hedžový fond Third Point má podiel v spoločnosti Intel v hodnote 1 miliardy dolárov.
Minulý rok sa po spoločnosti vydal výkonný riaditeľ spoločnosti Third Point Daniel Loeb s argumentom, že je potrebné zmeniť ju v záujme národnej bezpečnosti. Vyzval spoločnosť Intel, aby predala časť svojich akvizícií a rozdelila dizajn a výrobu, aby využila výhody nákladovej synergie.
Spoločnosť Intel si je týchto problémov vedomá. Výzvy v oblasti dodávok sú vážnou výzvou, ktorú americké firmy potrebujú, aby si udržali svoje prvenstvá v rámci svojho odvetvia. Spoločnosť Intel plánuje minúť 20 miliárd dolárov na dve nové továrne na čipy v Arizone.
Tu je potrebné poznamenať, že spoločnosť sa zameriava na udržanie silnej prítomnosti v USA namiesto outsourcingu výroby pokročilých čipov na Taiwan a Južnú Kóreu. To vyplatí dividendy vďaka silnému tlaku „made in USA“, na ktorý sa prezident Biden zameriava.
Dá sa pochopiť frustrácia veľkých investorov. Avšak každodenní investori by mali dôverovať stratégii spoločnosti Intel. Navyše, v rozžeravenom investičnom priestore skutočnosť, že sa akcie obchodujú za 13,9-násobok forwardovej ceny za zisk, robí z akcií INTC jedno z najobľúbenejších mien polovodičov. Pre porovnanie, Nvidia a Advanced Micro Devices sa obchodujú 45,5-krát a 41,2-krát.
Zdroj: investorplace
Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.