7 najlepších technologických dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Tretia časť

Skúsení investori si uvedomujú, že investovanie dividend je časovo overená stratégia, ktorá by mohla byť vhodná pre väčšinu súkromných portfólií typu buy-and-hold. Nezaujíma ich načasovanie vysoko volatilnej hybnosti. Namiesto toho je ich investičnou stratégiou, aspoň čiastočne, nákup akcií vysoko kvalitných spoločností vyplácajúcich dividendy a následné opätovné investovanie týchto dividend po dlhú dobu, napríklad do dôchodkových rokov. Potom začnú zbierať tento pasívny príjmový prúd. Dnešný článok preto predstavuje sedem z najlepších technologických dividendových akcií.

Ak sú spoločnosti ziskové, rozhodnú sa, či zisk rozdelia ako dividendy alebo ako nerozdelený zisk. Vedenie spoločnosti zvyčajne nikdy nechce znížiť alebo pozastaviť dividendu. Takéto zníženie by potenciálne mohlo signalizovať finančný stres a znížiť dôveru v spoločnosť. Väčšina investorov považuje rozdelenie dividend za pozitívny signál, pokiaľ ide o budúci príjem (alebo peňažné toky).

Akcie podnikov vyplácajúcich dividendy majú tendenciu udržať si svoju maximálnu hodnotu aj pri poklesoch trhu. Investori, najmä tí, ktorí sa spoliehajú na tento pasívny príjem, svoje akcie často nikdy nepredajú. Napokon, bez ohľadu na krátkodobú volatilitu na trhoch s akciami, ktorá by mohla ovplyvniť ceny akcií, je dividenda jednoznačnou návratnosťou investícií.

Pri investovaní je cieľom dosiahnuť prijateľný celkový výnos, ktorý je v súlade s cieľmi investora. Technologické akcie sa väčšinou považujú za rastové akcie. Inými slovami, jednotlivci si ich nemusia nevyhnutne spájať s dividendami. Existuje však množstvo technologických miláčikov z Wall Street, ktorí tiež vyplácajú dividendy. Spravidla ide o vyspelejšie technologické podniky s predvídateľnými príjmami a hotovostnými tokmi. Mohli by tak ponúknuť investorom to najlepšie z oboch svetov s potenciálnym rastom cien akcií a pasívnym príjmom.

Nedávny výskum, ktorý viedol Greg Filbeck z Black School of Business v Penn State Behrend v Erie, PA, zdôrazňuje : „Stratégie dividendových výnosov generujú záujem investorov, pretože historicky ponúkajú lepšie výsledky upravené podľa rizika.“ Inými slovami, investície do spoločností vyplácajúcich dividendy zostávajú silné a investori s výkupom a držbou budú časom pravdepodobne dobre ocenení.

Väčšina investorov rada zaraďuje do svojich portfólií technologické akcie. S týmito informáciami uvádzame sedem technologických dividendových akcií pre dlhodobé portfóliá:

  • AT&T (NYSE:T)
  • Broadcom (NASDAQ:AVGO)
  • Corning (NYSE:GLW)
  • Defiance Next Gen Connectivity ETF (NYSEARCA:FIVG)
  • International Business Machines (NYSE:IBM)
  • Texas Instruments (NASDAQ:TXN)
  • Vanguard Information Technology Index Fund ETF Shares (NYSEARCA:VGT)

Dividendový výnos: 5,1%

päťročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

International Business Machines (IBM:NYSE)

52-týždňové rozpätie: 90,56 dolárov – 135,88 dolárov
Zmena ceny za jeden rok: Až o 18%
Dividendový výnos: 5,1%

Technologický gigant so sídlom v New Yorku, International Business Machines, má ako dividendová akcia dlhú históriu. Avšak za posledné desaťročie, uprostred globálnej technologickej transformácie, zaznamenala spoločnosť IBM pokles výnosov. 

Kultový priemyselný gigant ponúka softvér, služby informačných technológií (IT) a hardvér. 97% najväčších bánk na svete sú klientmi IBM. Jeho mainframy zvládajú 90% všetkých transakcií kreditnými kartami globálne. Vedenie usilovne pracuje na tom, aby sa skupina stala dominantným hráčom fin-tech a blockchainov.

Spoločnosť vykázala výsledky za 4. štvrťrok a za celý rok 21. januára. Štvrťročné čisté príjmy dosiahli hodnotu 20,4 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný pokles o 6%. Analytici však s potešením zistili, že celkové výnosy z cloudu dosiahli 7,5 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 10%. Spoločnosť sa zameriava na vylepšené cloudové softvérové ​​riešenia.

Čistý príjem podľa GAAP bol 1,9 miliardy dolárov a zriedený EPS 2,07 dolárov, medziročne pokles o 56%. Voľný hotovostný tok spoločnosti IBM bol počas tohto štvrťroka 6,1 miliárd dolárov.

„V roku 2020 sme dosiahli pokrok v rozširovaní našej hybridnej cloudovej platformy ako základu pre digitálne transformácie našich klientov a zároveň sme sa zaoberali širšou neistotou makroprostredia.“ uviedol Arvind Krishna, výkonný riaditeľ IBM. „Akcie, ktoré podnikáme s cieľom zamerať sa na hybridný cloud a AI, sa uplatnia, čo nám dá dôveru, že môžeme dosiahnuť rast výnosov v roku 2021.“

Pomery forwardov P/E a P/S spoločnosti IBM sú na úrovni 11,52 a 1,55. Cieľom manažmentu je urobiť zo spoločnosti IBM štíhlejšiu prevádzku s cloudovými opakujúcimi sa tokmi výnosov. Od získania spoločnosti Red Hat sa zameranie spoločnosti IBM presunulo na oblasť umelej inteligencie (AI) a cloudové operácie. Ak si myslíte, že jej akcie pravdepodobne opäť zažiaria, potom by teraz mohol byť vhodný čas na kúpu tejto dividendovej akcie.

Dividendový výnos: 2,20%

päťročný graf Texas Instruments, zdroj: GOOGLE

Texas Instruments (TXN:NASDAQ)

52-týždňové rozpätie: 93,09 dolárov – 181,80 dolárov
Zmena ceny za jeden rok: nárast o 65%
Dividendový výnos: 2,20%

Diverzifikovaná polovodičová spoločnosť Texas Instruments navrhuje, vyrába a predáva analógové a zabudované procesné čipy. Medzi koncové trhy patrí priemyselná, automobilová a osobná elektronika, komunikačné zariadenia a podnikové systémy. Má 14 výrobných závodov po celom svete.

Koncom januára spoločnosť Texas Instruments oznámila hospodárske výseldky za štvrtý kvartál . Tržby dosiahli 4,08 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 22%. Čistý príjem dosiahol 1,69 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 58%. Podobne EPS vo výške 1,80 dolárov znamenal medziročný nárast o 61%. Nakoniec voľný hotovostný tok v 4. štvrťroku bol 1,9 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Rich Templeton poznamenal: „Spoločne naše dividendy a spätné odkúpenie akcií odráža náš trvalý záväzok vrátiť všetky bezplatné peňažné toky našim vlastníkom. Výhľad spoločnosti TI na prvý štvrťrok predstavuje výnosy v rozmedzí 3,79 až 4,11 miliárd dolárov a zisk na akciu medzi 1,44 a 1,66 dolárov. “

Musíme poznamenať, že 90% predaja je z krajín mimo USA. V dôsledku nedávneho oslabenia hodnoty dolára bude spoločnosť Texas Instruments v nasledujúcich štvrťrokoch pravdepodobne zaznamenávať vyššie výnosy.

Forwardové pomery   P / E a P / S sú 25,58 a 10,84. V uplynulom roku ocenili investori oživenie dopytu po polovodičoch v tvare V, najmä v automobiloch a priemysle. A akcie TI sa vrátili o viac ako 60%. Potenciálny krátkodobý zisk je preto pravdepodobný. A pokles smerom k úrovni 160 dolárov by zlepšil bezpečnostnú rezervu.

päťročný graf Vanguard Information Technology ETF, zdroj: GOOGLE

Vanguard Information Technology Index Fund ETF Shares (VGT:NYSEARCA)

52-týždňové rozpätie: 179,45 dolárov – 382,73 dolárov
Zmena ceny za jeden rok: nárast o 64%
Dividendový výnos: 0,82%
Pomer výdavkov:  0,1%

Posledným v tomto zozname je technologický ETF. The Vanguard Information Technology ETF umožňuje prístup k diverzifikovaným technologickým podnikom. Fond začal obchodovať v januári 2004 a čisté aktíva dosiahli takmer 47 miliárd dolárov. 

Spoločnosť VGT, ktorá sleduje výnosy indexu MSCI US IMI Info Technology 25/50, vlastní 345 spoločností. Viac ako 57% aktív je v top 10 mien. Podstatné cenové pohyby v týchto názvoch teda ovplyvňujú hodnotu fondu. Pokiaľ ide o odvetvia, technologický hardvér, úložisko a periférie vedú s 23,2%. Ďalším v poradí je systémový softvér (20,1%), polovodiče (15,9%) a aplikačný softvér (13,3%).

Medzi poprednými menami v zozname sú Apple (NASDAQ: AAPL ), Microsoft (NASDAQ: MSFT ), Nvidia (NASDAQ: NVDA ), Visa (NYSE: V ), Mastercard (NYSE: MA ) a PayPal (NASDAQ: PYPL ). V posledných rokoch boli tieto firmy technologickými miláčikmi a vodcami rastu.

Vzhľadom na nedávny nárast ceny akcií mnohým z týchto spoločností by sa vo fonde mohlo dariť v rámci získania zisku. Nové desaťročie však pravdepodobne budú formovať technologické inovácie. Fond si preto zaslúži vašu pozornosť.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár