Do akých akcií investovať v súčasnej situácii?

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Väčšina investorov bola príchodom koronavírusu na konci februára ohromená. Akciové trhy dlhodobo zažívali obdobie prudkého nárastu, o ktorom nič nenasvedčovalo, že by malo skončiť.

Avšak väčšina búrz o mesiac neskôr klesla približne o 35%. Nasledovalo prudké zotavenie, počas ktorého ceny mnohých akcií už posilnili z marcového minima o viac ako 70%.

Aké ponaučenie si môžu investori vziať z koronavírusovej havárie?

Je koronavírus čiernou labuťou?

Mnoho investorov považuje koronavírusovú pandémiu za tzv. „čiernu labuť“. Tento termín označuje udalosti, ktoré (takmer) nikto nedokázal (alebo nechcel) predvídať vopred. Tieto udalosti majú často obrovský vplyv na svetovú ekonomiku a spoločnosť. Termín čierna labuť prvýkrát použil Nicholas Taleb, ktorý však tvrdí, že pandémia COVID-19 nie je typickým príkladom tohto fenoménu. Túto krízu Taleb považuje skôr za tzv. „bielu labuť“ alebo tzv. „sivého nosorožca“. Taká udalosť má obrovský vplyv, ale je naopak predvídateľná a pravdepodobná. Pre šedého nosorožca je charakteristická skutočnosť, že človek túto udalosť zanedbáva alebo podceňuje jej hrozbu.

Je pozoruhodné, že pokles akciových trhov priniesol na akciové trhy tiež záplavu nových investorov. Online brokeri boli doslova zaplavení žiadosťami o založení investičného účtu. Títo noví investori, často bez akýchkoľvek skúseností a nedostatku vedomostí, začali investovať prakticky do všetkých (známych) akcií. Investori, ktorí nakúpili akcie v tých správnych dňoch, boli už odmenení pekným a rýchlym cenovým ziskom. Profesionálni investori a analytici však zostávajú v posledných mesiacoch prevažne pesimistickí. Teraz je potrebné trhy sledovať a vyčkať na ďalšiu veľkú korekciu.

Volatilita sa vracia

Burzy v USA sú na rekordných úrovniach, ale volatilita je stále vyššia ako pred koronavírusovou haváriou. Nezamestnanosť je v USA, aj napriek miernemu poklesu, stále znepokojujúco vysoká a zdá sa, že americká vláda nemá koronavírus zďaleka pod kontrolou. Druhá koronavírusová vlna, alebo napríklad prezidentské voľby v USA v novembri, by mohli krátkodobo potenciálne zmeniť smer trhov.

Index VIX už mierne vzrástol a opcie na index S&P 500 pre nadchádzajúce mesiace sú opäť drahšie. Všetko nasvedčuje tomu, že nadchádzajúce mesiace budú volatilnejšie.

Investície do trendov

Najdôležitejšie je pre väčšinu investorov mať dlhodobú víziu. Aby mohli investori profitovať z trendov, musia sa primárne pozerať do budúcnosti a nie do minulosti. Výskum ukazuje, že mnoho ľudí si často myslí, že určité nastavené trendy budú naďalej pokračovať, takže sa dostatočne nezameriavajú na nový vývoj. Práve preto vznikajú na akciových trhoch obrovské šokové pohyby. Dobrým príkladom sú realitné fondy, ktoré investujú do nákupných centier. Už niekoľko rokov klesajú ceny prakticky všetkých akcií retailových distribútorov nehnuteľností. Investori sa zdráhajú uveriť poklesu a myslia si, že tu vidno zaujímavú investičnú príležitosť. V skutočnosti prebieha prechod od fyzického obchodovania s nehnuteľnosťami k online obchodovaniu. Tento posun je tak veľký, že investície na tomto trhu vedú k zlým výnosom.

Marcový krach na akciovom trhu a súčasný hospodársky obrat ponúkajú príležitosti pre investorov, ktorí sa zameriavajú na trendové akcie. Z historického hľadiska viedla recesia vždy k úžasnému vývoju a inováciám. Ľudia a spoločnosti hľadajú nové nápady a práve tieto spoločnosti, ktoré hľadia dopredu, z krízy profitujú a stávajú sa víťazmi budúcich rokov. Výzvou pre investorov je vybrať najdôležitejšie trendy a najlepšie umiestnené spoločnosti a vyhnúť sa presne tým spoločnostiam, ktoré sa nedokážu adaptovať na meniace sa podmienky.

Koronavírusová kríza tieto trendy urýchlila. Začali sme hromadne pracovať z domova, a preto sú cloudové servery dychtivo žiadané. Rôzne videokonferenčné alebo iné komunikačné služby sa v posledných mesiacoch taktiež stali nesmierne populárnymi. Investori, ktorí investovali do spoločností, akými sú napríklad Zoom Video Communications, Microsoft alebo Amazon, boli bohato odmenení. Ďalšie zaujímavé trendy sú napríklad IoT, 5G, 3D tlač, virtuálna / rozšírená realita a blockchain. Investori, ktorí budú tieto (alebo iné) trendy sledovať a vyberú správne spoločnosti, sa budú môcť v najbližších rokoch tešiť na veľké výnosy. Súkromní investori sa musia odvážiť pozerať sa nad rámec konvenčných akcií, aký mi sú napríklad ING alebo Royal Dutch Shell.

Na nižšie uvedenom grafe vidíte vývoj akcií Zoom (ZM:NASDAQ). Investori, ktorí včas v tejto spoločnosti videli potenciál a naskočili na rozbiehajúci sa vlak, mohli prakticky strojnásobiť svoj vklad v priebehu niekoľkých mesiacov.

graf spoločnosti ZOOM, zdroj: GOOGLE

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár