Okolo nás „poletuje“ Covid, prežili sme ropný šok, blížia sa nevyspytateľné voľby v USA, ohrozuje nás nezamestnanosť a predsa hodnota amerických firiem rastie. Inde sa hodnota firiem a ich cien akcií potáca okolo minuloročných hodnôt. Napríklad v Českej republike je akciový trh dokonca hlboko v mínuse. „Zázrak alebo len pracujú viac ako my? Ani jedno, ani druhé,“ hovorí analytik Martin Mašát zo spoločnosti Partners.
Radujme sa, žijeme v dobe, ktorá v čítankách alebo aspoň v ekonomických knihách bude zaberať niekoľko kapitôl a bude plná tučných odsekov. Kto kedy predtým zažil svetovú pandémiu s absolútnym (myslené celosvetovým) uzavretím hospodárstva? Kedy inokedy sa s úsmevom kupovali dlhopisy so záporným výnosom?
V čase, keď sa prepúšťajú vo svete milióny ľudí, štvrť roka všetci sedeli doma a trávili čas na sociálnych sieťach a ľudia k sebe nesmú na dva metre, rastú ceny akcií nie o percentá, ale o desiatky percent. To je ešte len úlet.
Technológie tiahnu americké akciové trhy nahor, ale …
Rozprávkovou investíciou sú v súčasnosti firmy z technologického sektora. Aby nie, keď v rámci zamknutia ekonomiky všetci sedeli doma a potrebovali počítače, mobily a programy pre vzájomnú komunikáciu.
Hovoríme o firmách ako je Microsoft, Apple, Amazon, Facebook, Netflix. Len tento rok ceny ich akcií vzrástli od 40 do 90%. To z nich robí jedny z najväčších firiem podľa trhovej kapitalizácie na svete a pre investorov i najvýnosnejšie. V indexe 500 amerických akcií S&P 500 majú váhu skoro 30%, zvyšok si rozdeľuje po troškách zvyšných cca 495 akcií.
Veľká váha technologických akcií a ich enormný rast vytiahli celý index S&P 500 do plusu napriek rovnakému uzavretiu aerickej ekonomiky ako inde vo svete. A to sa s firmami v krízach v USA tak „neňuňajú“ ako v Európe, kde sociálny európsky systém nasypal do firiem také prostriedky, že v Európe zatiaľ nezamestnanosť ešte ani nezačala poriadne rásť. Dotujú sa tu hromady tzv. zombie firiem, čo je maskované sociálnou istotou a rôznymi ekologickými cieľmi.
Ak porovnáme rast nezamestnanosti v USA z decembra 2019 a júla 2020, tak tu máme prudký nárast z 6,7% na 10,2%, kým v Európskej únii sa jedná len o smiešny nárast z 0,6% na 7,1%. Index technologických firiem NASDAQ vlani vzrástol o 35% a tento rok je aj napriek pandémii, vyššej nezamestnanosti a všeobecne horšej situácii vyššie už o 30%. Tomu sa hovorí jazda. Tak ako to, že technologické firmy tak zarábajú?
… na zisky si zarábajú inde
Zjednodušene povedané. Popri tom, že im pandémia nahrala mnoho ďalších klientov, a teda aj rastúci biznis, tak technologické firmy zďaleka nie sú len Amerika. Síce sídlia v USA, ale ich tržby idú z väčšej časti už zo zahraničia, kde vyzobávajú tých najlepších, a navyše platiacich, klientov. Na ich zisky sa skladáme všetci. Ázijské krajiny, Európske, ale aj skoro všetky po celom svete. Nech sa kríza prelieva, kam chce, vždy sa nájde niekto platiaci.
Podobne sa dá pozrieť aj na celkový vývoj indexu S&P 500, kde hrajú tieto firmy dôležitú úlohu. USA stále denne reportujú vysoké čísla nakazených, nezamestnanosť je najvyššia od veľkej recesie z 30. rokov minulého storočia a blížia sa voľby, kde ani jeden kandidát nie je optimálny, ale akciový index je napriek tomu v pluse, čo mu investori kdekoľvek inde, môžu len závidieť. Technologické firmy sú totiž len malým výrezom krívajúcej ekonomiky s veľkou váhou v indexe S&P 500.
Európa bez šance
Zaostávanie Európy, nech je spôsobené rastúcou byrokraciou, roztrieštenosťou Európy, predimenzovanými ekologickými normami či strachom politických elít vzoprieť sa rovnostárstvu, je bohužiaľ smutný a trvalý fakt.
Majiteľ PPF pán Kelner to krásne vyjadril slovami: „Novodobá ideológia má tendenciu obmedzovať slobodu, kreativitu a kritické myslenie.“ A to je práve pasca, do ktorej zvlášť Európa spadla a nie je z nej úniku. Politickou cestou už vôbec nie. Potom sa nie je čomu diviť, že Európa dlhodobo zaostáva a dlhodobo zaostávať bude, čo je vidieť aj na vývoji cien akciových indexov.
Pre zaujímavosť: Európa sa môže chváliť poklesom cien akcií o 14% a nedaj bože, že niekto investoval na pražskej burze, ktorá sa potáca skoro 23% pod hodnotami zo začiatku roka. Index S&P 500 je +4%. Kto si vyhľadá napríklad desaťročnú výkonnosť, začne sa o Európu báť a bude zle spať.
Zdroj: idnes
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.