Pandémia prehlbuje nerovnosť. 50 najbohatších ľudí v USA má majetok ako 165 miliónov najchudobnejších

Akcie Zaujímavosti

Majetok 50 najbohatších Američanov je v súčasnosti taký veľký, ako majetok 165 miliónov najchudobnejších, pretože pandémia Covid-19 pretvára ekonomiku spôsobom, ktorý neúmerne odmeňuje malú skupinu miliardárov.

Nové dáta centrálnej banky USA (Fed), ktoré prinášajú komplexný pohľad na bohatstvo Američanov v prvej polovici tohto roka, upozorňujú tiež na výrazné rozdiely v bohatstve podľa rasy, veku a triedy.

Hodnota majetku jedného percenta najbohatších Američanov teraz činí 34,2 bilióna dolárov. Naopak, majetok 50% najchudobnejších, teda zhruba 165 miliónov ľudí, dosahuje len 2,08 bilióna dolárov. To predstavuje 1,9% všetkého bohatstva domácností. Hodnota majetku 50 najbohatších potom podľa údajov agentúry Bloomberg činí takmer dva bilióny dolárov a od začiatku roka stúpla o 339 miliárd.

Podľa odhadu Fed-u je vo vlastníctve 10% najbohatších domácností až 69% bohatstva krajiny, teda 77,3 bilióna dolárov. Na konci 80. rokov minulého storočia ich podiel na celkovom bohatstve predstavoval 60,9%. Jedno percento najbohatších potom vlastní 30,5% majetku proti 23,7% v roku 1989. Naopak, podiel dolných päťdesiatich percent klesol na 1,9% z 3,6%.

Covid-19 prehĺbil nerovnosť v USA. Straty pracovných miest dopadli hlavne na pracovníkov v službách s nízkymi mzdami a koronavírusom sa neúmerne nakazilo nebelošské obyvateľstvo. Mnoho ľudí z vyššej strednej triedy potom môže pracovať z domova a sledujú, ako im rastie hodnota na dôchodkových účtoch po tom, čo americké ministerstvo financií a Fed začali pumpovať do ekonomiky a na trhy finančnú pomoc.

Ďalším dôležitým dôvodom rozdielov v bohatstve je skutočnosť, že väčšina Američanov nemá prospech z rastu ceny akcií. Napojenie spodných 90% obyvateľov na akciový trh už takmer dve desaťročia klesá. Najbohatšie jedno percento obyvateľov vlastní viac ako 50% akcií firiem a podielových fondov. Desať percent najbohatších potom vlastní viac ako 88% akcií.

Najväčším prínosom bol Covid-19 pre tých, ktorých bohatstvo je spojené s technologickými spoločnosťami, ktoré ťažia z presunu práce, nákupov, zábavy a spoločenského života na internet. V čele je zakladateľ firmy Amazon.com Jeff Bezos, ktorý je považovaný za najbohatšieho muža sveta. Tento rok jeho majetok vzrástol o 64% na 188,5 miliardy dolárov.

Američania bielej pleti vlastnia 83,9% národného bohatstva, černošské domácnosti iba 4,1%. Podiel belochov sa o niečo znížil, podiel černošských obyvateľov zostáva zhruba rovnaký ako v roku 1990.

Z 25 najbohatších Američanov iba jeden nie je beloch. Je to generálny riaditeľ Zoom Video Communications Eric Yuan, ktorého majetok tento rok stúpol takmer sedemnásobne na 24,2 miliardy dolárov.

Zdroj: globe24

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár