Blíži sa koniec roka, a to je vždy čas na bilancovanie. Tento rok bol (nielen) z pohľadu investícií unikátny a v mnohých ohľadoch rekordný. A každý asi tuší prečo. Všetci ľudia na celom svete zakúsili alebo aspoň zaznamenali pandémiu, ktorú ľudstvo nepamätá od konca prvej svetovej vojny. Pandémia hrala tento rok prvé husle i vo svete investícií. Pozrime sa, akú „pesničku“ si investori vypočuli.
Akciové trhy v marci zaznamenali rekordné prepady, ktoré boli spojené s pandémiou a zatváraním ekonomík. Nebolo výnimkou, že sa akcie niektorých firiem prepadli počas jedného až dvoch marcových týždňov až o 90 percent. Akonáhle vás vláda „vypne“, ako sa stalo mnohým firmám, tak je zásadným spôsobom ohrozená šanca vášho podnikania na prežitie. Investori si boli tohto rizika vedomí a začali hromadne vypredávať svoje portfóliá. Našťastie ale vlády vo väčšine prípadov zareagovali na pandémiu rýchlou odozvou hospodárskej politiky.
Centrálne banky začali tlačiť nové peniaze ako o život a zaznamenali tak nové rekordy. Napríklad americká centrálna banka (FED), ktorá vznikla v roku 1913, bola schopná tento rok natlačiť toľko nových peňazí ako za posledných 100 rokov. Inými slovami, čo FED zvládol za sto rokov, dokázal tento rok za niekoľko mesiacov.
Lenže pri zatvorení ekonomík tlačenie peňazí nestačí, pretože sa tieto nové peniaze nedostanú priamo k potrebným ľuďom v čo najkratšom čase. Teda vlády podporovali a stále podporujú firmy a domácnosti priamo zo štátnych rozpočtov. Preto sme aj tento rok svedkami najväčších deficitov štátnych rozpočtov. Opäť si uveďme príklad v USA, kde sú k dispozícii historické dáta, ktorá hovoria, že tohtoročný deficit štátneho rozpočtu bude ako v priebehu druhej svetovej vojny.
Rekordný pokles aj rekordný rast
Tieto nebývalé opatrenia viedli po rekordnom prepade k rekordnému zotaveniu akciových trhov. Dnes sú trhy na vyššej úrovni ako pred nástupom koronavírusu. Príde vám to uprostred ďalej trvajúce pandémie ako paradox? Nedivím sa. Prvý pohľad ponúka skutočne ťažko pochopiteľný obrázok – ekonomiky vytvárajú menej bohatstva ako pred pandémiou, hovorí sa o ťažkých dopadoch na hospodárstvo, ale akciové trhy sú na historických maximách. Dôvodov pre tento stav je ale viac. Okrem iného na trhoch skončila veľká časť novo uvoľnených peňazí. A potvrdzuje sa tiež to, že akciové trhy hľadia dopredu. Podstatnú časť investorov nezaujíma, čo sa deje teraz, ale aký bude dlhodobý vývoj. A v tomto ohľade už vďaka účinným vakcínam vidia investori svetlo na konci tunela. Áno, ekonomiky budú celosvetovo s dopadmi koronavírusu minimálne v budúcom roku zápasiť, ale očkovanie dáva reálnu nádej, že sa svet vráti do bežných koľají.
Výhľad na rok 2021 je teda pozitívny. Ľudia začnú opäť míňať peniaze. Aj keby teraz chceli, tak kvôli viac či menej zatvoreným ekonomikám nemôžu. V prípade utlmenia pandémie očakávajú investori v prvej polovici roka 2021 zvýšenie spotreby zo strany domácností, čo by mohlo viesť firmy k vyššej investičnej činnosti, čím by sa svetová ekonomika mohla dostať z recesie.
So zvýšenou spotrebou prichádza aj neistota v podobe vyššej inflácie, ktorá by sa mohla prejaviť práve v roku 2021 a 2022. Tu bude záležať na odozve centrálnych bánk, ktoré si budú musieť vybrať buď medzi vyššou mierou nezamestnanosti, alebo vyššou mierou inflácie. Zatiaľ to však vyzerá, že hlavné centrálne banky chcú v horizonte od jedného do troch rokov prižmúriť oči nad vyššou mierou inflácie, pretože ich cieľom je vymaniť sa z recesie, naštartovať ekonomický rast a následne tak znížiť mieru nezamestnanosti.
Iste sa budeme na trhoch stretávať v budúcom roku s väčšími či menšími poklesmi, to je prirodzený vývoj. Dlhodobým investorom, obzvlášť potom tým, ktorí investujú pravidelne, nesnažia sa triafať aktuálne trhové dno či vrchol a držia sa svojho investičného horizontu, nemusia tieto výkyvy robiť vrásky na čele. Trhy sa vždy doteraz z podobných prepadov zotavili. Tento rok navyše s nebývalou rýchlosťou a intenzitou.
Zdroj: investujeme.cz