Fidelity International -pri akciách je pre budúci rok dôležité starostlivé vyváženie

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Ceny aktív štartovali po väčšinu roka 2020 rýchlejšie ako očakávané príjmy a to kvôli enormnej fiškálnej a menovej reakcii na ekonomické škody spôsobené Covid-19. „So začiatkom roka 2021 sa výnosy pravdepodobne budú ďalej zotavovať, ale nerovnomerným tempom, čo môže byť testom pre valuáciu. Sektorová divergencia, širšia valuácia a zvýšené riziko náhlych rotácií znamenajú, že rok 2021 bude vyžadovať citlivé vyváženie medzi rizikami a príležitosťami a schopnosť rýchlo sa prispôsobovať zmene podmienok,“ vysvetľuje Romain Boscher, globálny CIO pre oblasť akcií, Fidelity International.

Na výnosoch záleží z dlhodobého hľadiska

Po väčšinu roka 2020 investovali investori s vierou v najlepší ekonomický scenár a oživenie v tvare písmena V, čo bolo spôsobené dôverou v menovú a fiškálnu stimuláciu, ktorá nasledovala po prvej vlne vírusu. 600 dolárov vyplácaných každý týždeň občanom USA udržiavalo spotrebu vyššiu, než mohla byť v prvej polovici roka. Ak však nová americká vláda zistí, že v nadchádzajúcich mesiacoch nemôže ďalej plne stimulovať dopyt, existuje väčšia pravdepodobnosť dvojitej recesie. V tejto abecede ekonómie však existuje ďalšie písmeno: možný výsledok v tvare písmena K, kedy sa ocenenie výrazne líši medzi sektormi a akciami, ktoré sú považované za víťazné, a tými, ktoré sú považované za porazené. Trhy môžu tiež oscilovať medzi konkurenciou výdatnej likvidity a hospodárskych škôd, ale zisky budú meradlom dlhodobej podnikovej výkonnosti. Napriek znižovaniu dividend v určitých sektoroch, akcie naďalej ponúkajú výnosy okolo 2-3 percent, čo vyzerá vo svete takmer nulových sadzieb stále atraktívne.

Bankovníctvo a ropa čelia rôznym faktorom

Dlho očakávané striedanie štýlov investovania sa v roku 2020 opäť nepodarilo uskutočniť. Krátke výpady k hodnotovému investovaniu sa zase rýchlo vrátili k rastovým titulom, a to aj napriek tomu, že rozdiel vo valuácii u týchto dvoch štýlov bol historicky najvyšší. Zlyhanie hodnoty celkovo môže byť spôsobené štrukturálnymi problémami v dvoch sektoroch – v bankovom a ropnom. Banky vo väčšine rozvinutých krajín očakávajú nízke úrokové sadzby na dlhšie obdobie. Zarábajú svoje peniaze na arbitráži rozdielu medzi dlhodobými a krátkodobými úrokovými sadzbami a investovaním vkladov do cenných papierov. V súčasnosti nech umiestnia svoje peniaze kamkoľvek, ich návratnosť je extrémne malá. Romain Boscher dopĺňa: „Aj keď sa banky dostali do tejto krízy v lepšom stave ako pri minulej kríze, počet nesplácaných pôžičiek by, ak bude pandémia pokračovať aj v roku 2021, mohol rásť.“

Ropné spoločnosti tiež čelia mnohým výzvam. V minulých krízach stimulovali ekonomiky nízke ceny ropy, ale Covid skomplikoval situáciu spoločnostiam poskytujúcim voľnočasové aktivity a cestovným agentúram, ktoré by za iných okolností mohli z lacnejšieho paliva ťažiť. Mení sa tiež fiškálne prostredie. Politika bude pravdepodobne “zelenšia” než v minulosti a bude uprednostňovať obnoviteľnú energiu. Na vrchole pandémie, keď ceny ropy poklesli o 40 percent, však ceny obnoviteľnej energie stagnovali. Veľké ropné spoločnosti si to uvedomujú. Giganti ako BP, Shell a Total znížili svoje dividendy a prerozdelila kapitál, aby investovali do zelenej energie. Spoločnosti, ktoré pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo zostávajú pozadu, sú stále ohrozenejšie.

Digitalizácia je ďalším trendom, ktorý sa v dôsledku pandémie výrazne zrýchlil. Z toho najviac ťaža spoločnosti, ktoré majú rozvinutú infraštruktúru, ako je cloudové úložisko, ktoré by mohlo uspokojiť dodatočný dopyt po takomto systéme. Na druhej strane stoja kamenné obchody „starého sveta“ – maloobchody. Jedná sa však skôr o otázku hodnoty versus rastu, respektíve o generačný posun medzi starými a novými sektormi.

Mnoho cenných stromov

V roku 2021 nemusí dôjsť k zmene hodnôt vo veľkej miere. “V lesoch sa skrýva veľa cenných stromov, najmä medzi cyklickými sektormi, ako sú priemysel a trvanlivé tovary. Z toho môžu investori ťažiť, najmä ak bude v roku 2021 k dispozícii účinná vakcína a zvýšený dopyt po nej. Investori však musí dávať pozor na zombie firmy, ktoré sa môžu tváriť, že prinesú hodnotu. Ako sme boli svedkami v Japonsku, tieto firmy môžu roky fungovať za neustáleho refinancovania, bez toho aby sa formálne stali neplatičmi, čo prináša len malý alebo dokonca žiadny rast valuácií,” dopĺňa Romain Boscher.

Na strane rastu a expanzie sa sektory, ako napríklad technológie, zdajú v celkovom porovnaní drahé. Pod povrchom ale neustále objavujeme kvalitný rast, ktorý by mal pokračovať aj pri pomalom spamätaní ekonomík z Covid-19. V tomto kontexte veríme, že existujú príležitosti aj pre stredné a väčšie kapitálové spoločnosti, menej ich existuje pre tie obrie. Investori, ktorí sa snažia zviesť na trende technologického rastu, môžu stále nájsť rastové akcie so slušnou valuáciou mimo USA, najmä medzi nemeckými a japonskými korporáciami.

Ázia poháňa oživenie

V rámci jednotlivých regiónov sú valuácie kritické. Kým európske trhy ako celok nemusia prekonávať USA, Nemecko je cyklická a na export zameraná ekonomika ťaží z rýchlejšieho oživenia v Ázii, najmä v Číne. Čína sa rýchlo oklepala z dôsledkov pandémie Covid-19 a pokračuje v bleskových opatreniach, aby včas potlačila ďalšie šírenie koronavírusu. V rovnakej dobe vstúpila Európa a USA do veľkej fiškálnej expanzie, ktorá prehlbuje obchodné deficity s Čínou, aj napriek pokusom o ich odstránenie. V predchádzajúcich recesiách trpeli ekonomiky ťahané exportom, ako sú tie ázijské, najmä kvôli poklesu globálneho obchodu. Tentoraz sa mnoho ázijských ekonomík zdá byť oveľa silnejších a niektoré, ako napríklad Indonézia, dokázali uplatniť výnimočné vládne opatrenia na zmiernenie ekonomických dopadov koronavírusu.

Hviezdy okolo ESG

Jedným z najprekvapujúcejších trendov v roku 2020 bolo spojenie faktorov spoločenskej zodpovednosti (ESG) a finančnej výkonnosti firiem, ako počas marcového pádu, ale aj po ňom. „Náš výskum ukazuje, že spoločnosti s najvyšším hodnotením ESG v danom období kolektívne prekonali výkonnosť a vykazovali vyššiu Sharpe ratio a výnos upravený o riziko. Veríme, že zavádzanie ESG politík v spoločnostiach sa v roku 2021 zrýchli, a to najmä v súvislosti s tým, ako sa teraz USA plánuje venovať téme klimatických zmien. Aby teraz firma bola považovaná za kvalitnú, netreba len silné súvahy, dobrý obchodný model a stabilných výnosov, ale aj vysokého hodnotenia ESG,” hovorí Romain Boscher. Spoločnosti usilujúce sa o prilákanie nového kapitálu sa tak stále viac angažujú v rade tém ako je spokojnosť zamestnancov alebo uhlíková neutralita.

Zdroj: patria

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár