4 spôsoby, ako sa Warren Buffett pripravuje na krízu v roku 2021

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie Zaujímavosti Zdravotníctvo

Americké akcie sa pohybujú okolo historických maxím. Obchodujú sa za najvyššie ocenenie od dotcom bubliny a Warren Buffett už nejakú dobu varuje investorov pred bublinou na akciovom trhu, ktorá skôr či neskôr musí takpovediac spľasnúť.

Schiller PE ratio, zdroj: multpl.com

Zodpovedný investor by sa mal pripraviť na najhoršie, vidina enormných ziskov by nemala zatemniť jeho myseľ a nemal by zabúdať na Buffettove pravidlo č. 1: „Nikdy nesmieš prísť o peniaze!“. Inými slovami – mali by ste svoje investičné portfólio stavať tak, aby ste ho tiež ochránili, aby ste sa vyhli trvalej strate kapitálu.

Prečo? Je to vlastne jednoduché. Ak vaše portfólio príde o 50% hodnoty a následne o 50% vzrastie, vráti sa len na 75% pôvodnej hodnoty – prostá matematika, na ktorú sa často zabúda.

Preto by ste sa mali zoznámiť so 4 spôsobmi, ako sa Veštec z Omahy pripravuje na možnú krízu v roku 2021.

Začal hromadiť hotovosť

Buffett strávil väčšinu minulého roka rozpredajom svojich akciových pozícií, hoci konglomerát Berkshire Hathaway (BRK.A:NYSE) už na začiatku minulého roka disponoval značnými zásobami hotovosti. Popri niekoľkých menších akvizíciách, medzi ktorými tkvie Snowflake (jedna z najlepších Buffettových investícií roku 2020), sa akcií predovšetkým zbavoval.

Predal pozíciu v Occidental Petroleum (OXY:NYSE), reštauračnom reťazci Restaurant Brands International a najväčšiu pozornosť vzbudil predajom akcií všetkých 4 veľkých amerických aeroliniek.

päťročný graf Occidental Petroleum, zdroj: GOOGLE

Štrukturálne zmeny v letectve vyvolané pandémiou priniesli do leteckej dopravy značný prvok neistoty a nevieme, či sa bude odvetvie schopné niekedy úplne z prepadu zotaviť. Podobne zasiahnuté boli aj reštauračné služby a ropný priemysel, takže jeho predaje dávajú zmysel.

Zabezpečil svoje portfólio

Ktoré aktívum vykazuje nízku koreláciu s akciovým trhom? Áno, jedná sa o zlato. Keď sa k vstupu na trh so zlatom prehovoril aj jeho veľký odporca Warren Buffett, možno by ste mali zvážiť podobný spôsob zaistenia.

Berkshire otvorilo investičnú pozíciu u kanadského ťažiara zlata Barrick Gold, nejedná sa tak o nákup fyzického zlata, avšak akcie ťažobných spoločností s rastom ceny zlata výrazne korelujú. Barrick Gold je jedným z najvýznamnejších hráčov vo svojom odbore a fundamenty spoločnosti, ako sa môžete sami presvedčiť, sú veľmi silné. K tomu prevádzkovateľ ťažby výrazne navýšil svoju dividendu, čo môže byť dobrou správou pre príjmových investorov.

Buffett v treťom štvrťroku minulého roka znížil svoju pozíciu v Barrick Gold (GOLD:NYSE) o 40%, čím čiastočne spochybnil svoj pôvodný zámer. Napriek tomu sa jedná o spoločnosť, ktorá môže fungovať ako jeden z najlepších spôsobov zabezpečenia dlhodobých investorov, ak príde v roku 2021 kríza.

päťročný graf Barrick Gold, zdroj: GOOGLE

Investuje do podnikov, ktoré budú prosperovať za akejkoľvek situácie

Stratégiou Warrena Buffetta bolo po celé leto sústredediť sa na spoločnosti s trvalou konkurenčnou výhodou vo svojom odvetví.

Pri pohľade na 11 najdlhšie držaných akciových titulov Warrena Buffetta zistíte, že sa konkurenčné výhody vyskytujú všade. V portfóliu Berkshire Hathaway sa nachádza celý rad stabilných spoločností, ktoré sú pomerne dobre odolné voči hospodárskemu cyklu.

Príkladom takejto spoločnosti je napríklad Coca-Cola (KO:NYSE), ktorá stotisícovú investíciu už pravdepodobne v milión nepremení, môže vám ale priniesť dlhodobý rast a stabilnú dividendu, bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Dividendový výnos: 3,31%

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Zameranie sa na defenzívne akcie

Buffettove portfólio je dlhodobo defenzívne, ale teraz to platí možno ešte viac ako kedykoľvek v minulosti.

Zaujímavosťou je, že Apple teraz tvorí takmer 50% investičného portfólia Berkshire, čo sa môže zdať v rozpore s konvenčnými pravidlami diverzifikácie, ktorých ani Veštec z Omahy nie je prílišným zástancom. Na druhej strane to však znamená, že vloženie „viacerých vajec do jedného naozaj kvalitného koša“ je skvelý spôsob, ako poraziť trh, akonáhle sa začne prepadať.

Hoci sú akcie Apple (AAPL:NASDAQ) radené do skupiny vysoko rastových akcií označovaných ako FAANG, obchodný model spoločnosti z Cupertino je rovnako veľmi defenzívny. Vďaka vysokej úrovni lojality zákazníkov a značnej konkurenčnej výhode je táto spoločnosť skvelou defenzívnou kartou.

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Skvelými defenzívnymi akciami sú však aj akcie z oblasti zdravotníctva. Tie si pravdepodobne tiež povedú dobre, bez ohľadu na to, ako zle sa bude dariť ekonomike.

Veľmi zaujímavá sa tak môže javiť investícia do vývojárov robotických chirurgických systémov Intuitive Surgical alebo zdravotníckeho konglomerátu Johnson & Johnson (JNJ:NYSE), ktorý momentálne finišuje vývoj vlastnej vakcíny proti koronavírusu.

Dividendový výnos: 2,43%

päťročný graf Johnson & Johnson, zdroj: GOOGLE

Zabúdať by ste potom nemali ani na akcie vyplácajúce značnú dividendu, ktorá vám môže vynahradiť prípadný krátkodobý pokles ceny.

Do tejto skupiny akcií bezpochyby patrí tabakový gigant British American Tobacco (BTI:NYSE) vyplácajúci momentálne dividendu vo výške 7,9% a diverzifikovaná finančná spoločnosť Legal & General (LGEN:LON) s dividendou cez 6,5%. Za zmienku stoja aj akcie Philip Morris (PM:NYSE), ktorých dividenda dosahuje cca 10%.

Záver

Počas posledných dvoch desaťročí sme zažili niekoľko čiernych labutí, ale žiadna z nich sa nedá porovnať s aktuálnou pandémiou. Tá priniesla na trhy obrovskú neistotu a postavila na hlavu zavedené poriadky. V roku 2021 nás pritom môže prekvapiť celý rad premenných. Úspešnosť vakcín a zaočkovanosť ľudí ovplyvní, ako sa popasujú s pandémiou. 

Finančné akcie, ktoré sú jadrom americkej ekonomiky sa môžu dostať do problémov. Nezabúdajte na v úvode spomínané „prehriatie“ amerického akciového trhu. Shillerovo P / E ratio (P / E ratio očistené o vplyv cyklickosti) indexu S&P 500 dosiahlo na konci roka 2020 hodnotu 34. 

Ide o dvojnásobok priemeru za posledných 150 rokov, pričom v minulosti platilo, že akonáhle sa toto meradlo dostalo nad hodnotu 30, nasledoval krach burzy.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár