Vytvorenie úspešného dôchodkového portfólia nie je ľahká úloha. V tomto článku nájdete viac informácií o budovaní „európskeho“ dôchodkového portfólia.
Dividenda dôchodkového portfólia – hlavný cieľ
Začnime s hlavnými cieľmi.
Dva hlavné ciele dôchodkového dividendového portfólia sú ochrana kapitálu a zaistenie bezpečného dividendového výnosu nad priemerom trhu. Očakáva sa, že rast dividend bude mierny a portfólio by malo v priebehu času držať krok so širším trhom. Skladba tohto konzervatívneho portfólia pre dôchodcov bude teda postavená na nasledujúcich princípoch:
- diverzifikácia vo viacerých odvetviach a vystavenie minimálne 20 akciám
- priemerný dividendový výnos 2,5% – 4,0%
- priemerná miera rastu dividendy 4% a viac
- priemerný pomer strát 1,8 – 2,5
Holdingy sa zriedka predávajú a spravujú pomocou myslenia typu „kúpte a držte“. Cieľom je nakupovať a držať pozície minimálne 3 – 5 rokov. Ak sa základy spoločnosti štrukturálne zmenia alebo ocenenie akcií dosiahne nadmernú úroveň, môže sa holding predať. Očakáva sa, že portfólio bude mať slabšiu výkonnosť na býčích trhoch a horšie výsledky na medvedích trhoch kvôli svojej defenzívnej povahe.
Dividenda dôchodkového portfólia – začíname
Vytvorili sme dôchodkové dividendové portfólio, aby ste mohli sledovať výber „konzervatívnych“ dividendových akcií. Niektorí investori môžu uvažovať o držaní portfólia, alebo iní použijú tento zoznam na generovanie investičných nápadov a na pochopenie trendov a rizík / výnosov vo svojich vlastných portfóliách.
Ak sa rozhodnete zrkadliť portfólio, našim odporúčaním by bolo investovať rovnako do všetkých podielov. To poskytuje diverzifikáciu medzi akciami a odvetviami. Výhodné to je vtedy, keď je hodnota jednej jednotlivej akcie vždy pod 5% – 8%. Niektoré podiely sa môžu javiť ako podhodnotené a iné nadhodnotené, preto odporúčame určité pokyny, respektíve pravidlá, týkajúce sa toho, kedy kúpiť alebo či vôbec kúpiť.
Dividenda dôchodkového portfólia – prvé 3 tipy
Dôchodcovia často hľadajú stabilný tok príjmov, akcie s vynikajúcim výnosom a dobré výsledky vyplácania dividend. Tieto prvky sú tiež základom nášho dôchodkového portfólia. Diverzifikácia je dobrý prístup k zníženiu rizika. To sa dá dosiahnuť výberom minimálne 20 akcií z rôznych sektorov. Pretože toto dôchodkové portfólio je pevné na základe akcií, prosím, nedávajte všetky svoje “vajíčka do jedného košíka” a investujte tiež do iných tried aktív, napr. dlhopisy alebo nehnuteľnosti.
Pozrime sa na tri európske dividendové akcie, aby sme mohli začať naše dôchodkové portfólio:
- Sanofi (SAN.EPA)
- Roche (RO.SWX)
- Ahold Delhaize (AD.AMS)
Sanofi (SAN:EPA)
Dividendový výnos: 4%
Sektor: zdravotná starostlivosť
Zvyšovanie dividendy v rokoch: 25
Výplatný pomer: 35%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 2,0%
Spoločnosť Sanofi poskytuje terapeutické riešenia a podľa tržieb (40,46 miliárd eur) je 7. najväčšou farmaceutickou spoločnosťou na svete. Spoločnosť bola predtým známa ako Sanofi-Aventis. Spoločnosť bola založená v roku 1994 a hlavné sídlo má v Paríži vo Francúzsku.
Sanofi má široký program liekov a očkovacích látok, silný hotovostný tok a rozsiahlu sieť, čo by malo stačiť na ďalší rast predaja a stabilnú dividendu. Spoločnosť Sanofi tiež zvýšila výhľad svojho prevádzkového zisku na akciu. Farmaceutická spoločnosť sa teraz zameriava na rast zisku o 7- 8%. Za posledné 2 desaťročia dokázala zvýšiť výplatu dividend. Nižšie je graf dividendy vyplatenej za posledných 10 fiškálnych rokov.
Aktuálny dividendový výnos sa blíži k päťročnému priemernému dividendovému výnosu (3,87%), čo naznačuje, že akcie dnes vyzerajú primerane ocenené.
Roche (RO:SWX)
Dividendový výnos: 2,8%
Sektor: zdravotná starostlivosť
Zvyšovanie dividendy v rokoch: 33
Výplatný pomer: 60%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 2,0%
Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche má veľmi pôsobivé výsledky. Spoločnosť má dlhú históriu stabilného zvyšovania dividend. V skutočnosti by sa spoločnosť Roche kvalifikovala ako skutočný európsky dividendový aristokrat s 33-ročným zvyšovaním dividend.
Silné značky spoločnosti Roche a jej sieť pomohli generovať rast výnosov konzistentne každý štvrťrok za posledné roky. Priemerný rast bol v rozmedzí vysokých jednociferných čísel (6 – 9%), s poklesom kvôli Covid19 v 2. štvrťroku 2020.
Podľa analytikov by Roche mala byť schopná rásť s priemerom 10% nasledujúcich 5 rokov a pomerom výplat okolo 50%. Vedenie spoločnosti Roche má ambíciu ďalej zvyšovať svoje dividendy v švajčiarskych frankoch.
Ahold Delhaize NV (AD:AMS)
Dividendový výnos: 4,15%
Sektor: defenzívny spotrebiteľský
Zvyšovanie dividendy v rokoch: 12
Výplatný pomer: 53%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 9,6%
Spoločnosť Koninklijke Ahold Delhaize N.V. prevádzkuje maloobchodné predajne potravín predovšetkým v Európe (Belgicko, Holandsko) a USA. Medzi formáty obchodov spoločnosti patria supermarkety, samoobsluhy, kompaktné hypermarkety, oblečenie, drogérie a obchody s vínom a alkoholom. Stratégiou spoločnosti Ahold je umiestniť sa na pozícii maloobchodného predajcu s rôznymi kanálmi a zahŕňa značku bol.com. Spoločnosť Ahold Delhaize N.V. bola založená v roku 1887 a ústredie má v holandskom Zaandame.
Ahold ohlásila silné výsledky za tretí kvartál 2020 a dokázala zvýšiť predaj počas COVID19. Podkladový výhľad EPS na rok 2020 sa zvyšuje na rast v rozmedzí 20%; naďalej očakáva, že voľný hotovostný tok bude minimálne vo výške 1,7 miliardy eur. Ohlásila tiež nový program spätného odkupu akcií v hodnote 1 miliardy eur, ktorý sa má začať začiatkom roku 2021. Súvaha vyzerá dobre a má malý dlhodobý dlh okrem lízingových záväzkov.
Ahold bola schopná zvýšiť výplatu dividend už 12 rokov po sebe. Od roku 2019 sa Ahold Delhaize zaväzuje k polročným výplatám dividend (apríl a august).
Dividenda dôchodkového portfólia – plán dividend
Dôchodcovia často nielen hľadajú stabilný tok príjmov zo svojho portfólia, ale aj mesačný hotovostný tok. Tu je prehľad predvolených mesiacov, v ktorých tieto tri spoločnosti vyplatia dividendy.
Spoločnosť Ahold Delhaize vyplatila v apríli konečnú dividendu vo výške 0,47 eur a v auguste dočasnú dividendu vo výške 0,50 eur.
Spoločnosť Roche zaplatila v marci 2020 9,00 švajčiarskych frankov.
Spoločnosť Sanofi zaplatila v máji 2020 3,15 eur.
Zdroj: moneyinvestexpert
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.