Generálny riaditeľ Berkshire Hathaway (BRK.A:NYSE), Warren Buffett, je jeden z mála investorov, ktorý o sebe môže vyhlásiť, že jeho hviezda zažiarila až za hranice investičného sveta. V 50. rokoch 20. storočia disponoval kapitálom 10 000 dolárov, ktorý sa mu dodnes podarilo rozmnožiť na 88 miliárd dolárov. Celých 94% svojho bohatstva pritom vybudoval až po dosiahnutí 60 rokov.
Vitálny deväťdesiatnik tiež pomohol dosiahnuť závratné bohatstvo rade akcionárov Berkshire Hathaway, keď sa mu podarilo hodnotu pôvodne textilnej spoločnosti vyšponovať na viac ako pol bilióna dolárov. Akcie Berkshire Hathaway rástli od roku 1965 priemerným tempom 20,3% ročne.
Kto vydržal s Buffettom na palube od začiatku až do dnešných dní zhodnotil každých 40 investovaných dolárov na milión.
Dividendové akcie vždy hrali v Buffettovom portfóliu prím
Existuje niekoľko pilierov investičnej stratégie, vďaka ktorým bol Buffett v priebehu rokov úspešný. Kľúčom bola schopnosť identifikovať spoločnosti s konkurenčnými výhodami a trpezlivosť vyčkať, kým sa skutočná hodnota investície a kvalita podniku neprejaví v priebehu času. Niektoré z akcií Buffett držal alebo stále drží po celé desaťročia.
Najdôležitejším tajomstvom jeho úspechu bola náklonnosť k dividendovým akciám.
Dividendové akcie vykazovali historicky oveľa lepšiu výkonnosť. Spoločnosť JPMorgan, ktorá porovnávala výkonnosť dividendových a nedividendových akcií v rokoch 1972-2012 dospela k jednoznačnému záveru. Kým tituly vyplácajúce dividendu dosahovali priemerného ročného zisku 9,5%, tituly, ktoré časť svojich ziskov akcionárom nevyplácali, dosahovali chabého zhodnotenia iba 1,6% ročne.
Dôvod je pritom pomerne zrejmý. Spoločnosti, ktoré vyplácajú dividendy, sú takmer vždy ziskové a zvyčajne majú časom preverené a fungujúce obchodné modely.
Akú čiastku teraz Buffettovi prinášajú dividendové akcie?
V súčasnej dobe je v portfóliu spoločnosti Berkshire Hathaway 49 cenných papierov, z ktorých 31 vypláca dividendy. Aj keď Veštec z Omahy znížil podiely v niekoľkých z kľúčových platiteľov dividend – ako je Wells Fargo a napríklad General Motors pozastavilo výplatu dividendy, Buffett stále prostredníctvom dividend inkasuje veľmi zaujímavú sumu.
Vďaka tomu, že spoločnosti veľkosti Berkshire Hathaway (BRK:A:NYSE) musia pravidelne americkému SECU oznamovať zmeny vo svojom portfóliu prostredníctvom formulára 13F, ktorý je verejne dostupný, každý môže zistiť, v akých podnikoch momentálne drží podiely Buffettova spoločnosť.
Je pravdepodobné, že portfólio v priebehu roka ešte prekoná isté estetické zmeny, ako je ale Buffettovým zvykom, nemalo by sa jednať o veľké nákupy či výpredaje. Prostredníctvom aktuálnych podielov by tak inkasoval Berkshire Hathaway veľmi zaujímavú sumu a s ňou budeme počítať aj naďalej.
Samotné Berkshire potom dividendu nevypláca, dôjde však k rastu voľnej hotovosti na účtoch spoločnosti a akcionári aj sám Buffett tak na dividendách zarobia skôr „virtuálne“.
Berkshire Hathaway inkasuje na dividendách viac ako 3,8 miliardy dolárov. Buffett je pritom stále 15%-ným vlastníkom spoločnosti.
Prevažnú časť vyplatených dividend Berkshire Hathaway obdrží od nasledujúcich šiestich spoločností:
Úloha akcií Apple ako Buffettovho dividendového premianta by nemala byť prekvapením vzhľadom k tomu, že tvoria 46,2% investovaných aktív Berkshire Hathaway. Dividendový výnos vo výške 0,6% vyzerá zanedbateľne, v skutočnosti ale Apple vypláca na dividendách takmer najvyššiu sumu zo všetkých akciových spoločností – takmer 13,8 miliardy dolárov. Apple potom vracia peniaze akcionárom aj prostredníctvom agresívnych odkupov akcií, čoho je Buffett tiež veľkým fanúšikom.
Stále pretrvávajúca nezlomná lojalita voči bankovým akciám
Veštec z Omahy je tiež jasným obhajcom bankových akcií, pričom Bank of America a U.S. Bancorp dohromady prinesú Berkshire v roku 2021 dividendový výnos viac ako miliardu dolárov.
Dividendový výnos: 1,97%
Buffett si dokonca v minulom roku požiadal o výnimku, ktorej bolo vyhovené, aby mohol v Bank of America (BAC:NYSE) držať viac ako 10%-ný podiel a akcie prikupoval. Hospodárske oživenie navyše zvyčajne znamená pre banky rast výnosov, vďaka tomu sa spomínaným bankám môže v tomto roku dariť oveľa lepšie ako vlani.
Dividendový výnos: 3,36%
Taktiež si môžete všimnúť, že medzi najväčších platcov dividend patria niektoré z najdlhšie držaných titulov. Akcie Coca-Cola (KO:NYSE) sú súčasťou holdingu už od roku 1988 a American Express (AXP:NYSE) Buffett nakupoval len o 5 rokov neskôr.
Dividendový výnos: 1,21%
Pretože Buffett umožnil, aby sa naplnili u týchto titulov jeho dlhodobé investičné tézy, pokryl už dividendový výnos Coca-Coly viac ako 50% počiatočných nákupných nákladov. Pri akciách American Expres to je viac ako pätina.
Aj Buffettova najhoršia investícia za posledné desaťročia, akcie Kraft Heinz (KHC:NASDAQ), vypláca každý rok nemalú dividendu, ktorá aspoň čiastočne ospravedlňuje vlastníctvo viac ako 26%-ného podielu Berkshire v tejto spoločnosti.
Dividendový výnos: 4,3%
Dividendové akcie sú skrátka nenápadnými hrdinami stojacimi za investičným úspechom Warrena Buffetta a ak hodláte tiež dlhodobo uspieť, práve pravidelná výplata dividendy je dobrým signálom označujúcim kvalitné spoločnosti.
Zdroj: finex
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.