Pasívne investovanie – nastupujúci trend?

Akcie Dividendy Zaujímavosti

Nenechávať svoje ťažko zarobené peniaze ležať ľadom, ale namiesto toho ich investovať je jeden zo základných princípov finančnej gramotnosti – to vám potvrdí každý finančný poradca. Bežný alebo sporiaci účet so žiadnou alebo úplne minimálnou úrokovou sadzbou sa pre uloženie väčších súm vôbec nehodí – inflácia totiž dokáže znehodnotiť úspory rýchlejšie, než si ľudia dokážu predstaviť.

Bezpečné investovanie aj pre laikov

Väčšina z nás však nie je odborníkmi na investície a nevyznáme sa vo všetkých tajomstvách finančných trhov. Možno sa potom pýtate, ako jednoducho a úspešne investovať svoje úspory s minimom úsilia? Riešenie samozrejme existuje a volá sa pasívne investovanie. V čom pasívne investovanie spočíva?

Ide o stratégiu, ktorá sa snaží dosiahnuť primeraný zisk pri minimalizácii času a úsilia, ktoré investovaniu venujeme.

Stratégia využíva fakt, že akciový trh ako celok má z dlhodobého hľadiska tendenciu rásť. Preto sa v praxi investuje do širokého trhu, čo znamená najčastejšie nejaký akciový index. Pravidlom býva, že takýto akciový index v sebe obsahuje akcie tých najväčších a najúspešnejších spoločností, preto sa tak aj znižuje šanca, že by sme nakúpili nejakú nekvalitnú akciu.

Pasívne vs. aktívne investovanie

Pasívne investovanie poskytuje v porovnaní s aktívnym investovaním veľa výhod. Či už aktívne investovanie chápeme ako investíciu do aktívnych podielových fondov alebo trading na vlastný účet, je veľa dôvodov, prečo je pre každého laika (čo, ruku na srdce, sme takmer všetci) pasívne investovanie lepšou voľbou.

Hlavný dôvod, prečo je lepšie sa dianiu na burze nejako zásadne nevenovať, je prostý – úspora času. Je dôležité pochopiť, že čas je to najcennejšie, čo máme – trúfam si tvrdiť, že čas je dokonca hodnotnejší než peniaze.

Neexistuje reálny dôvod, prečo tráviť desiatky voľných hodín štúdiom akciového trhu len preto, aby sme potom dosiahli iba malého zisku pri nejakom výhodnom obchode. Keď si spočítame, koľko svojho voľného času sme reálne danému obchodu venovali, často zistíme, že pomer vynaloženého času a úsilia voči zisku je skrátka príliš nevýhodný. Tiež nesmieme zabúdať na to, že je tu vždy riziko neúspechu našich špekulácií a my namiesto zisku realizujeme stratu.

Čas sú skrátka vždy peniaze. A to aj vtedy, ak vkladáme úspory do aktívne spravovaných fondov. Tu zasa platíme prácu (čiže čas) profesionálnym správcom fondu vo forme najrôznejších poplatkov, ktoré bývajú u aktívnych fondov často nepríjemne vysoké. Na rozdiel od pasívnych fondov, kde bývajú poplatky úplne minimálne.

Na rozdiel od aktívneho investovania je pasívne investovanie z dlhodobého hľadiska ziskové v podstate vždy. Vďaka tomu, že nie je potrebné myslieť na momentálne výkyvy našej investície, môžeme svoj drahocenný čas venovať dôležitejším veciam – či už sa jedná o trávenie času s rodinou, koníčky alebo o snahu rozvíjať svoje vlastné podnikanie.

Popis grafu : Vývoj hodnoty aktív spravovaných pasívne a aktívne metódou v USA. Rast pasívneho investičného prístupu je viac než zreteľný.

Venovať svoje úsilie skôr vlastnému podnikaniu namiesto špekuláciám na burze a zároveň nechávať časť zarobených peňazí zhodnocovať pasívnym investovaním je optimálne riešenie pre naprostú väčšinu z nás.

Je pravdepodobné, že skôr uspejete s vlastnou reštauráciou, lokálnou predajňou alebo napríklad IT firmou, než že by ste sa dokázali uživiť špekuláciami (tradingom) na burze. A okrem iného, ​​asi vás vlastné podnikanie bude aj viac baviť – a tým skôr budete v danom odbore úspešní a firme sa bude dariť.

Ako už bolo povedané na začiatku, inflácia dokáže časom „stráviť“ aj veľké úspory. Je to z toho dôvodu, že inflácia postupuje nie lineárnym, ale exponenciálnym tempom. Pri pasívnom investovaní je však čas na vašej strane, pretože vďaka efektu zloženého úročenia sa aj vaše úspory zhodnocujú exponenciálnym tempom. Ak sú zisky z investícií vyššie ako inflácia (a to bývajú takmer stopercentne), zložené úročenie dokáže pri dostatočne dlhom časovom období zhodnotiť úspory takmer zázračne, a to bez ohľadu na prebiehajúcu infláciu.

ETF (burzovo obchodovaný fond) je zárukou úspechu

Pre pasívne investovanie sa dnes používa takmer výhradne investičný nástroj zvaný ETF. V preklade „burzovo obchodovaný fond“ robí akékoľvek pasívne investovanie tiež veľmi jednoduchým. Investovať napríklad do celého akciového fondu možno iba nákupom podielového listu na burze u svojho brokera, rovnakým spôsobom ako pri nákupe akcií. Nákupom ETFka v skutočnosti nakupujete široké portfólio tých najúspešnejších akcií.

Podstatné je, že ETFka umožňujú investovať už od malých súm a vďaka efektu zloženého úročenia dáva zmysel investovať napríklad už len tisícku mesačne. Kým dnes takto zarobené peniaze najskôr ani nespoznáte, za tridsať rokov pri odchode do dôchodku na vás budú čakať státisíce. Finančný plán pasívneho investovania je veľmi jednoduchý, veľmi účinný a v podstate pre každého.

Zdroj: finparada

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár