Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Druhá časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA

  1. Walton
  2. Koch
  3. Mars
  4. Cargill-Macmillan
  5. Lauder
  6. S.C. Johnson
  7. (Edward) Johnson
  8. Cox
  9. Pritzker
  10. Newhouse
  11. Duncan
  12. Hearst
  13. Brown
  14. Marshall
  15. Butt
  16. BUSCH
  17. Du Pont
  18. Hunt
  19. Dorrance
  20. Ziff
  21. Cathy
  22. Stryker
  23. Goldman
  24. Rollins
  25. Gall
  26. Reyes
  27. Kohler
  28. Mellon
  29. Smith
  30. Bass
  31. Sackler
  32. Johnson
  33. Marriott
  34. Crown
  35. Hughes
  36. Pigotto
  37. Shoen
  38. (Don a Doris) Fisher
  39. Jenkins
  40. Chao
  41. Phipps
  42. (Charles a Rupert) Johnson
  43. Rockefeller
  44. E.W. Scripps
  45. Bechtel
  46. Gor
  47. Durst
  48. Taylor
  49. Simplot
  50. Barbey

S.C. Johnson

Majetok: 37 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: čistiace prostriedky

Rodina Johnsonovcov so sídlom vo Wisconsine vlastní giganta v odbore čistiacich prostriedkov SC Johnson s odhadovanými tržbami vo výške 10,5 miliardy dolárov.

Zakladateľ spoločnosti SC Johnson pôvodne začal v roku 1886 podnikať s parketovými podlahami a o dva roky neskôr pre svojich zákazníkov vyvinul podlahový vosk.

Dnes je H. Fisk Johnson predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti SC Johnson a piatou generáciou rodiny, ktorá ju riadi.

Helen Johnson-Liepold, Fiskova sestra, vedie verejne obchodovanú spoločnosť Johnson Outdoors, ktorá predáva outdoorové vybavenie. Je tiež predsedníčkou Johnson Financial.

V desaťčlennom predstavenstve spoločnosti SC Johnson sedia traja členovia rodiny Johnsonových.

(Edward) Johnson

Majetok: 36 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: správa peňazí

Rodina Johnsonových z Bostonu vlastní 49% investičnej spoločnosti Fidelity. Ďalších 51% držia zamestnanci firmy.

Abigail Johnson je členkou tretej generácie rodiny, ktorá spoločnosť riadi. V roku 2014 prevzala vedenie od svojho otca Edwarda „Neda“ Johnsona III.

Abigailin dedko, Edward C. Johnson, založil Fidelity v roku 1946.

K septembru 2020 spravovala Fidelity aktíva v hodnote 3,5 bilióna dolárov, čo z nej po Vanguarde robí druhú najväčšiu spoločnosť v oblasti podielových fondov.

Abbyin brat Edward Johnson IV. vedie rodinnú realitnú spoločnosť. Sestra Elizabeth sa do fungovania Fidelity nezapojuje.

Cox

Majetok: 34,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: bez zmeny
Pôvod majetku: médiá

Rodina Coxových vlastní mediálnu a automobilovú spoločnosť Cox Enterprises, ktorej príjmy v roku 2019 dosiahli 21,1 miliardy dolárov.

Súkromne vlastnenú spoločnosť so sídlom v Atlante v štáte Georgia založil James M. Cox v roku 1898.

Predsedom správnej rady je člen tretej generácie rodiny Jim Kennedy, ktorý v rokoch 1988 až 2008 pôsobil ako generálny riaditeľ.

Alex C. Taylor je prezidentom spoločnosti a jej CEO. Je pravnukom zakladateľa Jamesa M. Coxa.

Pritzker

Majetok: 32,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: hotely, investície

Pritzkerovci, vplyvný rodinný klan z Chicaga, strávili prvé desaťročie nového tisícročia spormi o rodinné trusty a nakoniec si rozdelili majetok, ktorý zahŕňal aj sieť luxusných hotelov Hyatt.

A.N. Pritzker (zomrel 1986) vytvoril spolu so svojimi synmi hotelovú sieť Hyatt a investoval do priemyselného konglomerátu Marmon Group, ktorý teraz vlastní Berkshire Hathaway.

Thomas Pritzker je predsedom predstavenstva Hyatt a jeho syn, Jason Pritzker, tiež sedí v boarde spoločnosti.

J.B. Pritzker sa v roku 2019 stal guvernérom Illinois a jeho sestra Penny Pritzker bola ministerkou obchodu v Obamovej administratíve.

Liesel Pritzker Simmons, ktorá sa v roku 2002 súdila so svojím otcom a ďalšími členmi rodiny Pritzkerovcov (rodina sa nakoniec dohodla), sa preslávila ako vplyvná investorka.

Newhouse

Majetok: 30 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: magazíny, noviny

Rodinné bohatstvo Newhousových pochádza z vydavateľskej ríše, ktorú Sam Newhouse (zomrel 1979) založil v roku 1922 ako Advance Publications.

Podnikanie zdedili jeho dvaja synovia, Samuel „Si“ (zomrel 2017) a Donald. Samuel viedol divíziu časopisov a Donald riadil novinový a televízny segment.

Dnes do portfólia ríše Advance Publications patrí Condé Nast Publications, ktoré vydáva časopisy Vogue, The New Yorker, Vanity Fair a noviny v 24 amerických mestách.

Advance Publications má tiež značný podiel v spoločnosti Discovery Communications a sociálnej sieti Reddit.

Donaldov bratranec Jonathan je predsedom Condé Nast. Donaldov syn Steven zdieľa so svojím otcom titul spolupredsedu v Advance Publications.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár