Pokoronavírusová doba a investície. Čo všetko bude inak?

Akcie Americké akcie Ekonomika Financie Zaujímavosti

Správanie investorov bude v novom „normále“ iné. Čo sa všetko sa zmení v pokoronavírusovej dobe? Zistili sme od odborníkov.

Koronavírus prináša predovšetkým veľkú neistotu do rozhodovania investorov, či už ide o finančné investície alebo priamo o investovanie firiem. „Jeho historický odtlačok na uvažovanie investorov bude priamo úmerný dobe, s akou bude ovplyvňovať chod ekonomiky a správanie ľudí. Pôjde teda o to, či nás čaká druhá vlna alebo už to najhoršie máme za sebou. To samozrejme nikto nevie, pretože názory epidemiológov sa značne líšia,“ uvádza analytik Československej obchodnej banky (ČSOB) Petr Dufek.

Ak by podľa neho mala byť prítomnosť a dôsledky koronavírusu trvalejšieho charakteru, môžu niektoré odvetvia stratiť na akejkoľvek atraktivite. Iné ju naopak zase získajú. Podobne bude mať pandémia dôsledky pre dlhopisové trhy. Tie teraz kalkulujú s obdobím extrémne nízkych sadzieb a s neštandardnými krokmi centrálnych bánk. Ale kto si trúfne zodpovedne povedať, že toto je nová realita?

„Ťahať“ to budú investície do farmácie

Podľa ekonóma Českej sporiteľne (ČS) Michala Skořepa sa už mení pohľad na výnosnosť rôznych typov aktív. „Na atraktivite získavajú investície do odborov, ktorým táto kríza trvalo prospeje. Ide okrem iného o vývoj a výrobu hardvéru aj softvéru pre komunikáciu na diaľku a rôzne typy donáškových služieb,“ vysvetľuje Michal Skořepa. Priemyselné firmy zrejme do istej miery ustúpia od princípu dodávok „just in time“. Vďaka tomu vzrastie dopyt po skladovacích kapacitách. A lákavou investíciou sa stávajú odbory spojené s farmáciou a všeobecnou medicínou.

Podľa portfólio-manažéra Partners – Ondřeja Koňáka sa správanie investorov zmení hneď z niekoľkých dôvodov. Úlohu bude hrať vyššia zadlženosť spoločnosti. Ďalej aj horšia bezpečnostná situácia a hrozba sektorových daní. Investorov môže ovplyvniť aj prípadné navýšenie kapitálu u najviac postihnutých sektorov. „Naďalej porastie obľuba fondov, ktoré majú selektívny prístup na úkor tých investujúcich do ETF. Investori budú preferovať bezpečnejší a istejší výnosy, čo im ponúknu dividendové fondy,“ opisuje Ondřej Koňák.

Vo vzduchu bude strach z novej pandémie

Ekonóm Komerční banky (KB) František Táborský uvádza, že investori budú výrazne citlivejší na správy týkajúce sa podobných chorôb. „Ak by sa v budúcnosti objavili náznaky inej choroby, trhy na to môžu byť pripravené. Na druhú stranu ich reakcia môže byť aj unáhlená a prehnaná,“ vysvetľuje František Táborský a pokračuje: „Potvrdzuje sa, že súčasné nastavenie menovej politiky, ktoré len nadviazalo na obrázok posledných rokov, tu s nami zostane natrvalo. Hospodárska politika sa naučila byť výrazne schopnejšia. To môže pomôcť trhom do budúcnosti.“

Mení sa ale aj vnímanie investorov. Hodnoty niektorých ukazovateľov, ktoré sme ešte nedávno považovali za nepredstaviteľné, sú dnes úplne normálne. Trhy ich často prejdú bez akejkoľvek reakcie. Otázkou podľa Táborského je, či sa jedná o pokrivenie trhu alebo nastolenie nového normálu.

Zmenia sa firmy aj spotrebitelia

Čo sa v oblasti investovania zmení v pokoronavírusovej dobe? Na to nikto z oslovených jednoduchú odpoveď neponúka. Zatiaľ totiž nevieme, kedy toto obdobie nastane. Ako bude vyzerať a aký do tej doby bude svet. „Tiež je dôležité sledovať, ako sa zmenia firmy a vlastne aj my – spotrebitelia. Všetko ostatné sú len špekulácie. V tejto chvíli je stále v hre až príliš veľa neznámych scenárov a neistôt všeobecne. Nedokážeme presne odhadnúť dĺžku ani priebeh epidémie, ani reakcie ekonomických subjektov na ňu,“ myslí si Petr Dufek z ČSOB.

V pokoronavírusovej dobe  vidí Ondřej Koňák z Partners tri hlavné trendy, ktoré ovplyvnia investovanie. Ide o výrazný nárast zadlženosti, a to ako u regiónov, tak u niektorých sektorov. Ďalej je to nárast globálneho napätia v reakcii nájsť niekoho, kto za to môže. Po tretie – ochudobnenie výraznej časti obyvateľov, resp. presun bohatstva smerom k bohatým. „Celkovo tak bude svet po pandémii nového koronavírusu viac zadlžený, viac digitalizovaný a menej bezpečný. Nožnice medzi bohatými a chudobnými budú ešte viac roztvorené,“ hovorí odborník Partners.

Zdroj: investujeme

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár