Teória čiernej labute nám hovorí, že sa niekedy môžu odohrať udalosti, ktoré boli dovtedy považované za nemožné. Ide o fenomén, ktorý sa čas od času na burze objaví a investorov spravidla veľmi prekvapí. Čo presne predstavuje pojem čierna labuť a ako na ňu reagovať?
Čo je to čierna labuť?
Čierna labuť je termín z ekonomickej vedy, ktorý označuje neočakávanú udalosť, ktorú (takmer) nikto nedokáže predvídať. Tieto udalosti majú často obrovský vplyv na svet a negatívne ovplyvňujú ekonomiku a spoločnosť. Charakteristická je skutočnosť, že často je možné spätne logicky vysvetliť príčiny aj počiatok čiernej labute. Termín tiež do istej miery symbolizuje zbytočnosť a neplatnosť predpovedí na základe predchádzajúcich skúseností (a modelov).
Termín čierna labuť bol bežne používaný v Londýne v 16. storočí. Jednalo sa o metaforu na označenie vecí, ktoré z pohľadu vtedajších ľudí neexistovali. Keď v roku 1697 holandskí prieskumníci pod vedením Willema de Vlamingha objavili čierne labute v západnej Austrálii, termín stratil svoj prvotný význam. V 19. storočí anglický filozof a ekonóm John Stuart Mill používal termín čierna labuť vo vzťahu k falšovaniu peňazí.
V dnešnom slova zmysle sa termín čierna labuť stal populárny po tom, čo ho libanonsko-americký vedec a obchodník s derivátmi Nassim Nicholas Taleb použil v roku 2007 vo svojej knihe The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable. Vo svojom diele Taleb tvrdí, že čierne labute stále viac definujú svetové dianie a históriu kvôli rastúcej komplexnosti spoločnosti. Súčinnosť faktorov je často prehliadaná a predpovede sú vykonávané na základe existujúcich vzorcov a modelov.
V knihe Taleb tvrdí, že človek nie je schopný tieto čierne labute rozpoznať alebo predpovedať z 3 dôvodov:
- ľudia si myslia, že svet je jednoduchší, než v skutočnosti je
- človek kladie príliš veľký dôraz na faktické informácie a snaží sa ich kategorizovať
- modely sú jednoduchšie než realita a preto sú zo svojej podstaty neúplné
Podľa Taleba a teórie čiernej labute, súčasná pandémia COVID-19 nie je typická čierna labuť. Túto krízu považuje skôr za tzv. bielu labuť alebo sivého nosorožca. Taká udalosť má obrovský vplyv, ale je naopak predvídateľná a pravdepodobná. Charakteristickým rysom šedého nosorožca je skutočnosť, že investori jeho hrozbu dlhú dobu zanedbávajú alebo podceňujú.
Najznámejšie príklady čiernych labutí v histórii
Existuje nespočetné množstvo menších príkladov čiernych labutí. Do kategórie čiernych labutí môžeme zaradiť napríklad aj vzostup internetu, Pearl Harbor alebo atentát na World Trade Center. Tieto udalosti neboli predpovedané, ale pri bližšom spätnom skúmaní sa zdá, že sa dali predpovedať. To isté platí pre ďalšie čierne labute, ktoré mali oveľa väčší dopad na svetovú ekonomiku.
V posledných 50 rokoch boli investori konfrontovaní radom veľkých čiernych labutí, ktoré spôsobili obrovské pohyby cien. Najznámejšími príkladmi je 12 nasledujúcich udalostí teórie čiernej labute:
- 1973: Ropná kríza
- 1987: Black Monday (Flash Crash)
- 1997: Kríza na ázijských finančných trhoch
- 2000: Internetová bublina (Dot-Com Crash)
- 2001: 9/11 Crash (útok na World Trade Center)
- 2008: Úverová kríza
- 2009: Európska dlhová kríza
- 2011: Jadrová katastrofa vo Fukušime
- 2014: Ropná kríza
- 2015: Black Monday China
- 2016: BREXIT
- 2020: Cena ropy pod 0 dolárov
Všetky vyššie uvedené udalosti prišli nečakane a investori boli veľmi prekvapení. Ceny akcií tieto udalosti nezohľadnili vopred a preto boli prísne potrestaní. Počas týchto udalostí dochádza často k panickému predaju, čo spôsobuje, že burzy môžu stratiť až 10% svojej hodnoty počas jedného dňa. Často možno iba špekulovať, kam až burza klesne v dlhodobom meradle.
Podľa Taleba nemusí byť kríza COVID-19 čiernou labuťou, ale investori ju zjavne nezohľadnili. Ceny v USA dosiahli na začiatku roka rekordných maxím a začiatkom roka bola nálada medzi investormi a analytikmi pozitívna. Keď sa vírus rýchlo rozšíril, investori začali vo veľkom predávať svoje cenné papiere. Došlo k jednému z najprudších poklesov v histórii akciového trhu.
Prakticky súčasne vznikol konflikt medzi OPEC a Ruskom. Cena ropy začala prudko klesať, ale kvôli koronavírusovej kríze bol po rope tiež oveľa menší dopyt. Keď sa akciové trhy začali pomaly zotavovať z pandémie COVID-19, opäť sa stalo niečo, čo nikto nepovažoval za možné. Májové futures na Light Sweet Crude Oil vypršali za negatívnu cenu -37,63 dolárov. Nákupom ropy ste teda peniaze zarobili. Dovtedy si nikto takúto situáciu nedokázal predstaviť.
Riadenie rizík
Teoreticky, by sa ktokoľvek, kto dokáže predpovedať čiernu labuť, mohol chrániť pred jej dopadom. Predpovedanie čiernych labutí je prakticky nemožné. Taleb preto navrhuje neskúšať predpovedať čierne labute, ale budovať určitý stupeň odolnosti investičného portfólia voči negatívnym udalostiam.
Taleb tvrdí, že banky a obchodné firmy sú veľmi citlivé na čierne labute a sú tak vystavené nepredvídateľne vysokým stratám. Taktiež kritizuje rozšírené používanie normálneho distribučného modelu používaného vo finančnom svete. Navrhuje identifikovať zraniteľné oblasti a urobiť z čiernych labutí biele. Taleb vyvinul koncept robustnosti ako ústrednú tému vo svojej neskoršej knihe z roku 2012 Antifragile: Things That Gain From Disorder.
Používajte stop loss
Investori, ktorí sa chcú zabezpečiť pred čiernymi labuťami a možným následným poklesom cien, môžu napríklad využívať príkaz stop-loss a vopred tak definovať riziká svojich obchodov. Pomocou príkazu stop-loss (STP) môžete určiť, v akom okamihu chcete realizovať riadenú stratu. Vo výsledku nemusíte neustále sledovať všetky ceny. Po dosiahnutí stanovenej zastavovacej limitnej ceny realizujete svoj príkaz za aktuálnu trhovú cenu.
Stop-loss chráni investorov pred obrovským poklesom cien, ktorý spravidla po čiernej labuti nasleduje. Ak je vaša pozícia zisková, môžete tiež využiť stop-loss k ochrane už dosiahnutých ziskov. Stop-loss môžete samozrejme pridať / modifikovať / odobrať aj neskôr a nie iba pri otvorenej pozícii.
Zdroj: lynxbroker
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.