Ekonomika sa mení – aké sú argumenty pre dividendové akcie?

Akcie Dividendy Ekonomika Zaujímavosti

Bolo napísaných toľko komentárov o spoločnostiach znižujúcich v posledných niekoľkých mesiacoch dividendy, že podľa Fidelity International je potrebné upozorniť na fakt, že väčšina spoločností stále dividendy akcionárom vypláca. A v mnohých spoločnostiach rast dividend pokračuje aj v roku 2020. Dokonca aj v Európe a Veľkej Británii, kde sú škrty najbežnejšie, dosahuje zhruba polovica spoločností v roku 2020 rast dividend.

Mnoho spoločností stále vypláca (a zvyšuje) dividendy

„Pokiaľ ide o dôvody, prečo spoločnosti v roku 2020 znižovali dividendy, objavil sa jasný vzorec: spoločnosti s väčšou citlivosťou na vývoj ekonomiky a s väčším zadlžením vo svojich súvahách sú vystavené najväčšiemu riziku zníženia dividend. Spoločnosti s defenzívnejšími obchodnými modelmi a silnejšími súvahami sú v súčasnej kríze a aj v bežnejším trhovom prostredí vystavené podstatne nižšiemu riziku zníženia dividend,“ myslí si Matthew Jennings, investičný riaditeľ Fidelity International.

Podľa neho existuje aj regionálna štruktúra. Európske a britské podniky vyplácajú oproti iným trhom väčšiu časť zárobkov, a tak sú tu dividendy citlivejšie na klesajúce príjmy. Navyše európske regulačné orgány rýchlo presadzovali pozastavenie dividend v bankách a niektorých poisťovniach v celej Európe.

„K väčšine zníženia dividend dochádza u spoločností z cyklických odvetví. Objavil sa jasný vzťah medzi silnou rozvahou a udržateľnosťou dividend,“ zhŕňa M. Jennings.

Tiež sme zaznamenali väčší odklon k akciám s „vysokým výnosom“ v súvislosti so znižovaním dividend. Spoločnosti obchodujúce s vysokým dividendovým výnosom tak možno robia, pretože trh spochybňuje ich finančnú silu alebo odolnosť voči peňažným tokom. Nedávne udalosti ale ukazujú skutočnosť, ktorú zaznamenávame dlhodobo – akcie s najvyššou dividendovou výnosnosťou neprinášajú vždy najlepšie dlhodobé výsledky pre investorov zameraných na výnos.

„Napriek nepopierateľne náročnému prostrediu je pre“ dividendových investorov“ dobrou správou existencia širokého výberu podnikov, ktoré generujú zisk a pokračujú vo vyplácaní dividend. A aj medzi spoločnosťami, ktoré v súčasnej chvíli dividendy nevyplácajú, sa môžu objaviť atraktívne dlhodobé príležitosti, „ vyjadrila sa Eva Miklášová.

Výnosy sú atraktívne v porovnaní s ostatnými triedami aktív, dokonca sa prispôsobujú zníženiu dividend

Priemerné dividendové výnosy nie sú vysoké. Historické výnosy globálnych akcií, ktoré boli teraz ovplyvnené vyššie uvedenými škrtmi, sú zhruba v súlade alebo mierne pod dlhodobými priemermi. „Aj keď môžeme očakávať oživenie dividend, pretože ekonomika sa“ normalizuje „, ako dlho to bude trvať, nie je zatiaľ jasné. Okamžité oživenie nemožno zaručiť,“ upozorňuje Eva Miklášová z Fidelity International.

Avšak podľa Fidelity International je atraktivita akcií pre investorov usilujúcich sa o príjem oveľa jasnejšia. Centrálne banky reagovali na ekonomické výzvy v súvislosti s koronavírusom znížením úrokových sadzieb a v niektorých prípadoch opätovným začatím programov kvantitatívneho uvoľňovania. To tlačilo výnosy z vládnych a investičných dlhopisov na historicky nízku úroveň. Výnosy dlhopisov s nižšou kvalitou môžu byť vyššie, často je to však preto, že sú tu vyššie riziká solventnosti.

„Výnosy dlhopisov sú výrazne pod dlhodobými priemermi, zatiaľ čo dividendové výnosy zostávajú blízko dlhodobých priemerov,“ zhŕňa E. Miklášová.

Súčasné výstupy centrálnych bánk naznačujú, že úrokové sadzby sa pravdepodobne v najbližšej dobe nezvýšia, a preto je podľa Fidelity možné, že investori usilujúci o príjem budú musieť prejsť z trhov s pevným výnosom k akciám, aby uspokojili svoje požiadavky na výnos.

„Aj keď sa tieto komentáre týkajú výnosov „trhu“, my ako aktívny investori nenakupujeme trhový priemer, ale hľadáme akcie, ktoré sa obchodujú s atraktívnejším ocenením a majú odolnejšie obchodné modely a vyhliadky na dividendy,“ podotýka Matthew Jennings.

Zmeny v prioritách vládnych výdavkov by mohli zvýhodniť udržateľných platiteľov dividend

Mnoho z najväčších ekonomík na svete má vyššie percento starnúcej populácie a financovanie odchodu do dôchodku sa stalo pre niektoré vlády veľkým dlhodobým problémom. Dokonca aj pred súčasnou krízou sa zdalo nevyhnutné, aby finančná zodpovednosť za poskytovanie dôchodkov prešla viac zo štátu na jednotlivca. Teraz, keď v dôsledku obrovských stimulačných balíčkov dôjde k navýšeniu fiškálnych deficitov, budú vlády nútené ešte viac prehodnotiť svoje výdavkové priority a zníženie enormných nákladov na štátne dôchodky sa môže stať mimoriadne naliehavé.

„Ak sú jednotlivci nútení našetriť si viac na svoj odchod do dôchodku, akú investičnú možnosť si vyberú? Dobrým riešením by mohlo byť diverzifikované portfólio udržateľných spoločností vyplácajúcich dividendy. Dividendy môžu byť použité ako zdroj príjmov pre tých, ktorí odchádzajú do dôchodku, alebo môžu byť znovu investované tými, ktorí sú vo fáze „akumulácie“ svojich úspor,“ zhŕňa Eva Miklášová z Fidelity International.

Rast kapitálu a príjmov môže byť potrebný pre podporu neskoršieho odchodu do dôchodku v súvislosti so starnutím populácie, čo zvyšuje štrukturálnu argumentáciu pre akcie ako zdroj príjmov.

Zdroj: roklen24

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár