Pred pár dňami zaplnili titulky novín informácie o výške dividendy, ktorú svojim akcionárom vyplatí spoločnosť ČEZ – tento rok to bude 34 korún na akciu. Aká vysoká bude dividenda u polo-štátneho ČEZ, púta pozornosť každoročne, energetický gigant je však len jednou z mnohých spoločností, ktoré sa o svoj zisk s akcionármi takto delia. V USA sú desiatky spoločností, ktoré vyplácajú dividendy dokonca nepretržite 25 a viac rokov. Dividendy sú pre niektorých investorov podstatným faktorom pri nákupe akcií. Ako na nich nahliadať a na čo si dať pozor?
Kúpou akcií z niektorých obchodovaných spoločností majú akcionári právo podieľať sa na výsledkoch jej hospodárenia, a to nielen na raste ceny nakúpených akcií, keď sa spoločnosti darí, ale často aj vo forme dividendy – podielu na zisku. Na to, v čom je dividenda pre investora dobrá, existuje viac pohľadov.
Aké sú výhody dividend
Prvá je trochu prízemná, ale nie je na nej nič zlé. Vyplatenú dividendu môžeme jednoducho minúť a urobiť si radosť s vedomím, že potešenie zaplatila „moja firma“.
Môžem si tiež vďaka dividende znížiť svoje náklady. Zoberme si napríklad ČEZ. Ak sa ročné účty za elektrinu pohybujú okolo 15 000 korún, môžeme využiť práve dividendu, ktorú nám každý rok ČEZ vyplatí, aby sme znížili svoje vlastné náklady. Časť faktúry si tak zaplatí energetická spoločnosť sama a na nás už zostane nižšia suma. Existujú ľudia, ktorí vďaka dividendám neplatia za elektrinu vo svojom dome vôbec nič.
Dividenda každoročne znižuje počiatočné náklady na obstaranie akcií. Príklad: ak by ste vo februári v roku 2009 kúpili akcie americkej tabakovej spoločnosti Altria za 16 dolárov a tridsať centov (v tej dobe bol dividendový výnos akcie 9 a ¾%), za jedenásť rokov by ste za každú akciu dostali 21 dolárov. Kupecké počty hovoria, že vaša aktuálna obstarávacia cena týchto akcií je takmer mínus 5 dolárov za akciu. Ste teda v situácii, keď sú vaše obstarávacie náklady záporné.
Altria vám za nákup jej akcií dobre zaplatila. Vďaka pravidelnému zvyšovaniu dividendy je váš súčasný dividendový výnos z tejto investície nad 20%. Ak teda teraz kúpite akcie ČEZ za 500 korún, pri súčasnej dividende 34 korún na akciu, spoločnosť celú vašu počiatočnú investíciu do pätnástich rokov zaplatí. Akcie potom budete mať zadarmo a ďalej sa budete tešiť z každoročnej dividendy.
V dobe prakticky nulových úrokových sadzieb na všetkých typoch bežných i sporiacich účtov a rastúca inflácia dokážu dividendové peniaze uložené do akcií zaujímavo zhodnotiť. Máte to šťastie, že žijete tam, kde žijete, a české akcie poskytujú v porovnaní so zvyškom sveta jeden z najzaujímavejších dividendových výnosov pohybujúci sa nad 5%. To je v porovnaní napríklad s výnosom akcií v Spojených štátoch, ktorý sa pohybuje pod 2%, mimoriadne zaujímavé.
Majú dividendy nevýhody?
Doteraz všetko znelo pekne, ale pri výbere dividendových akcií je potrebné zamerať sa aj na niekoľko bodov, aby človek nezvolil zle.
Dividendy platí rad verejne obchodovaných firiem. A mnohé z nich ponúkajú aj prekvapivo vysoký dividendový výnos pohybujúci sa často aj nad desiatimi percentami. To, čo nás však zaujíma, nie je aktuálna výška dividendy. Podstatnejšie je, či bude firma schopná vyplácať takú dividendu aj v budúcnosti. Pozeráme sa teda skôr spätne na dobu, po ktorú naša vybraná spoločnosť dividendy vypláca a tiež na to, ako kolíšu každoročné dividendy.
Optimálna bude taká spoločnosť, ktorá vypláca dividendu stabilne viac ako desať rokov (to je minimum) a jej dividenda každoročne rastie. To je vec, ktorá investorovi dá patričnú istotu, že bude môcť využívať výhody, ktoré dividendy poskytujú a to dlhodobo. V Spojených štátoch existuje skupina tzv. dividendových aristokratov, čo sú firmy vyplácajúce dividendy nepretržite viac ako 25 rokov a výška ich dividendy sa po tú dobu pravidelne zvyšuje. Aktuálne je v tejto skupine viac ako šesťdesiat akcií.
Je dobré sa tiež pozrieť, koľko percent zo svojich ziskov firma vo forme dividend vypláca. Najmä u firiem ponúkajúcich vysokú dividendu ľahko zistíme, že firma takto vypláca napríklad aj viac ako sto percent toho, čo zarobila. V niektorých biznisoch je to normálne, napríklad u realitných fondov alebo telekomunikácií, je ale dobré sa mať na pozore, ak sa to deje opakovane.
Pomerne rozšírenou praktikou je dnes aj to, že si niektoré firmy na výplatu dividendy požičiavajú. Prečo sa mať v takýchto prípadoch na pozore? Keď firma vypláca väčšinu svojich peňazí vo forme dividend, tak to môže byť vzhľadom k jej budúcemu rozvoju a fungovaniu kontraproduktívne, pretože spoločnosti nemusia mať dostatok prostriedkov napríklad na rozširovanie výroby a investície.
Dividendy a dlhodobé výsledky
Dividendy sú vec, ktorá predovšetkým v dlhodobom horizonte investovanie spríjemňuje. V honbe za vysokým zhodnotením by ale človek nemal prehliadnuť, ako sa reálne konkrétnej firme na trhu darí a ako prosperuje. Ani vysoká dividenda vás nezachráni, ak svoje peniaze vložíte do spoločnosti, ktorá sa začne stretávať s existenčnými problémami. Aj dividendové akcie je tak treba vyberať obozretne, prípadne si nechať poradiť od profesionálov.
Zdroj: investujeme
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.