USA používa zemný plyn už dve storočia, takže akcie zemného plynu sú zdrojom ziskov z dlhodobého hľadiska.
Ceny energetických komodít, ako je zemný plyn, sú dôležité pre spotrebiteľov aj investorov. Začiatkom roka ceny zemného plynu v USA klesli na 25-ročné minimá. V dôsledku toho začiatkom jari dosiahli akcie mnohých hráčov v tomto odvetví minimálnu 52-týždňovú úroveň.
Väčšina akcií zemného plynu zaznamenala od tej doby pozoruhodný pokles cien. V súčasnosti sa cena zemného plynu pohybuje okolo 1,8 dolárov za MMBtu (MMBtu je jednotka tepla; je definovaná ako množstvo tepla potrebné na zvýšenie teploty jednej libry vody o jeden stupeň Fahrenheita – cca 0,5 litra o -17 stupňov Celzia).
American Public Gas Association (Americká verejná asociácia plynu) tvrdí, že zemný plyn dodáva viac ako polovicu energie spotrebovanej domácimi a komerčnými zákazníkmi a viac ako 40% energie spotrebovanej v priemysle. Táto komodita je v našom každodennom živote nevyhnutná.
V júli legendárny investor Warren Buffett stavil na zemný plyn. Dominion Energy (NYSE:D) predala svoje aktíva na zemný plyn Buffettovej spoločnosti Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A, NYSE: BRK.B). Obchod bol ocenený takmer 10 miliardami dolárov.
So zreteľom na toto všetko, sú tu tri akcie zemného plynu, ktoré dnes stoja za váš čas:
- Apache Corporation (NASDAQ: APA)
- Kinder Morgan (NYSE: KMI)
- Magellan Midstream Partners (NYSE: MMP)
Apache Corporation (APA:NYSE)
Rozsah 52 týždňov: 3,80 – 33,77 dolárov
Výnosy z dividend: 0,7%
História Apache z Houstonu siaha až do 50. rokov 20. storočia. V roku 1955 boli jej prvé studne vyvŕtané v Cushing Field v Oklahome. Jej akcie boli kótované na newyorskej burze cenných papierov v roku 1969. Dnes je to veľká skupina prieskumu a ťažby (E&P), ktorá sa môže pochváliť geograficky diverzifikovanými rezervami so sídlami v USA, Spojenom kráľovstve a Egypte.
V januári spoločnosť Apache a jej partner Total S.A. (NYSE: TOT) oznámili významný prieskum ropy na Surinamu. Apache je tiež číslom 411 na zozname Fortune 500.
Začiatkom roka vedenie znížilo svoju dividendu a zaradilo zníženie dlhu medzi hlavné ciele spoločnosti. Zisk za prvý štvrťrok zverejnený v máji zahŕňal tržby vo výške 1,28 miliárd dolárov, čo bolo o 22% menej ako pred rokom. Spoločnosť vykázala stratu 51 miliónov dolárov (13 centov na akciu), v upravenom vyjadrení. Vedenie spoločnosti neposkytlo výhľady na druhý štvrťrok.
Generálny riaditeľ John Christmann vyzdvihol vplyv pandémie na spoločnosť: „Podnikli sme niekoľko rozhodujúcich krokov … vrátane zníženia nášho plánovaného kapitálového programu do roku 2020, zníženia našej dividendy, zavedenia zaisťovacej pozície na ochranu pred ďalším krátkodobým poklesom ceny ropy a zvýšenia opatrení na úsporu nákladov ročne v rámci reorganizácie, s čím sme začali minulý rok. „
Tieto kroky pravdepodobne pomôžu spoločnosti zachovať peňažné toky v druhom štvrťroku.
Akcie APA medziročne klesli približne o 45%.
Kinder Morgan (KMI:NYSE)
Rozsah 52 týždňov: 9,42 – 22,58 dolárov
Výnosy z dividend: 7%
Priemyselný midstream gigant Kinder Morgan vlastní a prevádzkuje plynovody a terminály. Spoločnosť teda presúva plyn z bridlíc, kde sa vyrába, do miest, štvrtí, podnikov, kde sa spotrebúva. Prevádzkovatelia v midstreame obvykle účtujú výrobcom plynu poplatok na základe množstva plynu, ktorý prechádza potrubím.
22. júla spoločnosť zverejnila zisk za druhý kvartál, ktorý zahŕňal upravený zisk na akciu 17 centov, čo je o 5 centov menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Nižšie príspevky z plynovodu Tennessee boli súčasťou poklesu výnosov.
Spoločnosť má pomerne silnú súvahu a základňu aktív. Investori môžu v nadchádzajúcich štvrťrokoch vidieť potenciálne akvizičné formy riadenia, najmä ak zostanú ceny energie nižšie.
Od zverejnenia výsledkov za druhý štvrťrok akcie KMI klesli z približne 15 dolárov na 14 dolárov. Akcie medziročne klesli o 33%. V prípade ďalších poklesov v nasledujúcich týždňoch môžu investori zvážiť nákup spoločnosti ako dlhodobú investíciu.
Magellan Midstream Partners (MMP)
Rozsah 52 týždňov: 22,02 – 67,76 dolárov
Výnosy z dividend: 9,8%
Magellan Midstream Partners je jedným z najväčších prevádzkovateľov ropovodov rafinovaných produktov v USA. Zameriava sa na skladovanie, prepravu a distribúciu ropných produktov a amoniaku.
Spoločnosť môže uskladniť viac ako 100 miliónov barelov ropných produktov, ako sú benzín, motorová nafta a ropa. Veľká sieť ropovodov MMP poskytuje stabilný zdroj cash flow.
Začiatkom mája oznámila výsledky za prvý štvrťrok. Čistý zisk bol 287,6 milióna dolárov, v porovnaní s 207,7 miliónmi dolárov za prvý štvrťrok 2019. Nárast bol spôsobený predovšetkým úpravami mark-to-market (MTM) pre hedžové pozície v komoditných činnostiach. Zriedený čistý príjem na bežnú jednotku bol 1,26 dolárov v porovnaní s 91 centmi v prvom štvrťroku 2019. K pozitívnym výsledkom prispeli nižšie prevádzkové náklady, vyššie marže zmiešavania kvapalných plynov.
Spoločnosť deklaruje rozdelenie a nie dividendy, pretože ide o komanditné partnerstvo (MLP). MLP získajú daňovo zvýhodnený stav, keď vyplácajú takmer všetky svoje prevádzkové peňažné toky ako distribúciu svojim podielnikom (t. j. akcionárom). Výnos v súčasnosti dosahuje 9,8%.
Zatiaľ v tomto roku akcie MMP klesli o viac ako 33%. Dlhodobí investori môžu zvážiť nákup, najmä ak v nasledujúcich týždňoch klesne cena akcií na úroveň 62,50 dolárov.
Zdroj: investorplace
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.