Skvelá príležitosť: podhodnotené akcie s vyhliadkou oživenia v roku 2020

Akcie Banky Dividendy Doprava Európske akcie Spotrebiteľský sektor

Nájsť akcie, ktoré sa po prudkom poklese rýchlo zotavia, môže byť komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Jednoducho nakupovať akcie, ktorých hodnota prudko klesla, v nádeji, že sa cena znovu zotaví, je veľmi riskantné.

Investičná legenda André Kostolany povedal známu vetu: „Čo vyzerá lacno, sa môže stať ešte oveľa lacnejším“. Pri výbere podhodnotených akcií musíte vziať do úvahy celý rad faktorov. Viac než inokedy je tu potrebná disciplína a presné dodržiavanie nastavených cenových cieľov a prijímanie riadených strát. Najprv si objasníme, čo sa myslí pod pojmom obrat.

Nikdy nemožno vopred povedať, kde sa klesajúci trend zastaví. Ako teda vyberať tie správne tituly? V nasledujúcom článku objavíte základné tipy, ako investovať do podhodnotených akcií.

Obrat – z čoho vychádzať?

Špekulácia na obrat sa týka obratu v ziskovosti spoločnosti a nie obratu založeného čisto na cenovom grafe. Býčie signály generované na grafe po obrate trendu sú ďalšou čisto technickou stratégiou. Je pravda, že klesajúca ziskovosť spoločnosti je zvyčajne sprevádzaná klesajúcimi cenami akcií. A je tiež pravda, že stratégia obratu, ak je použitá rozumne, používa technickú analýzu ako druh „dôkazového indikátora“.

Avšak v žiadnom prípade nie sú všetky akcie, na ktorých grafe sa vytvára formácia signalizujúca obrat, skutočnými kandidátmi. Pri špekulácii na obrat investori spravidla necielia na zhodnotenie v rade desiatok percent, ale skôr stoviek percent. K tomu je potrebné, aby sa spoločnosť dostala z kritickej situácie v oblasti predaja a zisku. Neodporúča sa vsádzať na spoločnosti, v ktoré už široká verejnosť spravidla nemá dôveru.

Tri varianty možného obratu

Keď cena akcií určitej spoločnosti klesne na zdanlivo bezprecedentné minimum, väčšina investorov neverí v obrat, pretože to vyzerá, ako by sa spoločnosť blížila k bankrotu. Existujú tri základné scenáre, ako sa z krízy spoločnosti môže stať výnosný obchod:

  • zotavenie vlastnými silami; spoločnosť sa reštrukturalizuje a cieli na nových zákazníkov a trhy
  • turbulentné trhové prostredie, ktoré spoločnosť využije a efektívne sa adaptuje na danú situáciu
  • spoločnosť sa spojí s inou spoločnosťou alebo je prevzaná inou spoločnosťou

Špekulácia na obrat – príbeh rozhoduje

Vo všetkých troch prípadoch sa musí investor, ktorý hľadá takú príležitosť, podrobne pozrieť na konkrétnu spoločnosť. Bezpochyby investorovi pomôže znalosť účtovníctva, aby dokázal čítať v účtovných súvahách, ale nie je to nevyhnutne potrebné.

Obvykle sú kľúčové dáta spoločnosti a relevantné správy, ktoré sú ľahko dostupné. Fundamentálna analýza je teda základ. Ako reaguje manažment spoločnosti na aktuálnu kritickú situáciu? Aká je celková situácia v odvetví, v ktorom spoločnosť pôsobí? Čo si osobne myslíte, keď čítate správy o spoločnosti?

Posledný bod je v zásade najdôležitejší. Legenda akciového trhu Warren Buffet sa riadi pravidlom: „Ak veríte v spoločnosť, ktorú ste si sami vybrali, je to už samo o sebe významný argument“. Ak na druhú stranu špekulujete na obrat trendu len preto, že cena akcie klesla, ale v skutočnosti danej spoločnosti príliš neveríte, radšej s investíciou počkajte, než budete mať viac informácií.

Technická analýza musí poskytnúť obratový signál

Investor špekulujúci na obrat trendu spravidla nečaká, kým tržby a zisky spoločnosti dosiahnu hodnôt pred poklesom, ale musí si byť „istý“, že pokles nebude pokračovať. Dôležité je nájsť správny moment, kedy je pomer rizika a zisku priaznivý.

To je v zásade prípad, kedy akcia, ktorá predtým utrpela značné straty, na grafe vytvorí zreteľné dno a vznikne jasný signál obratu – technicky aj fundamentálne. Lovec obratov nie je investor, ktorý by cielil na malé zhodnotenie. Podobné investície vždy so sebou nesú obrovskú mieru rizika, ktorá by mala byť vykúpená obrovským ziskovým potenciálom.

Je dobré počkať, až budú fundamentálne ukazovatele podporené technickou analýzou. Grafy samy o sebe, ani účtovné uzávierky nemajú veľkú výpovednú hodnotu. Pokiaľ má byť šanca na úspech vysoká, je potrebné spojiť oboje dohromady.

Nižšie uvádzame 4 spoločnosti, ktorých akcie by mohli byť žeravými kandidátmi na obrat v roku 2020.

4 akcie spoločností, u ktorých môžeme očakávať obrat v súvislosti s koronakrízou

Situácia v lete 2020 je vzhľadom na dosah pandémie COVID-19 veľmi zvláštna. Na jednej strane je tu oveľa viac obratov ako v bežných fázach akciového trhu. Ale pretože nikto dnes nedokáže s istotou predpovedať, či sa táto pandémia nevráti do Európy v miere, ktorá by vyžadovala nové „uzamknutie“ ekonomiky, je potrebné postupovať s mimoriadnou opatrnosťou. To sa týka samozrejme aj špekulácií na ostatných trhoch.

Tiež je dôležité si uvedomiť, že následný nárast u úspešného obratu nebude trvať navždy. Je teda dôležité k investícii do obratu pristupovať rovnako, ako ku ktorejkoľvek inej – aktívne sledovať trend a nastaviť príkazy stop-loss.

Špekulácia na obrat trendu vyžaduje opatrnosť, disciplínu a trpezlivosť. Pokiaľ investor týmito vlastnosťami disponuje, môže dosiahnuť závratné zhodnotenie.

Akcia Zalando – úspešný obrat,teraz je rozhodujúca „následná starostlivosť“

Internetový predajca Zalando (ZAL:ETR) musel roky bojovať so slabými výnosmi. Predaje sa zvyšovali, ale zisky nikdy nedokázali udržať krok. Investori stále vsádzali na to, že dôjde k prelomu, ale graf, mapujúci posledných päť rokov ukazuje, že akcie sa často znateľne prepadali. Zavedenie karantény v dôsledku pandémie COVID-19 však bolo pre spoločnosť dôležitým krokom vpred.

päťročný graf Zalando, zdroj. GOOGLE

K obratu došlo ako z hľadiska vývoja zisku, tak z hľadiska ceny akcií. Zvýšená preferencia digitálnych objednávok v dôsledku zavedenia karantény prispela Zalandu k opätovnému zvýšeniu prognózy indexu rastu pre druhý štvrťrok.

Akcie už prekonali svoje staré maximá zo začiatku mája. Teraz je dôležité pozíciu aktívne spravovať – ​​najmä modifikovať ochranu zisku. Napríklad agresívnejší obchodníci mohli zvýšiť stop-loss z počiatočnej úrovne tesne pod predchádzajúcim rekordným maximom na limitnú hodnotu 57,84 eur, aby účinne zaistili už dosiahnutý zisk.

Akcia Deutsche Bank – veľké nádeje, veľké sklamania, veľké príležitosti?

Európske banky boli dlhé roky pod neustálym tlakom, ktorý začal prasknutím bubliny ohľadom rizikových hypoték v rokoch 2007/2008. Akcia Deutsche Bank (DBK:ETR) bola krátko kótovaná za viac ako 90 eur a cena následne klesla až na necelých 12 eur. Cena akcií sa v roku 2010 zotavila na 47 eur, ale nasledovala kríza eura a fázy negatívnych výnosov dlhopisov. To opäť vyvolalo obrovský tlak na zárobky európskych a predovšetkým nemeckých bánk. Cenové maximum sa medzitým začalo z roka na rok znižovať. V grafe, ktorý zachytáva obdobie piatich rokov, stále vidíme, že akcia bola v roku 2015 kótovaná za viac ako 30 eur. Počas pandémie COVID-19 cena klesla až na 4,45 eur. Pri akciách Deutsche bank môže podľa okolností prísť obrovský obrat.

päťročný graf Deutsche Bank, zdroj: GOOGLE

Bližší pohľad na graf ukazuje, že cena akcií Deutsche Bank sa v čase pred koronavírusovým pádom významne a stabilne zvyšovala. Cena následne spadla v dôsledku všeobecného výpredaja pod rezistenciu v rozmedzí 10-11,25 eur. Teraz je zrejmé, že cena sa opäť nachádza nad úrovňou zo začiatku roka, čo referenčný index DAX zatiaľ nedokázal.

Nové vedenie na čele s CEO Christianom Sewingom odvádza dobrú prácu. Akcia Deutsche Bank zatiaľ unikla zreteli väčšiny analytikov. Jedná o veľmi špekulatívnu investíciu z hľadiska súvahy, vyhliadok i technickej analýzy.

Akcie Deutsche Lufthansa – „bezpečná“ špekulácia na obrat?

Sektor leteckých spoločností zažíval dlhodobo ťažké časy. Uzavretie hraníc na jar však viedlo k masívnej bezprecedentnej kríze. Deutsche Lufthansa (LHA:ETR) sa dostala do finančných problémov. Nemecká vláda poskytla spoločnosti záchranný balíček v hodnote deviatich miliárd eur. Investori, ktorí špekulujú na obrat u Deutsche Lufthansa, pracujú prevažne s argumentom, že Nemecko nenechá skrachovať jednu zo svojich najdôležitejších leteckých spoločností. To je veľmi pravdepodobné, ale rozhodne to samo o sebe nie je istota, že cena akcií vyrastie späť do starých výšin. Výkonná rada spoločnosti Lufthansa a niekoľko hlavných akcionárov sa zhodli na tom, že bude pravdepodobne trvať roky, než spoločnosť dosiahne starých ziskov.

päťročný graf Deutsche Lufthansa, zdroj: GOOGLE

Pri akciách Deutsche Lufthansa je nepriaznivá technická analýza. Iba v prípade, že cena akcií sa uzavrie nad hodnotou 15 eur, bude jasne prekonaný dlhodobo klesajúci trend, čo by bola solídna základňa pre potenciálnych obrat.

Akcie Wirecard – ukážkový príklad „ruky preč“

Na záver príklad akcie, ktorá by mala zaujať každého obchodníka špekulujúceho na obraty, aby následne spoločnosť s pokojným svedomím ignoroval. Wirecard (WDI:ETR) bola dlhodobo prominentným titulom v indexe DAX. Potom, čo sa na verejnosť dostal rad nezrovnalostí v účtovných uzávierkach a ďalej rad podvodov, ktorých sa spoločnosť dlhodobo dopúšťala, cena akcií klesla z viac ako 100 eur takmer k nule.

päťročný graf Wirecard, zdroj: GOOGLE

Obrat, rovnako ako budúcnosť spoločnosti, je tu extrémne neistý. Po podaní žiadosti o insolvencii je právna situácia pre investorov ešte ťažšia. Nemožno vylúčiť, že spoločnosť bude naďalej existovať, akcie budú naďalej kótované a cena bude obnovená.

V súčasnej dobe ani hospodárska situácia ani technická analýza neposkytujú validné informácie, pretože budúcnosť a existencia spoločnosti je jednoducho neistá. Investori, ktorí premýšľajú o investícii do akcií Wirecard sa hrajú s ohňom. Ziskový potenciál tu je však obrovský.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár