Prvá časť
Podniky a spotrebitelia na celom svete používajú polovodiče – malé vodiče elektrickej energie známe tiež ako polotovodiče alebo čipy – v miliónoch zariadení vrátane vesmírnych vozidiel, automobilových počítačov, smartfónov, lekárskeho vybavenia, prístrojov a ďalších. S rozširovaním elektronických zariadení, spoločnosti, ktoré vyrábajú polovodiče, naďalej prosperujú. Tieto spoločnosti majú tendenciu byť poháňané cieľom výroby menších, lacnejších a rýchlejších polovodičov na uľahčenie efektívnejších, výkonnejších a dostupnejších technologických produktov. Polovodiče možno rozdeliť do štyroch kategórií: mikroprocesory, pamäťové čipy, komoditné integrované obvody a komplexné „systémy na čipe“.
Pre investorov, ktorí chcú získať expozíciu v odvetví polovodičov, existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú tieto čipy. Zatiaľ čo niektoré z týchto spoločností sú známe mená, mnohé z nich sú relatívne neznáme. Polovodiče sú skryté v telefónoch, tabletoch a počítačoch. Tieto menej známe spoločnosti medzi podnikmi (B2B) patria medzi hlavných dodávateľov čipov a ďalších komponentov. Títo dodávatelia zase tieto výrobky často predávajú hardwarovým spoločnostiam, ktoré vyrábajú rozpoznateľnejšie zariadenia so značkou.
Polovodičové spoločnosti ako skupina zohrávajú významnú úlohu pri vývoji nových technologických produktov a mnohí investori ich považujú za kľúčovú investíciu. Polovodičový priemysel a akcie v tomto odvetví sú zvyčajne cyklické.
Ďalej uvádzame 10 najväčších spoločností v oblasti polovodičov na základe ich 12-mesačného koncového príjmu (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, ktoré sú verejne obchodované v USA alebo Kanade, buď priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré zahraničné spoločnosti môžu podávať správy polročne, a preto môžu mať dlhšie časové oneskorenia. Všetky údaje sú aktuálne k 18. júnu 2020 a všetky údaje poskytuje spoločnosť YCharts.
Intel Corp. (INTC:NASDAQ)
Výnosy (TTM): 75,7 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 22,7 miliárd dolárov
Trhový strop: 256,1 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 34,1%
Burza: Nasdaq
Intel je výrobca integrovaných zariadení, ktorý navrhuje a vyrába čipové sady základnej dosky, radiče sieťového rozhrania a integrované obvody. Prvotnými produktmi spoločnosti boli pamäťové čipy vrátane prvého polovodiča na báze oxidového kovu na svete. Dnes spoločnosť Intel vytvára procesory pre rôzne spoločnosti v oblasti počítačov a technológií. V júni 2020 analytici očakávali, že spoločnosť Apple Inc. (AAPL) oznámi plány na ukončenie dlhodobého partnerstva so spoločnosťou Intel, pričom spoločnosť Apple sa chystá vyrábať vlastné čipy.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSM:NYSE)
Výnosy (TTM): 37,9 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 13,1 miliardy dolárov
Trhový strop: 293,5 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 58,8%
Burza: New York Stock Exchange
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. je jednou z najväčších nezávislých zlievarní polovodičov na svete. Zlievárne Pure-play vyrábajú iba integrované obvody a nemajú vlastné konštrukčné možnosti. Mnoho spoločností v oblasti polovodičov zadáva výrobu svojich komponentov subdodávateľovi Taiwan Semiconductor.
Qualcomm Inc. (QCOM:NASDAQ)
Výnosy (TTM): 24,7 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 4,0 miliardy dolárov
Trhový strop: 101,2 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 34,2%
Burza: Nasdaq
Qualcomm je globálna polovodičová a telekomunikačná spoločnosť, ktorá navrhuje a uvádza na trh produkty a služby bezdrôtovej komunikácie. Telekomunikačné spoločnosti na celom svete používajú patentovanú technológiu QMAcomm CDMA (viacnásobný prístup s delením kódu), ktorá zohrávala neoddeliteľnú úlohu pri rozvoji bezdrôtovej komunikácie. Jej čipové sady Snapdragon sa nachádzajú v mnohých mobilných zariadeniach.
Zdroj: investopedia
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.