Akcie ropy si prešli zložitým rokom. Kurz ropy začiatkom roka 2020 zaznamenal rýchly prepad. Dokonca nastala aj situácia, keď sa cena ropy dostala do záporných hodnôt. To samozrejme malo dopad aj na ropné spoločnosti.
Čierne zlato sa ale dokázalo spamätať a jeho cena posledné mesiace opäť rastie. Je teda čas sa opäť pozrieť na zaujímavé akcie ropných spoločností. Ktoré z nich by po minulom roku mohli vyjsť posilnené?
V článku si predstavíme 3 hlavné sektory ropného priemyslu a pozrieme sa na nedávny i aktuálny vývoj ceny ropy. Nakoniec si predstavíme 5 zaujímavých akcií ropy, ktoré by mohli v roku 2021 zažiariť.
Kurz ropy – aktuálna cena ropy na burze
Cena ropy začiatkom roka 2020 zažila prudký pád, ale najmä v posledných mesiacoch sa kurz ropy dostal do býčieho trendu. Vďaka tomuto nárastu sa tak cena ropy dostala takmer na hodnoty, na ktorých sa nachádzala pred koronavírusovou krízou.
Od druhej polovice apríla 2020 až do 25. 2. 2021 cena ropy vzrástla o viac ako 116%. Počas posledných dní ale kurz ropy zaznamenal pokles o viac ako 6,5%. Koncom februára sa obchodovala okolo hodnoty 60 dolárov.
Najmä vďaka dobrovoľným šktrom zo strany Saudskej Arábie bola vo februári 2021 ťažba ropy znížená.
Ropa a jej dva druhy
Existujú 2 typy komoditnej ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalšou známou variantou je ropa Brent. Cena u týchto dvoch typov je odlišná.
West Texas Intermediate (WTI)
Ľahká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležité meradlo cien ropy. Ide o ľahkú ropu s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.
Ropa tohto typu sa nachádza najmä v Oklahome. Ide o dôležitý uzol ropného priemyslu. Odtiaľ sa ropa prepravuje do všetkých oblastí USA. Táto ropa sa väčšinou obchoduje pomocou futures a treba dodať, že sa jedná o jeden z najobchodovanejších futures kontraktov na svete.
Ropa Brent
Názov tejto ropy je odvodený od ropnej oblasti Brent v Severnom mori. Svojho času to bolo jedno z najproduktívnejších ropných polí Veľkej Británie. Je vo vlastníctve ropnej spoločnosti Royal Dutch Shell, ale väčšina vrtov je už mimo prevádzky.
3 hlavné odvetvia ropného priemyslu
Pri akciách ropy každého hneď napadnú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú produkciou ropy. Tieto ropné spoločnosti sú často tými najznámejšími hráčmi daného odvetvia.
Ropný priemysel je ale pochopiteľne zložený z oveľa viacerých firiem. Ropa sa netočí len okolo ťažby samotnej. Existujú napríklad spoločnosti, ktoré dodávajú potrebné technické vybavenie. Aj firmy, ktoré sa sústredia na prepravu a distribúciu ropných produktov.
Rôzne činnosti v ropnom a plynárenskom priemysle sú všeobecne rozdelené do 3 hlavných odvetví: upstream, midstream a downstream.
Upstream – prieskum a produkcia ropy
Spoločnosti pôsobiace v tomto odvetví sa zaoberajú alokáciou a ťažbou ropy a zemného plynu. Analýzou výsledkov geologických a seizmických prieskumov určujú, kde sa nachádzajú podzemné ložiská ropy a zemného plynu.
Špecializované spoločnosti, napríklad Fugro & Petroleum Geo-Services, sa zaoberajú iba hľadaním vhodných miest pre otvorenie nových vrtov. Tieto spoločnosti zhromažďujú údaje z morského a zemského povrchu a na základe toho poskytujú dáta o polohe nových ložísk.
Po alokácii nového ložisky ropy alebo zemného plynu sa v časovom horizonte niekoľkých mesiacov až rokov surovina v danej lokalite začne ťažiť. Mnoho ropných spoločností, ako je Saudi Aramco, Royal Dutch Shell a Sinopec ťaží ropu z pôdy vŕtaním a následným čerpaním kvapaliny.
Ropné ložiská sa nachádzajú ako na súši, tak vo vode. Ďalším typom je bridlicová ropa, ktorá sa extrahuje z bridlice, čo je druh ílového kameňa.
V tomto odvetví sú však aj spoločnosti, ktoré poskytujú iba technické vybavenie a služby pre ťažbu ropy a zemného plynu. Príklady ropných spoločností v tomto odvetví sú Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton Company.
Midstream – doprava a skladovanie
Midstream sa zaoberá spracovaním, prepravou a skladovaním ropy a zemného plynu po ťažbe. Toto odvetvie tvorí dôležité spojenie medzi predchádzajúcim a nadväzujúcim sektorom.
Spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti zbierajú surový materiál a dopravujú ho do rafinérií prostredníctvom potrubia, kamiónov, nákladných lodí, tankerov a nákladných vlakov.
Príklady spoločností, ktoré sú v tomto procese aktívne, sú Scorpio Tankers & Enbridge Inc.
Downstream – príprava a použitie
Následné odvetvie sa zameriava na rafináciu ropy, spracovanie a čistenie zemného plynu. Do tohto odvetvia spadajú tiež spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom a distribúciou rôznych konečných produktov.
Medzi konečné produkty patria napríklad benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, mazivá, asfalt a podobne. Príklady spoločností v tomto odvetví sú Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.
Integrovaná ropná spoločnosť
Existujú tiež spoločnosti, ktoré sa zaoberajú takmer všetkými aspektmi ropného a plynárenského priemyslu. Tieto ropné spoločnosti pokrývajú takmer celý reťazec od alokácie až po distribúciu ropy a zemného plynu.
Príkladom sú BP, ExxonMobil alebo Royal Dutch Shell.
Ropa v roku 2020 – čo ovplyvnilo vývoj ceny?
O rope je známe, že jej cena je často ovplyvnená svetovými udalosťami. Pred tým, než sa pozrieme na zaujímavé akcie ropy, poďme si pripomenúť niektoré zásadné udalosti z nedávnej doby, ktoré mali vplyv na kurz ropy.
Menujme napríklad obchodné spory medzi USA a Čínou v čase administratívy prezidenta Donalda Trumpa. Napätie medzi USA a Iránom dôveru investorom tiež nepridalo.
Úplne zásadným sa však pre ropu stal rok 2020. Hneď zo začiatku roka došlo k dohode o znížení emisií v medzinárodných vodách. Námorné odvetvia budú musieť znížiť emisie síry o viac ako 80% prechodom na palivá s nižším obsahom síry.
Toto odvetvie je zodpovedné za polovicu svetového dopytu po vykurovacom oleji, ktorý sa vyrába z ropy. To má silný vplyv na dostupnosť a cenu týchto palív.
Na cenu ropy však samozrejme mala najväčší vplyv pandémia koronavírusu. Len v Číne v dôsledku uzatvorenia niektorých miest klesol dopyt po čiernom zlate skoro o 20%. Čína je navyše jedným z najväčších spotrebiteľov ropy.
V pondelok 9. marca 2020 došlo až k 30%-nému poklesu ceny ropy. V apríli 2020 potom nastala nevídaná situácia spôsobená preplnenými skladovacími kapacitami.
Futures kontrakty na ropu WTI sa dostali do záporných hodnôt. Na trhu panovali obavy z nedostatočného dopytu v globálnej ekonomike. Od konca apríla 2020 sa ale cena ropy spamätala a nastal býčí trend, ktorý trvá až do súčasnosti.
Dlhodobo dobré vyhliadky na cenu ropy
Celkovo by dopyt po rope mal v nasledujúcich rokoch vzrásť. Ako už bolo povedané, počas minulého roka cena ropy prešla búrlivými fázami. Postupné zotavenie je zrejme dôsledkom opätovného vzrastajúceho dopytu najmä v Číne. Dopyt vzrastá aj v Európe a v USA.
Predovšetkým rastúce priemyselné štáty ako Čína, India alebo Brazília sú zodpovedné za rastúci dopyt po “čiernom zlate”. Ropa v najbližších rokoch zostane bezpochyby najvýznamnejšou komoditou na svetovom trhu.
Nielen vysoké ceny ropy zvyšujú zisk ropných spoločností. Ropné spoločnosti často tiež profitujú zo znížených výrobných nákladov. K tomu boli nútené pristúpiť v dôsledku poklesu ceny ropy v posledných rokoch.
Podľa Morgan Stanley päť najväčších ropných spoločností Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell a Total znížilo kapitálové výdavky o 40% a znížilo prevádzkové náklady v priemere o 20%.
Za zmienku tiež stojí hodnota dolára. Dolár poslednou dobou oslabuje. Stále sa však jedná o hlavnú menu v medzinárodnom obchode.
Americký dolárový index (DX) stratil takmer 12,77% od marca 2020 do februára 2021. DX je kľúčový údaj, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči vybranému košu šiestich mien (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK, CHF).
V takej dobe sa väčšinou darí vybraným komoditám, ktoré sa obchodujú najmä v dolároch. Klesajúci dolár má vplyv na zvyšujúci sa dopyt po danej komodite, ktorá sa tak stáva dostupnejšou.
Výhody investície do akcií ropy
Do ropy sa samozrejme dá investovať aj inými spôsobmi – napríklad skrz futures. Avšak investície do akcií silných ropných spoločností, ktoré často vyplácajú vysoké dividendy, sú veľmi vhodným spôsobom.
Akcie ropy vám naviac dávajú možnosť výberu. Jednotlivé akcie môžete podrobiť dôkladnej analýze a môžete sa rozhodnúť, do ktorej časti ropného priemyslu chcete investovať.
Môžete si napríklad vybrať producentov ropy, alebo dať prednosť spoločnosti, ktorá zabezpečuje prepravu ropy a zemného plynu. Možnosťou je aj diverzifikácia medzi viac spoločnosťami naprieč odvetviami.
5 tipov na akcie ropy v roku 2021
V prípade ropných akcií prosím majte na pamäti, že sú často závislé na cenových pohyboch ropy samotnej. Ropa je vysoko volatilná, a preto je u podobných investícií opatrnosť na mieste.
Rok 2020 nám opäť ukázal, že prekvapení nie je nikdy dosť a že cena ropy môže v dôsledku najrôznejších udalostí rýchlo poklesnúť. Napriek tomu vám prinášame 5 ropných akcií, ktoré by mohli byť zaujímavou inšpiráciou pre vaše investičné portfólio.
Dividendový výnos: 3,21%
ConocoPhillips (COP:NYSE)
Spoločnosť je jednou z najväčších ropných spoločností v Spojených štátoch. Operuje vo viac než dvanástich krajinách. ConocoPhillips sa zameriava na rôzne druhy ťažby ropy. Či už ide o hlbokomorské vrty alebo získavanie ropy z bridlíc.
Spoločnosť ConocoPhillips nedávno posilnila svoje aktivity akvizíciou spoločnosti Concho Resources. Tá pôsobí v Texase a Novom Mexiku, kde sa sústredí práve na ťažbu bridlicovej ropy.
Prepad cien ropy v roku 2014 donútil ConocoPhillips znížiť náklady. Práve drastické zníženie nákladov a dividend boli jediným zo spôsobov, ako bola spoločnosť schopná v krátkodobom horizonte prežiť.
Úsporné opatrenia medzitým ale priniesli svoje ovocie. V dnešnej dobe sa výrobné náklady na barel ropy pohybujú pod 40 dolárov. Vďaka tomu spoločnosť dokáže profitovať aj pri nižších cenách ropy. Súčasný dividendový výnos je 3,24%.
Cena tejto akcie ropy navyše nedávno prerazila významnú rezistenciu okolo 50 dolárov. Uvidíme, či sa nad touto hranicou dokáže naďalej udržať.
Dividendový výnos: 4,37%
Phillips 66 (PSX:NYSE)
Phillips 66 je jednou z najväčších rafinérskych spoločností. Spoločnosť má niekoľko pobočiek v Európe a v Spojených štátoch. Okrem produkcie ropy sa táto americká firma sústredí aj na prepravu a skladovanie ropy. Investuje aj do chemického priemyslu.
Spoločnosť sa tiež zamerala na výrobu vysoko kvalitných produktov, ako je nafta s ultra nízkym obsahom síry. To by mohlo spoločnosti nahrávať najmä pri rastúcich snahách obmedziť obsah síry v ropných produktoch. Spoločnosť je tiež jednou z tých, ktoré majú najnižšie výrobné náklady v ropnom sektore a určite sa tak radí medzi zaujímavé akcie ropy.
V súčasnej dobe sa cena akcie pohybuje okolo 85 dolárov. Bude zaujímavé sledovať, ako si cena poradí s dlhodobou rezistenciou na úrovni okolo 90 dolárov.
Dividendový výnos: 2,07%
Scorpio Tankers (STNG:NYSE)
Spoločnosť Scorpio Tankers je aktívna v midstream odvetví a má vlastné lode na prepravu ropných produktov. Má tiež dokonca najväčšiu a najmodernejšiu flotilu tankerov na svete.
V posledných rokoch lodná doprava nezažívala najlepšie časy, avšak ponúka sa tu veľký priestor pre zotavenie.
Svetová námorná flotila lodí, ktoré prepravujú ropu, starne. Mnoho lodí bude musieť byť nahradených novými. Navyše už spomínané nariadenie o znížení emisií v námornom odvetví môže spôsobiť, že niektoré lode sa už neoplatí prevádzkovať a udržiavať.
Tu by moderná flotila spoločnosti Scorpio Tankers mohla získať náskok pred konkurenciou. Súčasne stále rastie dopyt po preprave prostredníctvom tankerov, najmä kvôli väčšiemu vývozu z USA. Z tohto dôvodu patrí medzi zaujímavé akcie ropy.
Rok 2020 bol v znamení poklesu tejto akcie. Avšak ku koncu roka cena začala opäť rásť. Dokonca prekonala hranicu 15 dolárov, čo bola významná rezistencia.
Ak sa cena od tejto hranice odrazí smerom nahor, môžeme túto oblasť považovať za významný support.
Dividendový výnos: 7,17%
Enbridge (ENB:NYSE)
Enbridge sa sústredí na transport a distribúciu ropy. Prevádzkuje rozsiahlu sieť, ktorá prepravuje ropu a zemný plyn na území USA a Kanady. Enbridge vlastní najdlhší prepravný systém ropy v Severnej Amerike.
Keďže väčšina ziskov spoločnosti pramení z prepravnej siete, nemá zmena ceny ropy na spoločnosť zas taký dopad ako napríklad u ťažobných spoločností (najmä v krátkodobom meradle).
Spoločnosť prepravuje tiež zemný plyn, čo diverzifikuje riziko. Ten, podľa odborníkov, zostane v nasledujúcich desaťročiach dôležitým zdrojom energie. Preto by aj táto firma mohla byť pre záujemcov o akcie ropy zaujímavá.
Enbridge predpokladá navýšenie prepravnej kapacity zemného plynu, najmä v severovýchodných oblastiach USA. Okrem toho má Enbridge malé portfólio obnoviteľných zdrojov energie, ktoré plánuje v priebehu času rozširovať.
Súčasný dividendový výnos činí 7,52%. Enbridge sa podarilo za posledných 22 rokov dividendu neustále zvyšovať. Cena tejto akcie ropy sa v súčasnej chvíli pohybuje okolo 35 dolárov.
Dividendový výnos: 4,91%
Chevron (CVX:NYSE)
Chevron je skutočný gigant v ropnom priemysle. Existuje už viac ako 140 rokov. Atraktívna je rozvaha spoločnosti. Pomer dlhu k vlastnému kapitálu je približne 0,26. Toto je najnižšie hodnotenie v ropnom priemysle. Spoločnosť má veľmi dobrú rezervu pre ťažké časy.
O tieto akcie ropy sa začal zaujímať aj svetoznámy investičný fond Berkshire Hathaway, za ktorým stojí samotný Warren Buffett.
Ten je známy tým, že vyhľadáva perspektívne spoločnosti v sektoroch, ktorým sa v súčasnej chvíli práve veľmi nedarí. Prípadne si vyberá spoločnosti, ktoré z nejakého dôvodu krátkodobo upadli do nemilosti investorov.
Daný fond 16. februára 2021 oznámil, že prevzal podiel v spoločnosti Chevron v hodnote 48,5 milióna dolárov. Najmä začiatok roka bol pre Chevron v znamení silného prepadu ceny akcií. Od januára 2020 do marca 2020 sa tieto akcie ropy prepadli o viac ako 57% – až ku cene okolo 52 dolárov.
Ku koncu minulého roka ale cena začala rásť. V súčasnej dobe sa pohybuje okolo 103 dolárov za akciu. Z hľadiska technickej analýzy bude zaujímavé sledovať, či si cena poradí s dlhodobou rezistenciou na úrovni približne okolo 105 dolárov.
Zdroj: lynxbroker
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.