Akcie sú počas pandémie stále otrasené – situáciu skresľujú americkí giganti

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Apple, Microsoft a Amazon majú v indexe S&P 500 väčšiu váhu ako ďalších 300 firiem dohromady. Vďaka tomu sú schopné ťahať rast celého trhu, hoci väčšina akcií je stále silno v strate.

Akciové trhy tretí mesiac v rade vykazujú rast a naďalej sa zotavujú z marcovej paniky spôsobenej strachom z pandémie koronavírusu a dopadov následných opatrení na ekonomiku.

Počas júna prebehli v médiách správy, že hodnota amerického akciového indexu S & P 500 sa vyšplhala späť na hodnotu zo začiatku roka a technologický index Nasdaq dokonca stúpol na nové maximum. Odvtedy síce ceny akcií v priemere mierne klesli, ale to nemení nič na univerzálnom dojme, že sa akciové trhy už takmer zotavili z marcového prepadu.

Nie je to tak úplne pravda. Veľa firiem stále pociťuje negatívne dopady spomínaného ekonomického šoku a ešte nejakú dobu ich pociťovať bude. A od toho sa tiež odvíja ich hodnota, teda cena ich akcií na burze. Väčšina akcií je stále 15 až 20% pod vrcholom zo začiatku roka, mnohé aj výrazne viac. Napríklad akcie veľkých bánk sú v priemere okolo 30% v mínuse. Podobne sú na tom automobilky alebo ropné spoločnosti.

Pomalý rast s veľkými výnimkami

Tiež je potrebné spomenúť, že sa darí najmä americkým akciovým indexom. Vo zvyšku sveta to s tým zotavovaním je trochu slabšie. Americký trh si naďalej udržuje výraznú nad-výkonnosť nad ostatnými trhmi. Keďže má tiež vyše 60%-né zastúpenie v indexe MSCI World, darí sa aj tomuto globálnemu akciovému indexu a zdanlivo teda akciám po celom svete.

Ale opäť platí – nie je to tak úplne pravda. Pozrite sa na Európu, Japonsko, Čínu, latinskú Ameriku. Tieto trhy negenerovali žiadne oslnivé výnosy ani v predchádzajúcich rokoch a aj súčasné zotavovanie viazne. Ceny akcií síce rastú, ale k hodnotám z februára majú ešte veľmi ďaleko.

Čím to je? Amerika má svoj Apple. Amerika má Amazon. Amerika má Google, Microsoft, Facebook a ďalšie technologické giganty. Tieto firmy boli ťahúňmi rastu akciových trhov v uplynulých desiatich rokoch a sú aj ťahúňmi súčasného oživovania akciových trhov. Bez nich by americký akciový trh vykazoval porovnateľná čísla ako zvyšok sveta. Bez nich by sa v médiách nepísalo o tom, že sa akciové trhy zotavili z prepadu, ale že sa len pozvoľna posúvajú hore.

Ukážme si to na najsledovanejším akciovom indexe S&P 500. Tento akciový index je zložený z akcií päťstovky najväčších amerických firiem (podľa ich trhovej kapitalizácie), s ktorými sa obchoduje na verejnom trhu. Nejedná sa o žiadne omrvinky, aj najmenšia firma z indexu S&P 500 má trhovú hodnotu vyše 3 miliardy dolárov.

Z týchto päťsto akcií ich 377 je od začiatku roka stále v strate, iba u 123 akcií ich hodnota od začiatku roka stúpla.

Keby sme urobili obyčajný aritmetický priemer tohtoročného zhodnotenia všetkých päťsto jednotlivých akcií z indexu S&P 500, tak zistíme, že v priemere sú od začiatku roka v strate 13% a stále zhruba 15 až 20% pod vrcholom z polovice februára. To zhruba korešponduje so zvyškom sveta.

Lenže akciový index S&P 500 je podobne ako väčšina indexov kalkulovaný ako vážený index podľa trhovej kapitalizácie jednotlivých firiem. Teda väčšie firmy hrajú v indexe významnejšiu úlohu než firmy menšie.

Napríklad trhová hodnota spoločnosti Apple je zhruba 1,6 bilióna dolárov, zatiaľ čo trhová hodnota spoločnosti Boeing je zhruba 100 miliárd dolárov a trhová hodnota firmy Whirlpool je približne 8 miliárd dolárov. Akcie firmy Apple tak majú na vývoj hodnoty akciového indexu 16-krát väčší vplyv ako akcie firmy Boeing a 200-krát väčšiu váhu v indexe ako akcie firmy Whirlpool.

Päť firiem tvorí pätinu amerického trhu

Päť najväčších firiem v indexe S&P 500 (a rovnako tak napríklad v indexe MSCI World) sú technologické firmy Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google) a Facebook. Týchto päť akcií dohromady zaberá viac ako pätinu hodnoty indexu S&P 500. Len samotné firmy Apple, Amazon a Microsoft dnes majú v indexe S&P 500 väčšiu váhu ako najmenších 300 firiem dokopy.

A zatiaľ čo Applu, Amazonu a Microsoftu sa aj v dobe koronavírusu viedlo veľmi dobre a hodnota ich akcií od začiatku roka v priemere stúpla o 30%, tak hodnota spodných troch stoviek akcií podľa váhy v indexe S&P 500 naopak od začiatku roka klesla v priemere o 19 %. V súčte s akciami Apple, Amazon a Microsoft ale vychádza ich výnos kladný. Rast cien akcií Apple, Amazon a Microsoft dokázal vďaka ich veľkej váhe v indexe vykryť pokles cien u troch stoviek iných akcií.

Názorne si to možno ukázať na nasledujúcom obrázku, kde sú zeleno zafarbené akcie, ktorých ceny od začiatku roka stúpli a červeno akcie, ktorých ceny od začiatku roka poklesli. Pričom váha jednotlivých akcií v indexe S&P 500 je znázornená veľkosťou rámčeka.

Sami vidíte, koľko priestoru vykrývajú akcie Apple, Amazon a Microsoft. Pridajte k nim ešte akcie Google, Facebook, Netflix, Adobe, Nvidia a PayPal a je snáď každému jasné, prečo sa „akciové trhy rýchlo z krízy spamätali“, hoci väčšina firiem hlási problémy, a hoci veľa akcií je stále hlboko pod hodnotami „pred krízou „.

Dvojsečná zbraň

A nie je ani potrebné chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na pražskú burzu. Aj tu sa ceny akcií pozvoľna zotavujú, ale hodnota indexu PX je stále o 18% nižšia ako na začiatku roka. Podobne sú na tom akcie všade vo svete. Len pár amerických technologických gigantov ten obrázok v globále trochu skresľuje.

Tým sa samozrejme Applu, Microsoftu, Googlu, Amazonu ani Facebooku nechcem nijako dotknúť. Naopak. Práve týchto päť firiem a ešte čínska Alibaba časom prekoná biliónovú hranicu v trhovom ocenení. Štyrom z nich už sa to podarilo.

Tieto firmy dnes hrajú zásadnú úlohu v živote nás všetkých a majú aj zásadné postavenie na akciových trhoch. Keby zo dňa na deň prestali ich produkty a služby fungovať, spôsobilo by to oveľa rozsiahlejší ekonomický šok ako pandémia koronavírusu.

Na jednej strane im môžeme byť vďační, že držia akciový trh nad vodou. Vďaka nim rastú hodnoty akciových indexov a vďaka nim zarábajú aj všetci drobní investori prostredníctvom rôznych akciových ETF fondov kopírujúcich tieto indexy. Na druhú stranu je ale dobré upozorniť, že tomu taktiež môže niekedy v budúcnosti byť práve naopak.

Ochrana dát, regulácia reklamy, zdanenie, obchodné a kybernetická vojna s Čínou, to sú všetko hrozby, pred ktorými tieto firmy stoja. Táto dominancia amerických technologických firiem v akciových indexoch je dvojsečná zbraň.

Zdroj: penize.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár