Ako správne investovať do akcií – 5 otázok, ktoré si položte skôr, ako začnete

Akcie Americké akcie Financie Zaujímavosti

Že sú investície do akcií najlepším spôsobom zhodnotenia peňazí, potvrdzujú rôzne výskumy. A tiež historické štatistiky amerického akciového indexu S&P 500. Podľa jeho dát priniesli akcie od roku 1900 do roku 2020 priemerný ročný výnos 9,67%.

Za posledných 10 rokov je navyše táto hodnota ešte vyššia.

Preto by investovanie peňazí do akcií či fondov malo byť súčasťou portfólia každého investora. Aby ste ale vybrali tú najlepšiu kombináciu výnosu a rizika, musíte vopred zvážiť niekoľko faktorov.

1. Chcete svoje investície aktívne ovládať?

Prvé a úplne zásadné rozhodnutia je, či budete sami rozhodovať o tom, do ktorých akcií svoje peniaze vložíte. Alebo či to necháte na investičné spoločnosti.

Výhoda prvého variantu je jasná. Všetko máte vo svojich rukách. Sami určíte, kedy a kam vložíte peniaze a kedy ktoré akcie predáte. Navyše neplatíte provízie žiadnemu správcovi.

Lenže tiež musíte akciový trh dôkladne sledovať. A dobre mu rozumieť. Sami totiž zostavujete presnú podobu svojho investičného portfólia a svojím správaním ovplyvňujete jeho úspešnosť.

Ak zvolíte sprostredkovateľa, takmer o nič sa starať nemusíte. Iba sa s ním dohodnete na svojej stratégii a investičnom horizonte. Podľa toho potom správca vyberie vhodný fond a vaše peniaze do neho vloží.

Investíciu samozrejme aj ďalej priebežne stráži. A prípadne upravuje tak, aby vám priniesla čo najvyšší zisk s mierou rizika, ktorá je pre vás prijateľná.

2. Chcete vyberať konkrétne akcie?

Aj keď sa rozhodnete nakupovať a predávať akcie sami, nemusíte si vyberať konkrétnex firmy, do ktorých svoje peniaze vložíte. Môžete využiť tiež indexové fondy.

V ich prípade si vyberiete fond, ktorý kopíruje vybraný burzový index. Vďaka tomu máte istotu, že vaše investície budú mať porovnateľnú výkonnosť ako tento index. A nemusíte sa báť, že vložíte peniaze do nesprávnej spoločnosti.

Tento variant teda býva bezpečnejší ako aktívne investovanie do akcií.

3. Máte naplánovaný investičný horizont?

Bez správne stanoveného investičného horizontu nemôžete byť dlhodobo úspešní. Ľahšie sa totiž necháte vyviesť z rovnováhy krátkodobými výkyvmi trhu alebo budete náchylnejší k zbytočne riskantným krokom.

A ako si investičný horizont stanoviť?

Je to v zásade jednoduché. Záleží na tom:

  • čo je cieľom vášho investovania
  • a ako dlho sa bez daných peňazí môžete obísť

Ak si chcete pomocou investícií zaistiť peniaze na dôchodok, mal by investičný horizont zodpovedať dobe, ktorá vám zostáva do penzie. A ak chcete znásobiť peniaze určené na štúdiá vašich detí, spočítajte si, za ako dlho ich budú potrebovať.

Vždy pritom pamätajte, že krátkodobé výkyvy sú u investícií obvyklé. Nenechajte sa nimi preto vyviesť z rovnováhy. Ak budete zbytočne panikáriť, peniaze vám to zvyčajne neušetrí. Naopak skôr prerobíte.

Zároveň investujte len peniaze, u ktorých viete, že ich v danom období nebudete potrebovať. Nech za dva roky nepredávate časť akcií len preto, že chcete nové auto.

Ak by v tú dobu trh krátkodobo klesol, zbytočne by ste prerobili. A keď uvidíte jeho následný rast, naštve vás to dvojnásobne.

4. Viete akú stratégiu zvolíte?

S investičným horizontom úzko súvisí aj investičná stratégia.

Jej presná podoba sa odvíja hlavne od toho, aké riziko ste ochotní pri ceste za výnosom podstúpiť. Hoci s určitým rizikom musíte pri investovaní do akcií počítať vždy, jeho mieru môžete ovplyvniť.

Spravidla pritom platí, že:

  • u dlhodobého investičného horizontu (viac ako 10 rokov) môžete spočiatku viac riskovať
  • a keď naopak pracujete len s krátkodobým horizontom, mali by ste byť opatrnejší

Stratégiu ale nezabudnite priebežne meniť. Podľa toho, koľko rokov z naplánovaného horizontu vám ešte zostáva.

5. Viete ako zložíte svoje portfólio?

Podľa nastavenej stratégie nakoniec zostavte presnú podobu svojho investičného portfólia.

A to nielen s ohľadom na konkrétne akcie či fondy, ale aj s prihliadnutím k ďalším oblastiam, do ktorých vložíte svoje peniaze. Práve diverzifikácia investícií vám totiž pomôže výrazne znížiť riziko.

A čo teda môžete do svojho portfólia tiež zaradiť? Napríklad:

  • dlhopisy
  • nehnuteľnosti
  • drahé kovy
  • kryptomenu

Peniaze do jednotlivých oblastí rozdeľte podľa toho, ako odvážnu investičnú stratégiu zvolíte.

Ak je pre vás na prvom mieste bezpečnosť, dajte vo svojom portfóliu väčší priestor dlhopisom, nehnuteľnostiam alebo zlatu.

A ak plánujete viac riskovať, kľudne dajte väčší dôraz na Bitcoin alebo na odvážnejšie akcie.

Aj v tom najodvážnejšom portfóliu, musia mať svoje miesto aj konzervatívnejšie zložky. A naopak aj najdefenzívnejšia stratégia musí mať odvážnejšie prvky.

Len tak budete naozaj úspešní.

Zdroj: banky

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár