Bitka dividendových aristokratov – Exxon Mobil vs. Chevron

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Exxon Mobil (NYSE:XOM)Chevron (NYSE:CVX) zvýšili svoje dividendy už 38 a 33 po sebe nasledujúcich rokov. Výsledkom je, že obaja patria do skupiny dividendových aristokratov . Pretože ropný priemysel je vysoko cyklický s dramatickými cyklami, sú v skutočnosti spoločnosti Exxon a Chevron jediné dve ropné spoločnosti na zozname dividendových aristokratov.

Tieto dve veľké ropné spoločnosti majú veľa podobných vlastností, pre dividendových investorov je však dôležité preskúmať rozdiely medzi týmito dvoma ropnými gigantmi, aby si pre svoje portfólio vybrali lepšieho z dvoch dividendových aristokratov.

Analýza obchodného modelu

Spoločnosť Exxon vyrába ropu a zemný plyn v pomere 60/40, zatiaľ čo Chevron ich vyrába v pomere 61/39. Chevron však ceny značnej časti svojho zemného plynu určuje na základe ceny ropy. Výsledkom je, že cena približne 75% výroby Chevronu je založená na cene ropy. To znamená, že Chevron je oveľa citlivejší na cenu ropy ako Exxon.

Exxon má integrovanejší obchodný model ako Chevron, pretože jeho nadväzujúce (väčšinou rafinérske) a chemické segmenty generujú významnú časť jeho výnosov. Chevron generuje väčšinu svojich výnosov zo svojho predchodného segmentu. Vzhľadom na vysokú citlivosť spoločnosti Chevron na cenu ropy je prirodzené, že sa spoločnosť Exxon preukázala ako odolnejšia voči poklesom v energetickom sektore ako Chevron. Napríklad pri poklese spôsobenom kolapsom ceny ropy zo 100 dolárov v polovici roku 2014 na 26 dolárov v roku 2016 došlo spoločnosti Exxon k 75%-nému zníženiu jej zisku na akciu (EPS). Spoločnosť Chevron ale videla, ako sa všetky jej výnosy vyparili a v roku 2016 zaznamenala stratu.

Aj keď sa Exxon ukázal ako defenzívnejší ako Chevron pri všetkých predchádzajúcich poklesoch, v súčasnej kríze nového koronavírusu sa to nepreukázalo. Pandémia spôsobila nielen potlačenie cien ropy v roku 2020, ale aj stlačenie rafinérskych a chemických marží. Výsledkom bolo, že rafinérske a chemické segmenty neposkytovali podporu, ktorú používali na poskytovanie celkových výsledkov spoločnosti Exxon, a preto ropný gigant zaznamenal svoju prvú stratu za viac ako desať rokov.

Spoločnosť Chevron zaznamenala stratu aj v minulom roku , ukázala sa však odolnejšia ako v predchádzajúcich recesiách. Spoločnosť sa poučila z predchádzajúceho poklesu a odvtedy drasticky vylepšila svoje portfólio aktív investovaním do nízkonákladových barelov s vysokou maržou. Vďaka vysokému stupňu svojho portfólia zaznamenala spoločnosť Chevron v rokoch 2018 a 2019 rekordné voľné peňažné toky a v roku 2020 dosiahla voľné peňažné toky vo výške 5,6 miliárd dolárov, čo bol jeden z najvážnejších poklesov v histórii energetického sektoru. Aby sme poskytli perspektívu, spoločnosť Exxon minulý rok vykázala záporné voľné peňažné toky vo výške 5,3 miliárd dolárov.

Celkovo sa Exxon v predchádzajúcich poklesoch tradične ukázal defenzívnejší ako Chevron. Ale táto výhoda sa v posledných rokoch zmenšila, hlavne v dôsledku prechodu Chevronu na nízkonákladovú vysokú rezervu.

Vyhliadky na rast

Spoločnosti Exxon a Chevron majú pozoruhodné rozdiely v záznamoch o raste a perspektívach rastu. Chevron v rokoch 2017-2019 zvýšil svoju produkciu v priemere o 5% ročne. Aj v roku 2020, keď väčšina producentov ropy obmedzila svoju produkciu, zvýšila spoločnosť Chevron svoju produkciu o 1%. To je v ostrom kontraste s Exxonom, ktorému sa nepodarilo zvýšiť produkciu za posledných 12 rokov. Jeho produkcia od roku 2008 zostáva v podstate rovnaká, okolo 4 miliónov barelov denne. Ešte horšie je, že v dôsledku pandémie sa jej produkcia v minulom roku znížila o 5%, z 3,95 milióna na 3,76 milióna barelov denne.

Až donedávna bol jedinou útechou pre akcionárov spoločnosti Exxon jej sľubný výhľad. Spoločnosť očakávala, že do roku 2025 zvýši svoju produkciu o 32%, z 3,8 milióna barelov denne na päť miliónov barelov denne. Vedenie spoločnosti však nedávno stiahlo svoj výhľad a uviedlo, že do roku 2025 teraz očakáva paušálnu produkciu 3,7 milióna barelov denne po niekoľkých rokoch stagnácie.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je exxon-mobil.png

Dividendový výnos: 5,92%Obrázok

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Snímka-obrazovky-2021-05-04-o-8.53.22-1024x361.png
päťročný graf ExxonMobile, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Exxon má dva hlavné faktory rastu, konkrétne svoje zahraničné rezervy v Guyane a v Permskej panve. Guyana je jedným z najzaujímavejších projektov v ropnom priemysle. Spoločnosť Exxon takmer strojnásobila svoje zásoby v tejto oblasti, z 3,2 miliardy barelov na začiatku roka 2018 na takmer 9 miliárd barelov v súčasnosti. Spoločnosť tiež počíta s rastom svojej produkcie v Permskej kotline a to zo 400 000 barelov denne v tomto roku na 700 000 barelov denne v roku 2025. Spoločnosť Exxon však na neurčito odložila ďalšie rastové projekty, napríklad exportný projekt v Mozambiku LNG v hodnote 30 miliárd dolárov. Prirodzený pokles jeho ropných polí bude teda kompenzovať rast očakávaný od Guyany a Permu.

Dividendový výnos: 5,08%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron má lepšie vyhliadky na rast ako Exxon. Spoločnosť vďaka novým objavom a technologickému pokroku viac ako zdvojnásobila hodnotu svojich aktív v Perme za posledné dva roky. Očakáva tiež výrazný rast od svojich projektov v Austrálii. Výsledkom je, že Chevron očakáva v nasledujúcich rokoch rast svojej produkcie v priemere o 3% až 4% ročne.

Porovnanie dividend

Spoločnosť Exxon v súčasnosti ponúka dividendový výnos 6,2%, čo je viac ako 5%-ný dividendový výnos, ktorý ponúka spoločnosť Chevron. Je však potrebné si uvedomiť, že spoločnosť Exxon bojuje o udržanie svojej dividendy viac ako Chevron. Exxon má výplatný pomer dividend 155%, čo je oveľa viac ako 82%, čo je výplatný pomer spoločnosti Chevron.

História rastu dividend ExxonMobile

zdroj: seekingalpha.com

Okrem toho, ako bolo uvedené vyššie, Chevron generuje oveľa vyššie voľné peňažné toky ako Exxon. V roku 2020 dosiahol Chevron voľné peňažné toky vo výške 5,6 miliárd dolárov, a tak kryl 58% svojich ročných výplat dividend. Naopak, Exxon vykázal záporné voľné peňažné toky vo výške – 5,3 miliárd dolárov. Teda, dosiahol deficit hotovostných tokov – 20,1 miliárd dolárov v pomere k dividende.

História rastu dividend Chevron

zdroj: seekingalpha.com

To pomáha vysvetliť, prečo je mnoho analytikov znepokojených bezpečnosťou dividendy spoločnosti Exxon. Medziiným sa bezpečnosť dividendy Chevronu nespomínala. Okrem toho je nadmerný deficit voľných peňažných tokov spoločnosti Exxon hlavným dôvodom slabého výhľadu pre budúci rast. Spoločnosť drasticky obmedzila svoje rastové projekty, aby uchovala hotovosť a chránila svoju dividendu.

Záverečné úvahy o týchto dividendových aristokratoch

Vďaka integrovanejšiemu obchodnému modelu býval Exxon odolnejší voči poklesom ako Chevron. Táto výhoda Exxonu sa však v posledných rokoch znížila. Spoločnosť Exxon ponúka vyšší dividendový výnos ako Chevron, ale viac bojuje o udržanie svojej dividendy, o čom svedčí horší výplatný pomer a deficit hotovostných tokov. Okrem toho Exxon na obranu svojej dividendy obmedzil svoje rastové projekty. Má teda horšie vyhliadky na rast ako Chevron.

Výsledkom je, že Chevron sa javí ako lepší z týchto dividendových aristokratov pre investorov zameraných na príjem. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár