Burzoví investori v USA zažívajú žatvu – istotou sú dividendoví aristokrati

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Najväčšie americké korporácie, vrátane firiem Apple alebo Visa, vyplatili v minulom roku svojim akcionárom rekordný objem peňazí. Tento trend by navyše mal pokračovať aj tento rok.

Verejne obchodované spoločnosti, ktoré sú súčasťou amerického burzového indexu S&P 500, rozoslali vlani na účty svojich investorov 511,2 miliardy dolárov. Rok predtým to bolo 483,2 miliardy dolárov.

Objem vyplatených dividend sa zvýšil už dvanásty rok po sebe, čo vyplýva z údajov S&P Dow Jones Indices, ktorá burzové indexy zostavuje. Indexy sa využívajú nielen na meranie cien akcií, ale investičné spoločnosti podľa nich zostavujú portfólia fondov.

Súčasťou ukazovateľa S&P 500 sú spoločnosti s najväčšou trhovou hodnotou, napríklad Apple, Microsoft, Berkshire Hathaway, Visa, Pfizer či Goldman Sachs. Na vývoj tohto indexu je naviazaná aj časť investícií Českej národnej banky.

„Firmy z indexu S&P 500 vytvorili rekord aj napriek tomu, že vlani boli vo zvyšovaní dividend opatrné. K pomeru k svojim ziskom totiž vyplatili na dividendách najnižší podiel peňazí za poslednú dekádu,“ uviedol Howard Silverblatt, analytik S&P Dow Jones Indices. K zvyšovaniu dividend podľa neho prispievajú dobré výsledky hospodárenia firiem, teda rastúce ziskové marže a zisky.

V prípade bánk potom zohralo úlohu ukončenie obmedzenia pre výplatu dividend zo strany americkej centrálnej banky. Tá sa k reštrikciám uchýlila na jar 2020 s príchodom pandémie koronavírusu kvôli obavám, že prípadná kríza môže mať vplyv na stabilitu finančného sektora.

Silverblatt očakáva, že sumy vyplácané na dividendách porastú aj tento rok. Miera nárastu však bude okrem iného záležať na vývoji situácie okolo pandémie covidu. „Ďalšou komplikáciou môžu byť daňové zmeny v oblasti dividend, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje vo Washingtone,“ podotkol.

Z hľadiska celkových objemov vyplácajú v USA najštedrejšie dividendy ropní ťažiari Exxon Mobil a Chevron, výrobca chytrých telefónov iPhone Apple, softvérová firma Microsoft, banka JPMorgan Chase, farmaceutická skupina Johnson & Johnson či telekomunikačné spoločnosti AT&T a Verizon.

Zvláštnou kategóriou sú potom takzvaní dividendoví aristokrati. Ide o verejne obchodované spoločnosti, ktoré 25 a viac rokov pravidelne vyplácajú a zvyšujú dividendy. Medzi také firmy sa v USA radí napríklad výrobca spotrebného tovaru Procter & Gamble, nápojové spoločnosti Coca-Cola a PepsiCo, reťazec reštaurácií McDonald’s alebo už spomínané firmy Johnson & Johnson, AT&T a Exxon Mobil alebo maloobchodná skupina Walmart.

Existujú aj priamo fondy, ktoré do akcií takýchto firiem investujú. Príkladom je burzovo obchodovaný fond ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF. Za posledný rok investícia do tohto fondu vyniesla približne 21 percent.

päťročný graf ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats, zdroj: GOOGLE

Na druhej strane, aj napriek rastúcim sumám, ktoré veľké firmy v USA posielajú akcionárom, sa znižuje takzvaný dividendový výnos. Ide o pomer dividendy ku kurzu akcie. Dôvodom je rast cien akcií – tempo výrazne predbieha nárasty dividend. V súčasnosti sa v prípade S&P 500 pohybuje výnos okolo 1,3 percenta. Pred piatimi rokmi pritom bol bežný výnos okolo dvoch a viac percent.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár