Coca-Cola oslávila 101 rokov na burze. Uhádnete, o koľko narástla pôvodná investícia len do 1 akcie? 4/5 (1)

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

foto zdroj: AMAZON.com

História svetoznámej nápojovej spoločnosti Coca-Cola siaha až do roku 1892. Na kapitálový trh však vstúpila „až“ po 1. svetovej vojne – 5. septembra v roku 1919. Akciu Coca-Cola sa dalo pri vstupe na burzu NYSE kúpiť za 40 dolárov. O úpis sa vtedy postaral predchodca banky SunTrust, ktorá v rámci transakcie získala akcie za 100 tisíc dolárov. Po 68 rokoch ich držania, resp. v roku 1987, ich banka predala za viac ako 2 miliardy dolárov.

Všeobecne ak by niekto držal akcie Coca-Cola (KO:NYSE) od spomínaného roku 1919, mal by ich teraz mnohonásobne viac. Vzhľadom k rastu ceny, spoločnosť postupne pristúpila celkom k jedenástim splitom (štiepeniam) akcií. A to v rôznych pomeroch. Naposledy sa tak stalo v roku 2012, vtedy v pomere 1: 2.

historic graf Coca Cola Company, zdroj: GOOGLE

Skrátka z jednej pôvodnej akcie by teraz akcionár mal už 9 216 akcií Coca-Cola. Akcie Coca-Cola, pod označením „KO“, sa v piatok uzavreli na NYSE na cene 51,05 dolárov (+2,1%). Z pôvodnej jednej akcie za 40 dolárov sa tak aktuálne dá hovoriť o hodnote cez 470 tisíc dolárov. Za 101 rokov teda zhodnotenie cez 1,17 miliónov percent. A to sa vlastne teda jedná len o kurzové zhodnotenie. Z historického pohľadu „storočná“ investícia do akcií Coca-Cola bola každopádne skvelou investíciou aj po zohľadnení inflácie. Tovar, ktorý v USA vtedy stál 100 dolárov, si dnes totiž zaobstaráte približne za 1 500 dolárov, teda „len“ za pätnásťnásobok.

Coca-Cola a dividendy

Nápojový gigant patrí v zámorí k niekoľkým spoločnostiam, ktoré si historicky dlhodobo potrpia na výplatu dividend. Spoločnosť začala už v roku 1920. Navyše, posledných 58 rokov v rade každoročne pôžitok pre akcionárov navýšila. V posledných 3 rokoch pravidelnú štvrťročnú dividendu však „len“ o cent. Tento rok teda rozdeľuje po 0,41 dolárov. Práve v piatok 11. septembra bol posledný obchodný deň, kedy sa titul obchodoval s nárokom na aktuálny pôžitok, keďže na pondelok už bol stanovený tzv. ex-date. Dividendový výnos možno aktuálne stanoviť na 3,2%.

Vlani Coca-Cola medzi akcionárov rozdelila na dividendách dokopy 6,8 miliárd dolárov. Najväčším akcionárom je dlhodobo Warren Buffett, resp. ním riadená skupina Berkshire Hathaway vlastniaca 400 miliónov akcií. Len v roku 2019 teda na dividendách získala 640 miliónov dolárov.

Reinvestície dividend mohli zhodnotenie znásobiť

Sama spoločnosť ako zaujímavosť pri poslednom splite akcií v roku 2012 uviedla, že ak v roku 1919 akcionár kúpil spomínanú akciu za 40 dolárov a všetky následne získané dividendy každoročne reinvestoval späť do akcií spoločnosti, mal by v nich tak po necelých 93 rokoch už majetok 9, 8 miliónov dolárov. V čase spomínaného oznámenia sa akcie Coca-Cola obchodovali pri hladine 37 dolárov, teraz po 8 rokoch možno teda len vďaka kurzovému posunu počítať s ďalšími niekoľkými miliónmi dolárov navyše.

Vývoj akcií Coca-Cola v tomto storočí

Akcie Coca-Cola sú vlastne už dlhodobo (od roku 1987) súčasťou prestížneho indexu DJIA – tridsiatich najvýznamnejších amerických korporácií. Najprv sa v danom indexe ocitli vlastne v divokých rokoch 1932 až 1935. Coca-Cola za svoju históriu, aj vďaka akvizíciám, každopádne výrazne narástla, trh ju aktuálne oceňuje na približne 219 miliárd dolárov. Tento rok, vďaka koronavírusu, kurzovo zažíva veľmi divoké obdobie za posledné. Akcionári jasať príliš nemôžu, resp. akcie Coca-Cola od začiatku roka strácajú cez 6 percent.

Zdroj: kurzy

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár