Do akých firiem investovať – akcie po kríze očami expertov

Financie všetky články Zaujímavosti

Na ktoré tituly sa teraz zamerať pri investovaní do akcií? Kto je víťazom a porazeným koronakrízy? A ako sa investične istiť pred rizikom druhej vlny pandémie?

Tento rok je na akciových trhoch divočina. Najskôr solídny rast, potom poriadna facka v podobe pandémie, ale v poslednej dobe zas postupná rekonvalescencia portfólií. Najviac si môžu gratulovať tí, čo majú nakúpené akcie veľkých amerických technologických firiem, ako sú napríklad Microsoft, Facebook alebo Google. V obrovskom raste pokračuje aj Tesla, z ktorej sa už na základe trhovej kapitalizácie stala najhodnotnejšia automobilka sveta. Vysoké nacenenie firmy vizionára Elona Muska pre jedných predstavuje nebezpečnú investičnú bublinu, druhí ju skôr považujú za ukážkový príklad love-brandu, ktorý má ešte to najlepšie pred sebou. Tak ako tak, Tesla dala v posledných rokoch investorom veľkú možnosť zarobiť si balík.

Kam kráčaš, vírus?

Veľká nervozita na finančných trhoch panuje predovšetkým kvôli prípadnej druhej vlne pandémie. Tá by znamenala akciový výplach, či už kvôli lockdownom, alebo jednoducho „len“ kvôli prepadom v spotrebe. Aj preto nie je na škodu sledovať, aké tituly zostali v marci pri prvej vlne vírusu imúnny voči panike. Obavy z budúcnosti sa odrážajú aj v cene zlata, ktorého hodnota sa rýchlo blíži k historickým maximám.

Ako sa na situáciu na akciových trhoch pozerajú odborníci? Ktorým konkrétnym titulom, trhom a odvetviam dnes najviac veria s výhľadom minimálne do konca tohto roka? Kto je podľa nich víťazom a porazeným koronakrízy? A dá sa dnes vôbec pri výbere akcií pred druhou vlnou zabezpečiť?

Dominik Stroukal
hlavný ekonóm Roklen

Koronavírus rozdelil akciový trh na firmy, ktoré môžu fungovať aj v režime „z domova“, a tie, ktoré k fungovaniu potrebujú, aby sa ľudia stretávali. Chvíľu vyhrávali prvé tituly, teraz sa budeme prelievať k tým druhým. Ak nepríde druhá vlna. Ak prepad čakáte, nakupujte tie prvé.

Iné delenie je na tituly vyslovene koronavírusové – typicky zdravotnícke a farmaceutické spoločnosti – a tie ostatné. Pokiaľ ide o nákupy platí to isté, čo v predchádzajúcom prípade.

Je dobré venovať pozornosť skôr rozdeleniu veľkí × malí. Veľké firmy začnú požierať malé a nikto si nedovolí nechať ich padnúť. Too big – to fail (príliš veľký na zlyhanie) už dávno nie sú len banky, ale aj automobilky, výrobcovia lietadiel alebo letecké spoločnosti. A keby došlo na lámanie chleba, budeme zachraňovať aj toľko nenávidené technologické giganty. Malí majú smolu. Krízová konsolidácia posilní veľkých hráčov. Systematicky by bolo dobré smerovať peniaze k nim.

S masívnym prílivom peňazí do akciového trhu je ale takmer nemožné trafiť sa zle. Kolotoč sa nesmie prestať točiť a vlády a centrálne banky pre to robia a urobia čokoľvek. Či je to dobré alebo zlé, to je už iná otázka.

Ján Hájek
manažér fondu Top Stocks

Koronakrízu zatiaľ najlepšie prešli technologické spoločnosti, najmä zo sektorov e-commerce a aplikačného softvéru. Naopak najviac strácali spoločnosti z ropného sektoru a zo sektorov aeroliniek a výletných lodí. Zaujímavé investičné príležitosti teraz vidím skôr tam, kde kvôli koronavírusu došlo k dočasnému pozastaveniu činnosti. Do portfólia fondu Top Stocks som novo zaradil napríklad sieť reštaurácií Bloomin ‚Brands alebo hotelovú spoločnosť Marriott. Dobrou investíciou môže byť tiež britská cateringová spoločnosť Compass Group.

Domnievam sa, že s prípadnými ďalšími vlnami nákazy sa vďaka investíciám do zdravotníckej infraštruktúry a pokroku v klinických testoch už vysporiadame oveľa lepšie a že sa súčasné pesimistické odhady budúcej ziskovosti nenaplnia. Navyše lídri v takto fragmentovaných sektoroch často ťažia z bankrotu slabších konkurentov a poklesu ponuky, teda miera ich oživenia môže prekvapiť.

Ondřej Koňák
portfóliový manažér investičnej spoločnosti Partners

Prepad trhov skraja tohto roka sa nevyhol žiadnemu sektoru. Panika zasiahla všetky druhy aktív bez ohľadu na ich fundamentálne kvality. Medzi najviac postihnutými sektormi sú ropné a letecké spoločnosti. Naopak technologického sektora sa prepad dotkol len minimálne. Index technologických akcií Nasdaq dosahuje od začiatku roka kladnú výkonnosť.

S ohľadom na pravdepodobné víťazstvo Bidena v amerických prezidentských voľbách a z toho vyplývajúcich dôsledkov rizika, teraz vsádzame na Európu. Konkrétne sú ohodnotením veľmi atraktívne európske banky. Poistkou proti druhej vlne koronavírusu je potom európsky sektor zdravotníctva, napríklad spoločnosť Sanofi.

Jaroslav Brychta
šéf analytického tímu X-Trade Brokers

Asi nebudem veľmi originálny, ale mne osobne sa momentálne páčia hlavne najväčšie americké technologické spoločnosti a spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mikroprocesorov a pamätí. Oba sektory spolu samozrejme úzko súvisia. Som názoru, že im situácia môže hrať do kariet aj z dlhodobejšieho hľadiska. Bohužiaľ, pri súčasnom ohodnotenie akcií tento sektor nie je tak atraktívny, a to najmä ak sa bavíme o tak krátkom výhľade, ako je do konca tohto roka.

Na opačnom konci mám napríklad akcie obchodných domov, ktoré to už pred covidom vďaka online retailu nemali jednoduché a ktorým súčasná situácia môže uškodiť aj z dlhodobého hľadiska. Obzvlášť potom tým, čo sú zaťažené vysokým dlhom.

Jan Traxler
investičný poradca a konateľ FINEZ Investment Management

Veľmi dobre ustáli vývoj najmä technologickí giganti – Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Alphabet (Google) – všetkých päť titulov je dnes na vyššej úrovni ako začiatkom roka. Táto pätica teraz dohromady tvorí viac ako pätinu indexu S&P 500 a je hlavným ťahúňom rastu. Nebyť ich, je index S&P 500 stále cca 15-20 percent pod vrcholom.

Ešte lepšie investíciou než Microsoft či Amazon boli za posledný pol rok všeobecne ťažiari zlata, čo pochopiteľne súvisí s prudkým rastom ceny zlata. Naopak najväčší prepad tradične postihol automobilový priemysel, bankový sektor a ťažkú ​​ranu utŕžil letecký priemysel.

Potenciálne najvyššie výnosy dnes poskytujú cyklické akcie. Ale ja osobne mám všeobecne dlhodobo radšej skôr tie nudnejšie slimáky z necyklických sektorov ako je napríklad typický potravinársky gigant Nestlé. Do tipov na jednotlivé akcie sa ale veľmi púšťať nechcem. Pre väčšinu ľudí je najrozumnejšou stratégiou dlhodobo pravidelne nakupovať nejaké ETF-ko alebo akciový fond a viac nad tým nešpekulovať.

Jaroslav Šura
investor

Globálna ekonomika skončí za tento rok vo veľkom prepade. Najrýchlejšie sa otrasie USA, preto sa mi tamojší akciový trh najviac pozdáva. Aj napriek veľkému nárastu trhovej kapitalizácie amerických technologických firiem aj naďalej verím tomuto odvetviu. Napríklad Amazon, ktorý rastie a porastie v koronavírusovom období, môže byť solídnou kotvou portfólia aj v prípade druhej vlny.

Nemožno nespomenúť fenomenálny rast trhovej hodnoty Tesly, ktorú Američania berú ako technologickú firmu, kým Európania skôr ako obyčajnú automobilku. Špekulantom, ktorí vnímajú Teslu ako automobilku, nevychádza trhové ocenenie a strácajú peniaze v jalových shortoch. Ale aj tí sa raz dočkajú. Zaujímavou príležitosťou pre dlhodobých hráčov môžu byť české banky …

Najhoršie dopadli sektory okolo cestovania, aerolinky, cestovné kancelárie a ubytovanie, s negatívnym vplyvom na bankový sektor. Druhá vlna koronavírusu by na tieto odvetvia mala devastujúci účinok, a to aj napriek tomu, že nemožno očakávať masové uzávery ekonomík ako v prvej vlne.

Michal Semotan
portfóliový manažér investičnej spoločnosti J&T

Celkovo sa akcie po výpredajoch solídne oklepali a s mega-podporou centrálnych bánk nemusí byť posun hore ešte konečný. Nízke úrokové sadzby budú investovania do akcií ďalej podporovať, ale výkyvy cien zostanú.

Z dlhodobého pohľadu má stále zmysel kus portfólia mať v akciách. My ďalej držíme z domácich firiem akcie ČEZ a z rovnakého sektoru ešte nemecký Eon a grécky PPC. Zotavenie v roku 2021 by mohlo pomôcť aj zašľapnutým bankovým titulom, z klasických priemyselných firiem vsádzame na Rolls-Royce, Mittal a VW. Diskutované technologické firmy ponúkajú aj naďalej dlhodobo zaujímavú príležitosť, krátkodobo si však svoje už dosť odpracovali.

Medzi naše stávky na druhý polrok 2021 potom ďalej patria spoločnosti HP, Teva, Abbvie, Freeport, Deutsche Post a španielska Telefonica. Je ale dobré držať kus portfólia tiež v hotovosti, pretože výkyvy v cenách môžu prísť kedykoľvek a je dobré byť pripravený.

Lukáš Brodníček
portfóliový manažér investičnej spoločnosti Fio

Dlhodobo verím akciám spoločností, ktoré majú trvalo udržateľnú konkurenčnú výhodu, robustný biznis model so zdravou rozvahou, kvalitný manažment a expozíciu na určitý sekulárny trend v odvetví, ktorý im umožňuje rast nadpriemerným tempom.

S rýchlym návratom trhu nahor od marcového dna sú akcie väčšiny týchto „safe growth“ spoločností na úrovniach ako pred koronakrízou alebo dokonca vyššie. Z hľadiska Fio globálneho akciového fondu sú tak skoro všetky pozície a NAV (hodnoty čistých aktív) späť u doterajšieho maxima. Najväčším prepadákom boli na cestovný ruch naviazané a už v marci predané akcie Boeingu a naďalej držaný Booking Holdings, ktorý môže byť teraz vhodnou investičnou príležitosťou. Z ďalších titulov aktuálne na zaujímavých úrovniach by sa dal napríklad spomenúť dodávateľ armádnej techniky Lockheed Martin alebo producent liekov a diagnostických zariadení Roche.

Pre bežného retailového investora mi ale zaistenie akciového portfólia proti poklesu trhu prostredníctvom derivátov nedáva veľmi zmysel, skôr sa dá jednoducho časť portfólia predať a držať viac hotovosti.

Lukáš Kovanda
hlavný ekonóm Czech Fund, člen Národnej ekonomickej rady vlády

Hospodárstvo USA sa zotaví rýchlejšie, než mnohí predpokladajú. Fed je pripravený podľa doktríny trhového monetarizmu kupovať za novo vytvárané miliardy dolárov trebárs aj dlh General Motors. Pumpuje peniaze do ekonomiky takým tempom, že uplynulý tucet rokov bol len zahrievacie kolo.

Nové peniaze zásadne pokrivujú trhové prostredie. Jedným z prejavov je to, že rast amerických búrz sa stále viac opiera o rast len ​​úzkeho okruhu titulov, hlavne tých technologických označovaných akronymom FAANG. Tie sú stále dobrou investičnou voľbou, pretože centrálna banka s extrémnym pumpovaním len tak neprestane a tieto doláre budú končiť prevažne práve u nich. Výnos už ale nebude ako ten, z ktorého sa tešia tí, ktorí do FAANG & spol. titulov investovali tento rok okolo 23. marca.

Dobré je poobzerať sa po tituloch, ktoré zatiaľ zostávajú hlboko pod úrovňou z doby pred vírusom a zároveň majú solídnu perspektívu, aj keď nie sú na výslní mediálneho záujmu. Trebárs Berkshire Hathaway.

Čo sa týka Európy, tam expanzívna menová politika centrálnej banky ukazuje zreteľnejšie než v USA svoju odvrátenú tvár, takže počet zombie firiem v hlavnom európskom burzovom indexe narastá najrýchlejšie v histórii. Ruky preč. A rozvíjajúce sa trhy? Čínske akciové trhy aj tamojšia ekonomika podávajú teraz až prekvapivo dobrý výkon, čo by malo vedľa slabnúceho dolára akciám rozvíjajúcich sa trhov všeobecne svedčiť. Donald Trump však chce byť znovuzvolený. Nezostane mu zrejme nakoniec nič iné ako v moriach okolo Číny, kde už je sústredné vojsko, vyvolať nejakú obdobou „incident v Tonkinskom zálive“, aby následná vojenská konfrontácia zatienila domáce problémy – nezvládnutú pandémiu, padnuté sochy i odboj v uliciach. Proti tomu je dobrou poistkou investičný mix 70:30 zlata a Bitcoin, ktorý napokon investora istí aj proti spomenutému extrémnemu tlačeniu nových miliárd.

Zdroj: finmag.penize

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár