Britská farmaceutická firma AstraZeneca kúpi za 39 miliárd dolárov amerického výrobcu liekov Alexion Pharmaceuticals. Tento rok zďaleka nejde o prvú významnú farmaceutickú akvizíciu. Rekordný bol aj tohtoročný nákup Immunomedics spoločnosťou Gilead Sciences za 21 miliárd dolárov. Farmaceutický trh bol v znamení fúzií a akvizícií aj vlani.
AstraZeneca (AZN:NASDAQ) kupuje za 39 miliárd dolárov amerického výrobcu liekov Alexion Pharmaceuticals. Akvizíciou Alexion Pharmaceuticals chce AstraZeneca posilniť svoju ponuku v oblasti imunológie a zriedkavých chorôb. Podľa agentúry Reuters sa akvizícia uskutoční čiastočne v hotovosti a čiastočne v akciách. Dohodu už schválili správne rady oboch firiem, hlasovať o nej budú ešte akcionári. Povoliť ju musia aj regulačné úrady. Spojenie sa má finalizovať v treťom štvrťroku roku 2021.
„Táto akvizícia nám umožňuje posilniť našu prítomnosť v oblasti imunológie,“ uviedol vo vyhlásení firmy výkonný riaditeľ AstraZeneca Pascal Soriot.
Alexion (ALXN:NASDAQ) je jedným z popredných predajcov liekov na ojedinelé ochorenia. Jeho najpredávanejší produkt Soliris lieči choroby krvotvorby. Lieky na ojedinelé ochorenia sú pre výrobcov atraktívne, pretože nepotrebujú veľkú predajnú silu a môžu si za ne účtovať vysoké sumy, ktoré sú zdravotné poisťovne zvyčajne ochotné platiť, pretože majú len niekoľko málo pacientov vyžadujúcich túto liečbu. Na tento trh v posledných rokoch vstúpili aj ďalšie firmy. V roku 2018 sa Takeda Pharmaceutical (TAK:NYSE) dohodla na kúpe firmy Shire za 62 miliárd dolárov a v roku 2017 Johnson & Johnson (JNJ:NYSE) oznámila kúpu firmy Actelion za 30 miliárd dolárov.
Gilead mení farmaceutický trh
Je tu aj iná aktuálna akvizícia. Dňa 10. decembra oznámila americká farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences (GILD:NASDAQ), že za zhruba 1,15 miliardy eur kúpi nemeckú biotechnologickú firmu MYR, čím získa prístup k liečbe ťažkej formy vírusovej hepatitídy.
Liek spoločnosti MYR – Hepcludex v júli podmienečne schválila Európska agentúra pre lieky [EMA] na liečbu infekčného zápalu pečene vyvolaného vírusom hepatitídy D u dospelých trpiacich cirhózou pečene. Nemecká spoločnosť má v pláne podať žiadosť o schválenie lieku, ktorý zamedzuje preniknutiu vírusu do pečeňových buniek, v Spojených štátoch v druhej polovici roka 2021. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv [FDA] Hepcludex označil za prelomovú liečbu infekčného zápalu pečene vyvolaného vírusom hepatitídy D .
Nákup MYR však nie je jedinou tohtoročné akvizíciou Gilead Sciences. Tá tento rok v septembri za 21 miliárd dolárov kúpila firmu Immunomedics. Získala tým prístup ku sľubne vyvíjanému prípravku proti rakovine. Gilead v posledných mesiacoch významne rozšírila aj svoje portfólio onkologických liekov. V marci podnik oznámil dohodu o prevzatí firmy Forty Seven za 4,9 miliardy dolárov. V máji sa dohodol na uzavretie desaťročnej dohody o spolupráci s Arcus Biosciences a v júni ohlásil nákup podielu vo firme Pionyr Immunotherapeutics.
Spoločnosť Gilead, ktorá sa stala všeobecne známou kvôli jej remdesiviru, sa zameriava na vývoj inovatívnych liekov proti HIV / AIDS. Navyše aj liekom proti ochoreniam pečene, zápalovým a nádorovým ochoreniam. Tento rok na seba upozornila prípravkom remdesivir, ktorým sa lieči ťažší priebeh choroby covid-19. Na jeho vývoji sa v Gileade podieľal tím expertov pod vedením českého biochemika Tomáša Tehliarov. Gilead Sciences pritom už koncom minulého storočia uviedla na trh nové lieky založená práve na objavoch Ústavu organickej chémie a biochémie [ÚOCHB]. Príjem z licenčných poplatkov len za tieto látky dosiahol za desať rokov v prepočte 20 miliárd korún.
Investuje aj Bristol Myers Squibb
Americká farmaceutická spoločnosť Bristol Myers Squibb (BMY:NYSE) tento rok kúpila za 13,1 miliardy dolárov firmu MyoKardia. Kúpou firmy totiž Bristol Myers získa liek prvej triedy mavacamten, ktorý sa teraz testuje na liečbu obštrukčnej hypertrofickej kardiomyopatie [HCM]. Očakáva sa, že v prvom štvrťroku 2021 Myokardia predloží americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv [FDA] novú žiadosť o schválenie lieku mavacamten. A to na základe štúdie Explorer-HCM.
HCM je primárne srdcové ochorenie charakterizované inak nevysvetliteľnou hypertrofiou srdca [hypertenzia]. Podľa lekárov ide o hypertrofiu srdca s abnormálnym usporiadaním svaloviny doplnené fibrózou a prítomnosťou ložísk abnormálnej štruktúry myokardu. Choroba len v USA a v Európe ovplyvňuje asi 200 000 ľudí.
Zástupcovia Bristol Myers Squibb uviedli, že súčasnou akvizíciou chcú posilniť svoje portfólio v oblasti liečiv pre kardiakov. Liek chcú pritom preskúmať aj pre liečbu iných chorôb.
„Akvizíciou spoločnosti MyoKardia posilňujeme našu divíziiu liekov na srdce o sľubný liek s veľkým potenciálom u pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami. Farmaceutický trh tieto lieky potrebuje,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Bristol Myers Squibb Giovanni Caforio.
Dodal, že firmu MyoKardia dlho sledovali a obdivovali za pokrok, ktorý priniesla do kardiovaskulárnej liečby. Aktuálny nákup firmy zo strany Bristol Myers Squibb znamená podstatné rozšírenie jej portfólia. Tá sa v poslednej dobe sústredila hlavne na lieky proti rakovine. Svoju pozíciu v tejto oblasti posilnila vlani, kedy kúpila za 74 miliárd dolárov firmu Celgene. Tým došlo k spojeniu najväčších výrobcov liekov na rakovinu.
Zmeny sa týkajú aj českého trhu
Zmeny platia aj pre český farmaceutický trh. Začiatkom tohto roka švajčiarska farmaceutická IBSA Group kúpila spoločnosť IBI, svojho dlhoročného českého distribútora. Kúpnu zmluvu obe strany uzavreli vo februári. IBI sa potom premenovala na IBSA Pharma. Poradenstvo kupujúcej strane počas transakcie zabezpečovali advokáti PwC Legal Česká republika pod vedením Daniela Pikala. Ten hovorí, že na akvizícii ako z hľadiska daní, tak financií pracovali s kolegami Vendelínom Balogom a Andreou Lančov celý rok.
Zdroj: fintag
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.