Index DAX – všetko, čo musíte vedieť o najznámejšom európskom indexe

Akcie Európske akcie Zaujímavosti

Index DAX 30 (ďalej len DAX) je jedným z najznámejších a najväčších európskych akciových indexov. V súčasnej chvíli pod neho spadá 30 najväčších nemeckých akciových spoločností obchodovaných na burze vo Frankfurte. Podľa vývoja tohto indexu sa často určuje vývoj nemeckej a európskej ekonomiky.

V tomto článku sa zoznámime s tým, čo je index DAX a aké sú jeho špecifiká a história. Zoznámime sa s najdôležitejšími aktuálnymi informáciami a plánovanými zmenami v roku 2021. Popri súčasnom cenovom vývoji prezradíme tiež pár zaujímavostí o tomto najvolatilnejšom európskom indexe, ktoré zaujmú každého investora.

Čo je index DAX 30?

DAX 30 (Deutscher Aktienindex) je akciový index zložený z 30 najväčších nemeckých spoločností obchodovaných na burze vo Frankfurte. Často sa môžeme stretnúť so skráteným označením DAX. Cieľom tohto indexu bolo vytvoriť akúsi nemeckú protiváhu k americkému Dow Jones Industrial Average a britskému akciovému indexu FTSE 100.

DAX sa vyznačuje vysokou likviditou a volatilitou a z tohto dôvodu je obľúbený najmä medzi intradennými obchodníkmi, ktorí sa sústredia na krátkodobé obchody.

Zloženie spoločností v tomto nemeckom akciovom indexe je rôznorodé. Nájdeme tu firmy zaoberajúce sa napríklad výrobou spotrebného tovaru, farmaceutikou, logistikou, bankovníctvom, odevným priemyslom a poisťovníctvom. DAX meria výkonnosť obsiahnutých spoločností z hľadiska objemu objednávok a trhovej kapitalizácie.

Prevádzkovateľom je spoločnosť Deutsche Börse AG a vstupné údaje pre výpočet hodnoty indexu DAX sa čerpajú z trhových kurzov akcií z elektronického obchodovania (systém Exchange Electronic Trading) Xetra.

historic graf DAX, zdroj: GOOGLE

„Parketový“ obchod na Frankfurtskej burze prebieha každý všedný deň medzi 8:00 – 17:45 SEČ.

Na Eurex, európskej elektronickej burze so sídlom v Zürichu, môžete tiež obchodovať opcie (ODAX) a futures (FDAX) na DAX od 8:00 do 22:00 SEČ.

História indexu DAX

Jeho vznik sa datuje k začiatku roka 1988 a počiatočná hodnota indexu DAX bola stanovená na 1000 bodov. Ako už bolo povedané – zámerom bolo vytvoriť nemeckú, poťažmo európsku alternatívu k ďalším svetoznámym indexom.

Hneď v prvých rokoch musel DAX 30 čeliť búrlivému obdobiu roka 1989, kedy došlo k pádu Berlínskeho múru a ku koncu studenej vojny. Počas jedného mesiaca vtedy poklesol o 13% svojej hodnoty. Postupom času si však tento, dnes už najznámejšie európsky index, začal získavať popularitu medzi investormi na celom svete.

V roku 1997 došlo k podstatnej zmene, kedy doposiaľ používaná technológia IBIS bola nahradená technológiou Xetra. Jedná sa o plne elektronický burzový systém. Cieľom tejto elektronickej technológie bolo zabezpečiť stabilné, rýchle a cenovo dostupné burzové prostredie pre čo najväčší okruh potenciálnych investorov na svete.

Ani DAX sa nevyhol finančným krízam, ktoré od doby jeho vzniku nastali. Začiatkom nového tisícročia bol tento nemecký index zasiahnutý krízou spôsobenou tzv. „Dot-com“ investičnou bublinou.

V marci 2000 sa DAX uzavrel nad 8000 bodmi, pričom následne prišiel strmý pád trvajúci až do 12. marca 2003, kedy sa cena prepadla až k 2203 bodom. Z tohto pádu sa DAX spamätával až do júla 2007, kedy bolo dosiahnuté nové maximum nad hranicou 8150 bodov.

Počas finančnej krízy v roku 2008 potom index prišiel zhruba o 50% svojej hodnoty. Od tej doby však DAX priebežne rastie, hoci sa na jeho vývoji silne podpísala pandémia koronavírusu zo začiatku roka 2020.

Index DAX a zmeny v roku 2021

Podľa aktuálnych informácií sa DAX v roku 2021 rozrastie z 30 na 40 spoločností. Súčasne s tým dôjde k sprísneniu kritérií výberu pre spoločnosti v tomto indexe.

Zmeny prichádzajú po trpkej skúsenosti so spoločnosťou Wirecard. Tá získala smutné prvenstvo, keď ako prvá spoločnosť v indexe DAX v histórii, vyhlásila insolvenciu. Cieľom týchto zmien je zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu, rast a stabilitu indexu.

Spoločnosť Deutsche Börse AG navyše oznámila, že sprísni kritériá, ktoré spoločnosti zaevidované v indexe DAX musia spĺňať. Cieľom komplexných zmien v pravidlách indexu je zvýšiť kvalitu indexu DAX v súlade s medzinárodnými štandardmi.

Najdôležitejšie plánované zmeny:

• Dôraz na ziskovosť spoločnosti – aby sa spoločnosť mohla stať súčasťou indexu DAX, musí preukázať ziskovosť za posledné 2 roky. Výpočet sa vykonáva pomocou EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou). Treba podotknúť, že podobné pravidlá fungujú napríklad v americkom indexe S&P 500. Zaujímavosťou je, že práve z toho dôvodu sa dlho nedarilo spoločnosti Tesla dostať do tohto indexu.

• Možnosť vylúčiť spoločnosť z indexu DAX 30 dní po varovaní – spoločnosti budú povinné predkladať štvrťročné a ročné auditované správy. Ak spoločnosť správu neuverejní, dostane varovanie. Pokiaľ do 30 dní nedôjde k náprave, firma bude z indexu DAX odstránená.

• Každá spoločnosť vedená v indexe DAX musí mať nezávislý výbor pre audit – riaditeľ výboru pre audit by nemal byť zároveň členom dozornej rady.

• Zníženie v indexe MDAX z 60 na 50 spoločností – v dôsledku navýšenia spoločností v indexe DAX z 30 na 40 dôjde k zníženiu o rovnaký počet v MDAX. Jedná sa o nemecký akciový index „mid-cap“ spoločností mimo technologické odvetvia, ktoré sa radia hneď za spoločnosti v indexe DAX.

Wirecard – čierna ovca indexu DAX

Nie je tajomstvom, že plánované zmeny sa zavádzajú najmä v súvislosti s obrovským škandálom tejto spoločnosti, ktorá ešte donedávna bola súčasťou prestížneho indexu.

Spoločnosť Wirecard v septembri v roku 2018 v indexe DAX nahradila Commerzbank a hovorilo sa o nej ako o nemeckom zázraku, porovnateľným s rýchlo rastúcimi technologickými spoločnosťami zo Sillicon Valley. Vstup Wirecard prilákal mnoho investorov a investičných fondov.

Postupom času sa však začali množiť pochybnosti ohľadom finančných výsledkov tejto spoločnosti a silnelo podozrenie na podvodné konanie najvyšších predstaviteľov firmy. Na základe zistení auditu bolo v júni 2020 oznámené, že v spoločnosti chýba až 1,9 miliardy eur. Tieto finančné rezervy údajne nemali nikdy existovať.

Dôvera akcionárov začala prudko klesať. Wirecard sa 25. júla 2020 stala historicky prvou spoločnosťou v indexe DAX, ktorá vyhlásila insolvenciu, čo znamenalo silný otras dôvery v tento index a poškodenú reputáciu Nemecka.

Index DAX dokonca kvôli Wirecard zaviedol 19. augusta 2020 nové pravidlo, na základe ktorého budú spoločnosti v insolvencii do 2 dní od oznámenia z indexu odobraté. Osud Wirecard sa tak naplnil o dva dni neskôr.

Dodnes prebieha rozsiahle vyšetrovanie. Generálny riaditeľ Markus Braun bol zatknutý a prevádzkový riaditeľ Ján Marsalek je dokonca na úteku. Celá táto kauza zanechala silnú pachuť a podlomenú dôveru investorov v nemecké indexy.

Keby plánované zmeny boli implementované skôr, nemuselo by zrejme k podobnému škandálu dôjsť. V roku 2021 teda budú implementované pravidlá, ktoré pomôžu podobným situáciám predchádzať.

9 zaujímavostí indexu DAX

• 30 spoločností indexu DAX predstavuje približne až 80% agregovanej trhovej hodnoty nemeckých akciových spoločností kótovaných na burze.

• Hranicu 5000 bodov tento nemecký index prvýkrát prerazil 20. marca 1998.

• V roku 2002 zažil DAX ročný prepad 44%.

• 16. marca 2015 sa nemecký index dostal nad hodnotu 12,000 bodov.

• 12 spoločností je v indexe DAX od počiatku jeho vzniku. Medzi nimi napríklad Allianz, BMW, Deutsche Bank a Linde.

• Až 85,2% akcií je držaných zahraničnými investormi.

• Jedným z najväčších investorov indexu DAX je americká investičná spoločnosť BlackRock.

• Historického maxima index dosiahol 17. februára 2020, kedy bolo dosiahnutých 13,795 bodov. Deň potom nasledoval strmý pád.

• Hodnota indexu DAX sa od jeho vzniku viac ako zdesaťnásobila.

Index DAX v súčasnosti

V súčasnej dobe sa index DAX obchoduje okolo 13,340 bodov. Vo februári v roku 2020 bola dosiahnutá maximálna historická hodnota, ale pandémia koronavírusu spôsobila rýchly prepad nemeckého akciového indexu až o 38% v priebehu jedného mesiaca. Išlo o najväčší prepad za posledných 7 rokov. Cez všetky problémy spôsobené koronavírusom index DAX preukázal svoju silu, a aj napriek značným výkyvom sa dostal späť na svoje hodnoty z novembra 2019. Teda na úroveň pred začiatkom pandémie.

ročný graf DAX, zdroj: GOOGLE

Predvídať ďalší vývoj tohto akciového indexu je pomerne zložité, pretože situácia okolo pandémie koronavírusu sa mení zo dňa na deň. V súčasnej chvíli udrela ďalšia silná jesenná vlna a európske štáty sa opäť uchyľujú k prísnejším opatreniam, ktoré majú tvrdý dopad na ekonomický vývoj v mnohých odvetviach.

Ešte pred príchodom tejto nákazlivej choroby sa hovorilo o možnej ekonomickej recesii a príchode finančnej krízy. Je preto nutné mať na pamäti, že index DAX je jedným z najviac volatilných európskych indexov a dokáže robiť prudké pohyby.

Bude zaujímavé sledovať, či dôjde k ďalšiemu prudkému prepadu alebo či sa začiatkom roka 2021 môžeme dočkať novej historickej maximálne hodnoty a prípadného prerazenie hranice 14,000 bodov.

Aktuálne zastúpenie spoločností v indexe DAX.

zdroj: wikipedia.sk

Ako obchodovať v DAX

Index DAX je len ukazovateľ nemeckého akciového trhu a ako taký sa obchodovať nedá. Existuje rad derivátových inštrumentov, prostredníctvom ktorých môžete špekulovať na vývoji hodnoty indexu DAX.

Ide o nasledovné:

  • opcie
  • futures
  • CFD
  • ETF
  • certifikáty
  • warranty

Každý z týchto inštrumentov je niečím špecifický. Je potrebné si zvoliť, ktorý z nich vyhovuje vašej investičnej stratégii.

Opcie v DAX

Opcie sú derivátové zmluvy, ktoré medzi sebou uzatvárajú 2 strany. Predávajúci sa zaväzuje k určitému dátumu (za vopred stanovenú cenu) kúpiť či predať dané podkladové aktívum. Za túto povinnosť od kupujúceho obdrží opčnú prémiu.

Kupujúci si naopak vyhotovuje právo k určitému dátumu a za vopred stanovenú cenu kúpiť či predať dané podkladové aktívum. Za toto právo zaplatí predávajúcemu opčnú prémiu.

ETF v DAX

ETF je skratka pre verejne obchodovateľný fond. Tieto fondy spravidla kopírujú vývoj určitého podkladového aktíva. ETF na DAX teda nakupuje všetkých 30 akciových titulov, ktoré sú obsiahnuté v indexe DAX. Fondy potom emitujú svoje vlastné akcie, ktoré sú verejne obchodovateľné. Ak teda investujete do ETF na DAX, investujete de facto do všetkých tridsiatich spoločností. Obľuba ETF poslednou dobou značne rastie najmä vďaka ich stabilite a diverzifikácii rizika.

Na DAX je momentálne naviazaných 10 ETF. Najznámejší je iShares Core DAX UCITS ETF (DE) a Xtrackers DAX UCITS ETF 1FC.

CFD v DAX

CFD (contract for difference) sú tzv. rozdielové zmluvy. V princípe je CFD kontrakt medzi dvoma stranami, ktoré sa môžu označiť ako kupujúci a predávajúci. Zmluva zaväzuje obe strany vyrovnať rozdiel medzi aktuálnou cenou aktíva a cenou aktíva v dobe vzniku kontraktu. Ak je rozdiel pozitívny, predávajúci zaplatí čiastku kupujúcemu. A naopak, ak je rozdiel negatívny, kupujúci zaplatí čiastku predávajúcemu.

Futures v DAX

Futures sú finančné zmluvy, ktoré zaväzujú kupujúceho ku kúpe aktíva alebo predávajúceho na predaj aktíva, vo vopred stanovenom termíne a cene. Futures kontrakty podrobne opisujú kvalitu a množstvo podkladového aktíva. Sú štandardizované tak, aby uľahčili obchodovanie na burzách futures. Niektoré kontrakty môžu vyžadovať fyzickú dodávku aktíva, zatiaľ čo iné sú vysporiadané v hotovosti.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár