Týždeň po tom, čo spoločnosť Palantir v tichosti odtajnila plány na navýšenie kapitálu o 1 miliardu dolárov, verejne oznámila, že sa rozhodla odštartovať verejné kótovanie u Komisie pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov amerických (SEC).
Palantir sa od svojho založenia v roku 2003 premenila z dodávateľa vládnych dohľadných riešení v dátový poklad v súkromnom sektore.
Bolo to veľmi dlhé čakanie plné dohadov a IPO spoločnosti Palantir je konečne tu. V nasledujúcom článku zistíte všetko, čo potrebujete vedieť o chystanom IPO.
Čo je Palantir
Palantir Technologies je súkromná americká softvérová spoločnosť, ktorá sa špecializuje na analýzu veľkých dát. Spoločnosť bola založená v Palo Alto v Kalifornii v roku 2003 Petrom Thiele-om, Nathanom Gets-om, Joe Lonsdale-om, Stephenom Cohen-om a Alexom Karpe-m. Názov spoločnosti je odvodený z Pána prsteňov, kde magický palantír bol „viditeľným kameňom“, ktorý umožnil ich používateľom komunikovať medzi sebou alebo vidieť vzdialené časti sveta, kým ich Sauron nepokazil.
Hlavnými projektami spoločnosti sú Palantir Gotham, Palantir Metropolis a Palantir Foundry. Prvý z produktov, Palantir Gotham, je používaný analytikmi boja proti terorizmu Ministerstva obrany Spojených štátov, pracovníkov z Intelligence Comunity Spojených štátov (USIC) alebo kybernetickými analytikmi v kanadskom verejne-súkromnom podniku Information Warfare Monitor. Palantir Metropolis používajú napríklad hedžové fondy, banky a firmy poskytujúce finančné služby. Palantir Foundry potom používajú firemní klienti, ako napr. Morgan Stanley, Merck KGaA, Airbus či Fiat Chrysler Automobiles NV.
Spoluzakladateľ Palantir – Peter Thiel je ikonou v technologickom svete už po celé desaťročia. Je tiež kontroverznou postavou vďaka svojim otvoreným názorom a politickým aktivitám ako zástanca Trumpa a poradca súčasnej americkej administratívy. Thiel bol najväčším akcionárom Palantir v poslednom kole financovania v roku 2015, ktoré ohodnotilo spoločnosť na 20 miliárd dolárov. Thiel bol okrem iného jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti Paypal (PYPL) a tiež sedí v predstavenstve spoločnosti Facebook Inc. (FB), kde bol jedným z predchádzajúcich investorov.
Začiatkom roku 2014 bola firma ohodnotená na 9 miliárd dolárov. Hodnota spoločnosti sa vyšplhala na konci roka 2015 na 20 miliárd dolárov, potom, čo spoločnosť uzavrela posledné kolo financovania vo výške 880 miliónov dolárov. Reporty naznačujú, že Palantir zatiaľ ešte nedosiahol ročný zisk.
Palantir zvýšila v roku 2019 tržby o 24% na 739 miliónov USD a očakáva, že v roku 2020 tržby zdvihne nad 1 miliardu dolárov. Z tejto odhadovanej 1 miliardy dolárov, Palantir údajne očakáva, že 839 miliónov dolárov bude pochádzať zo zmlúv a ďalších obchodov s existujúcimi zákazníkmi.
História Palantir
Spoločnosť Palantir bola založená v roku 2003, hoci niekedy býva uvedená s rokom založenia 2004. Spoločnosť mala sprvu ťažkosti zabezpečiť sa prostredníctvom investorov. Jedinými počiatočnými investíciami boli 2 milióny dolárov od armádnej zložky rizikového kapitálu americkej ústrednej spravodajskej agentúry In-Q-Tel a 30 miliónov dolárov od samotného Thiele-ho.
V rokoch 2009 a 2010 používala Palantir Information Warfare Monitor k odhaleniu aktivít GhostNet a Shadow Network. GhostNet bola čínska kybernetická špionážna sieť zameraná na 1 295 počítačov v 103 krajinách, vrátane kancelárie Dalai Lamy, počítačov NATO a množstva národných ambasád. Druhá spomínaná, Shadow Network, bola tiež čínska špionážna operácia, ktorá prenikla do indického bezpečnostného a obranného aparátu. Kybernetickí špióni Shadow Network napríklad ukradli dokumenty týkajúce sa indickej bezpečnosti a vojenskej jednotky NATO v Afganistane.
V roku 2010 Palantir oznámila partnerstvo s Thomson Reuters na účel predaja produktu Palantir Metropolis ako „QA Studio“ (nástroj na kvantitatívnu analýzu). Pri konferencii v Bielom dome 18. júna 2010 oznámil vtedajší viceprezident Joe Biden úspech boja proti podvodom na podnet Rady pre vymáhanie zodpovednosti a transparentnosť (Recovery Accountability and Transparency Board – RATB). Biden pripisoval úspech softvéru Palantir, ktorý bol nasadený federálnou vládou. Oznámil, že tento softvér bude nasadený aj v iných vládnych agentúrach, počnúc Medicare a Medicaid.
Od roku 2013 patrilo medzi klientov Palantir minimálne dvanásť skupín v rámci americkej vlády, vrátane agentúr ako CIA, DHS, NSA, FBI, CDC, námorníctva (Marine Corps), letectva (Air Force), Special Operations Command, Rady pre vymáhanie zodpovednosti a transparentnosť a ďalšie.
Hodnota spoločnosti bola v novembri 2014 ocenená na 15 miliárd dolárov. Do decembra 2015 vzrástla hodnota o ďalších 880 miliónov dolárov. Spoločnosť bola ocenená na 20 miliárd dolárov. Vo februári 2016 Palantir kúpila spoločnosť Kimono Labs, startup, ktorý uľahčuje zhromažďovanie informácií z webových stránok orientovaných na verejnosť. V auguste 2016 Palantir kúpila ďalší stratup- spoločnosť Silk, ktorá sa zaoberala dátovou vizualizáciou.
Palantir je v súčasnosti jednou zo štyroch veľkých technologických firiem, ktorá spolupracuje s NHS (National Health Service) na podpore úsilia boja s COVID-19. Poskytnutý softvér pre tento účel je Palantir Foundry.
IPO Palantir
Okrem oficiálneho vyhlásenia spoločnosti Palantir je k dispozícii len veľmi málo informácií. Oficiálne vyhlásenie Palantir znelo: „Spoločnosť Palantir Technologies Inc. dnes oznámila, že dôverne predložila návrh vyhlásenia o registrácii vo formulári S-1 u Komisie pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov amerických (SEC) týkajúcei sa navrhovaného verejného zoznamu kmeňových akcií triedy A. Očakáva sa, že zverejnenie na burze prebehne potom, čo SEC dokončí svoj proces preskúmania splnení trhových a iných podmienok.“
Minulý týždeň podala Palantir formulár D v SEC a odhalila tak plány na navýšenie o ďalších 960 miliónov dolárov. Formulár odhalil, že spoločnosť už udala 550 miliónov dolárov akcií, ktoré plánovala predať.
Veľké zákazky s vládou USA pokračujú aj naďalej, a to aj mimo ICE a Covid – 19. Navyše aj samotná SEC je klientom Palantir – v júni bola medzi týmito subjektmi podpísaná zmluva za 6,7 miliónov dolárov.
Zdroj: lynxbroker
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.