Kam investovať? Príležtosti roka 2021 očami expertov

Akcie Zaujímavosti

Oplatí sa veriť osvedčeným akciám, alebo skôr hľadať prekvapenie? Udržia nehnuteľnosti svoju cenu? A ako sa bude dariť zlatu alebo kryptomenám?

Keby vám niekto na začiatku roka 2020 povedal, že nás čaká pandémia vírusu, ktorá celosvetovo zapríčiní smrť takmer dvoch miliónov ľudí, že sa veľká časť ekonomík na dlhé týždne a mesiace uzavrie, že akciové trhy bleskovo spadnú o desiatky percent, lenže na konci roka budú na rekordných hodnotách, asi by ste si zaťukal na čelo. Na to čelo, ktoré si teraz utierame vreckovkou po tej jazde a v očakávaní neistých budúcich vecí.

Pokiaľ vlani niekto rozumne, a predovšetkým trpezlivo investoval, mohol skončiť len ťažko v strate. Správanie vlád a centrálnych bánk totiž smerovalo nahor – alebo prinajmenšom udržiavalo – ceny akcií, nehnuteľností, ale napríklad aj alternatívnych investícií. Do neuveriteľných výšin postupne stúpali napríklad akcie automobilky Tesla, zlato aj najznámejšia kryptomena Bitcoin.

Minulý rok rozhodne nebol štandardný – a ten tohtoročný po pár dňoch vyzerá, že sa mu možno pokúsi vyrovnať. Ale ako investičné spoločnosti vo svojich propagačných materiáloch malým písmom zdôrazňujú – minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Zároveň ale platí, že najmä na politike centrálnych bánk sa ani tento rok zrejme nič zásadné nezmení.

Lenže má ešte cenu veriť hviezdnym technologickým firmám v Amerike, že budú pokračovať v spanilej jazde? Nečaká Bitcoin rovnaký prepad ako po poslednom peaku na konci roka 2017? Neotrasie sa kvôli možnej recesii trh s nehnuteľnosťami? A nepriletí trhy zrovnať ďalšia čierna labuť, ktorá na rozdiel od tej minulej napácha (nielen v portfóliách) oveľa väčšie škody? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Nájdete tu odpovede aké firmy, trhy, segmenty a aktíva bude z investičného hľadiska obzvlášť zaujímavé sledovať v roku 2021 a akým investíciám sa naopak s peniazmi radšej oblúkom vyhnúť. A čo konkrétne bude pre tento rok ich čiernym investičným koňom.

Dominik Stroukal, hlavný ekonóm Banky Creditas:

“Spýtajte sa mladých. A ak im neveríte, nasledujte peniaze a nechajte sa niesť na vlnách, ktoré vytvárajú. Sú to síce bubliny, ale to neznamená, že prasknú. Keby totiž mali prasknúť, zase sa dofúknu. V tomto sme sa dostali do začarovaného kruhu. Umelá stimulácia zo strany ako vlád, tak predovšetkým centrálnych bánk, tlačí k nule a miestami aj do záporu výnosy. Nielen, že sa tým zničilo klasické sporenie v bankách, ale nízke výnosy nútia viac ľudí, miesto výnosového investovania, špekulovať. Ak chcú aspoň trochu rozumné zhodnotenie, iná šanca nie je. A tým tlačia výnosy ešte nižšie. Roztočila sa špirála, v ktorej aj rast cien akcií Tesly alebo ceny Bitcoin môže byť rozumná investícia, aj keby ste za nimi nevideli „reálnu“ hodnotu. Opýtajte sa svojho sedemnásťročného synovca, čo je dobrá investícia. Odporučí vám malé a stredné podniky (ktorým bude hovoriť startupy), ak skončí pandémia, ukážu vám miesta, kde dáva zmysel kúpiť nehnuteľnosti, poznajú „brandy, z ktorých budete lovatý” – ako mi práve pár mladých povedalo, že sa vraj hovorí.”

Andrea Ferancová Bartoňová, predsedkyňa predstaviteľstva Espira Investments:

“Peniaze, ktoré teraz plynú kvôli koranavírusu do ekonomiky, a to nielen u nás, ale po celom svete, sú príčinou toho, že ceny aktív neklesajú. Podľa mňa je dobré presúvať peniaze do reálnych aktív, či už sa jedná o komodity, reality, akcie (aj keď sú veľmi drahé), alebo priamo firmy. Úrokové výnosy sú tak nízke, že dlhopisové inštrumenty nedávajú ako investícia zmysel. Zaujímavý je Bitcoin. Podľa mňa to súvisí s veľkým množstvom peňazí v ekonomike, ale bohužiaľ som nemala odvahu investovať a teraz už sa mi naozaj nechce. Čo myslím, že by mohlo byť zaujímavé, sú oblasti ako green energy a green tech. A samozrejme je potrebné sledovať výšku poplatku, či už jednorazovú alebo ročnú a pokúšať sa svojou investíciou súčasne s výnosom vytvárať aj pozitívny vplyv na svet.”

Martin Mašát, portfólio-manažér investičnej spoločnosti Partners:

“Hlavný vplyv na akciové trhy a ceny aktív všeobecne bude mať vakcinácia sveta. Hlavne vo vyspelých krajinách možno preto očakávať rýchly návrat k normálu, a teda rozjazd silno zasiahnutých odvetví. Tohtoročné šťuky v akciovom rybníčku by som videl v sektore zábavy, rekreácie, bankovníctva alebo napríklad v leteckom priemysle. Na druhú stranu extrémne ceny technologických titulov by mohli spustiť realizáciu ziskov a korekciu à la rok 2000, kedy si pamätáme spľasnutie tzv. dot.com bubliny. Veľmi populárny príbeh, ktorý ťahá určitú skupinu akcií nahor, je zvýšený záujem o firmy, ktoré uplatňujú zvýšené ESG či SRI (environmentálne a sociálne) štandardy – čo podporuje (a peniazmi daňovníkov dotuje) mnoho politikov. Pozitívna nálada sa premietne do nárastu výnosov vďaka znovuobjaveniu inflácie a poklesu ceny zlata a bude nám konečne zas posilňovať česká koruna.”

Jaroslav Šura, investor:

“Vlani som preferoval technologické akcie, ktoré ale od tej doby značne posilnili, napriek tomu by som im ako dlhodobý investor dal opäť prednosť. Selektívne. Už mám trošku problém s valuáciou firmy Apple, o Tesle ani nehovoriac, ale čo mne stále pripadá veľmi zaujímavé, je e-commerce. Medziročný nárasty tržieb v rade desiatok percent mi imponuje. Amazon je skvelá firma, kto nakúpi akcie a nepozrie sa niekoľko rokov do portfólia, bude veľmi príjemne prekvapený. Ešte zaujímavejší vývoj môže byť na akciách Alibaba, ktoré sú relatívne o dosť lacnejšie, čo má ale svoje dôvody. Potenciál rastu ceny akcií je tu vyšší ako u Amazonu, ale rovnako tak, aj riziko prepadu. Titul, ktorý ma momentálne oslovuje najviac a je zároveň čiernym koňom českej burzy sa nazýva Pilulka, ktorej akcie sa obchodujú za 0,8 tržieb, zatiaľ čo podobne biznisovo ladené firmy (a beznádejne stratové) nemecká SAE a švajčiarska ROSE majú P / S cez 2. Značný diskont sa dá čiastočne vysvetliť napríklad menšou likviditou, špecifickým trhom a paradoxne nízkou valuáciou. Mimochodom, Pilulka bude v zisku najneskôr budúci rok a môj tip je, že jej trhová hodnota sa v priebehu niekoľkých rokov znásobí. Naopak, vyhol by som sa investíciám do superdividendových titulov bez príbehu. Kupovať tieto akcie v období monetárnych a fiškálnych expanzií nemusí byť optimálny variant.”

päťročný graf Amazon, zdroj: GOOGLE

Jan Traxler, investiční poradca a konateľ FINEZ Investment Management:

“Nemám pre rok 2021 žiadne žhavé tipy a ani sa ich nesnažím vymýšľať. Držím sa s klientmi osvedčenej stratégie – investujeme do reálnych hmotných aktív, ktoré si dlhodobo udržujú hodnotu s infláciou a zároveň generujú výnos z prevádzky. Hlavnú zložku portfólia tvorí pôda a nehnuteľnosti. Druhým pilierom sú firmy, teda akcie na burze, a vo väčšej miere tiež rôzne private equity projekty. Doplnkom potom môžu byť rizikovejšie investície, kde sa ešte len utvára hodnota, napríklad developerské projekty, nováčikovia a podobne. Rovnako ako každý rok by som sa oblúkom vyhýbal akýmkoľvek špekuláciám, že niečo lacno kúpim a draho predám. A tradične odporúčam sa tiež vyhýbať dlhopisom „no name“ spoločností a možno radšej dlhopisom všeobecne. Stále mám dojem, že dobrá tretina emisií je od začiatku konštruovaná ako podvod a z tých poctivých emitentov je veľa zadĺžených a môžu mať problémy so splácaním.”

Michal Semotan, portfólio-manažér J&T Investičnej spoločnosti:

“Pretlak peňazí na trhu, nízke úrokové sadzby a centrálnymi bankami zrazené výnosy štátnych, a tým pádom aj ďalších dlhopisov, vytvárajú podhubie pre rast akcií. K tomu samozrejme nižšie sadzby pomáhajú valuáciám jednotlivých spoločností, znižujú ich náklady financovania. Všeobecne je to teda jednoduché, akcie by mali ďalej posilňovať. Ale ono to tak „easy“ nikdy nie je. Do hry vstupujú ďalšie faktory, sentiment, covidová pandémia a ďalšie. Začiatok roka je skôr pokračovaním rotácie investorov smerom k titulom, ktoré toho v roku 2020 veľa nepredviedli – teda spoločnosti klasickej ekonomiky (priemysel, ťažiari, telekomy, banky). Asi je na mieste, aby sa nožnice medzi rastovými a hodnotovými akciami privreli. Avšak nezrovnajú sa úplne, pretože výrazne rastúce tržby potiahnu prevažne technologické firmy opäť hore. Takže kam investovať? Chce to zdravý rozum a vyvážený mix akcií z oboch segmentov. Na českom trhu vsádzame najviac na ČEZ, Avast a Pilulku, v Európe sme zainvestovaný na gréckom trhu (PPC, Alpha, Motor Oil), veríme španielskej Telefónice a britským akciám (napríklad BP, Sainsbury). Domnievam sa, že neskôr v 2021 dôjde aj k oživeniu záujmu o spoločnosti investujúce do realít (napríklad S Immo). Americký trh nás láka firmami, aké v našom regióne nekúpime, rast tržieb bude pokračovať opäť u Facebooku, Alphabet, a myslím, že aj Apple s novými produktmi tento rok stanovuje nové cenové maximum. Domnievam sa, že vďaka vakcinácii dôjde k oživeniu leteckej prepravy v USA (kde je to nutnosť), a preto sme long na American Airlines.”

graf Avast (AVST:LON), zdroj: GOOGLE

Lukáš Kudláček, portfólio-manažér BH Securities:

“Pre rok 2021 bude zaujímavé sledovať sektor spracovania dát. Z tejto oblasti by som menoval spoločnosti C3.Ai a Western Digital. C3.Ai je čerstvé IPO na americkej burze, má kvalitnú klientsku základňu a silné výhľady tržieb, hodnota jej akcií by sa tak mohla priblížiť inému IPO v tejto oblasti, spoločnosti Snowflake. Spoločnosť Western Digital je tu vzhľadom k silne rastúcej potrebe nových dátových skladov a rastu serverových kapacít. Ďalším sektorom je obrana, kde by som menoval spoločnosti Raytheon a Boeing, ktorý by mal ťažiť aj z obnovy leteckej dopravy, a kyberbezpečnosti, kde stojí za zmienku spoločnosť Telos. V oblasti komodít bude zaujímavé sledovať kávu. Investori by mohli byť sklamaní z oblasti bankovníctva, ktoré trápia nízke úrokové sadzby; telekomunikácií, vzhľadom k výdavkom na 5G siete a ropného sektora, ktorý sa veľa vracal v posledných mesiacoch. Rok 2021 znamená opätovný nárast ťažby a nižšiu dividendovú politiku. Pre mňa osobne je investíciou pre rok 2021 spoločnosť Palantir, ktorá spája spomínané oblasti spracovania dát a obrany a podieľa sa napríklad aj na kontrole užívania liekov v USA.”

Eva Hlavsová, spoluzakladateľka startupu Fondee:

“Základným stavebným kameňom každého investičného portfólia by mal byť diverzifikovaný a poplatkovo lacný produkt, ktorý dá expozíciu na globálne trhy. Túto cestu je dobré zvoliť v každom roku, rok 2021 nevynímajúc. Takéto portfólia majú výhodu v tom, že v sebe obsahujú akciovú aj dlhopisovú zložku v rôznych trhoch, čím výrazne znižujú riziko spočívajúce v poklese jedného aktíva. Historicky sa ukazuje, že pasívne investovanie, ktoré sleduje vývoj trhu, dosahuje rovnaké zhodnotenie ako aktívne spravované portfóliá, ktoré sú ale poplatkovo výrazne vyššie. Moje odporúčanie pre rok 2021 teda znie: Ušetrite si svoj čas a investujte do diverzifikovaného a lacného ETF portfólia. A ak máte apetít na ďalšie akcie, môžete tento stavebný kameň doplniť o akcie, dlhopisy alebo kryptomenu podľa vlastného výberu, a to do výšky, v akej ste schopní riziko uniesť.”

Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank:

“Kľúčovými burzovými príbehmi roka 2021 budú „Biden v Bielom dome“ a „Vakcína a očkovanie“. Bidena nakoniec do úradu amerického prezidenta vynáša „modrá vlna“ – demokrati totiž ovládajú Kongres kompletne – Snemovňu aj Senát. To je dobrá správa pre „zelené tituly“, teda firmy sústreďujúce sa na vývoj ekologicky šetrných technológií, do ktorých Biden nasmeruje obrovský balík verejných peňazí. Modrá vlna naopak nie je dobrá správa pre technologické tituly typu Facebooku alebo Alphabet, resp. Googlu. Ich vzostup navyše môže byť po fenomenálnom roku už trochu vyčerpaný, aspoň prechodne. Ani odznievanie pandemickej situácie v súvislosti s postupujúcim preočkovaním podstatnej časti svetovej populácie im nemusí svedčiť. Naopak sa oplatí pozrieť na tituly, ktoré v roku 2020 kvôli covidu krvácali, ako sú letecké spoločnosti, hotelové a reštauračné reťazce či prevádzkovatelia zábavných parkov. Rad z nich možno teraz nakúpiť s peknou zľavou oproti ich dlhodobej fundamentálnej hodnote. Tento rok môže svedčiť logistickým spoločnostiam či výrobcom chladiacich technológií, pretože distribúcie vakcín a očkovania predstavujú globálnu akciu „guľový blesk“, ktorá svojim rozsahom nemá v histórii obdobu. Ak oba spomínané príbehy zlyhajú a Biden bude napĺňať program pomalšie, než sa čaká, kým vakcína a očkovanie nepovedú tento rok k výraznejšiemu zotaveniu svetovej ekonomiky, ešte stále tu sú tlačiarne na peniaze – Fed či Európska centrálna banka. Nedopustia, aby sa burzy ako celok prepadli, budú ich ďalej dofukovať lacnými peniazmi. Zaistením – „hedgingom“ – pre prípad zlyhania spomínaných príbehov tak je investícia časti portfólia do niektorého z kľúčových indexov, napríklad Standard & Poors 500.”

päťročný graf S&P 500, zdroj: GOOGLE

Zdroj: finmag.penize

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár