Firma, ktorá dnes chce uspieť na burze, musí zaujať pútavým príbehom a perspektívou rastu. Česká zbrojovka nezaujala, naopak Pilulka bude pravdepodobne hitom. Trhákom má byť aj emisia čínskej Alipay ašpirujúca na najväčšie IPO v histórii.
Záujem spoločností o vstup na burzu tento rok rastie – v Česku i vo svete. Napriek epidémii Covidu a veľmi kolísavému prostrediu akciových trhov.
Aký má vlastne zmysel ponúkať akcie na burze? Firmy ich primárne upisujú, aby získali nový kapitál na ďalší rozvoj. Keď sa nejaká akciová spoločnosť rozhodne vstúpiť na burzu, spravidla pri tom vydá nové akcie, ktoré investorom ponúkne k úpisu. Tým síce dôjde na delenie podielu existujúcich vlastníkov firmy, ale zároveň tým spoločnosť vlastní další kapitál a môže sa ďalej rozrastať. Takže vo finále je to pre doterajších akcionárov výhodné.
Zároveň s upísaním nových akcií mnohokrát firma ponúkne investorom ku kúpe aj časť pôvodných akcií. Existujúci vlastníci tým môžu speňažiť časť svojho podielu. To býva sekundárny dôvod, prečo niektoré spoločnosti chcú vstúpiť na burzu. Majitelia väčšinou nechcú predať celú firmu, ale len jej menšiu časť, zatiaľ čo väčší (kontrolný) balík akcií si ponechávajú.
Na českom trhu bohužiaľ veľa verejne obchodovaných akciových spoločností nenájdeme. V minulých rokoch navyše prestíž akcií na pražskej burze utrpela rad šrámov, keď niektoré firmy skrachovali, stiahli svoje akcie z obchodovania, vytesnili menšinových akcionárov a podobne.
Konečne sa však začínajú objavovať aj úspešné príbehy. Z väčších firiem môžeme za doteraz najúspešnejší príbeh označiť spoločnosť Avast. Primárne síce upisovali akcie na burze v Londýne, ale obchoduje sa s nimi aj v Prahe.
Na popularite teraz naberá najmä trh Start pražské burzy. Je určený pre menšie firmy, ktoré upisujú kapitál rádovo len v desiatkach až stovkách miliónov korún. Za dva roky fungovania trhu Start na ňom upísalo akcie sedem firiem, ôsmy úpis práve prebieha.
Spoločným menovateľom atraktívnych akcií je pútavý príbeh. To dnes rozhoduje o záujme či nezáujme investorov. Finančné výsledky idú bokom. Investorov hlavne zaujíma, akú má firma perspektívu. Na tom dnes stojí napríklad aj Tesla.
Spoločnosti so zaujímavým biznisom tak majú vďaka úpisu akcií na burze šancu získať kapitál na ďalší rozvoj – bez ohľadu na to, že ich biznis zatiaľ nie je ziskový. Naopak akcie firiem, ktoré majú zavedený, ale „nudný“ biznis, sú dnes často investormi prehliadané.
Česká zbrojovka nezaujala
Od októbra sa na pražskej burze novo obchoduje s akciami spoločnosti CZG – Česká zbrojovka Group. Tá nakoniec uviedla na takzvaný prime market 2,8 milióna nových akcií, teda len niečo vyše osem percent firmy.
Pôvodne plánovala upísať na burzu až päťkrát viac kusov akcií, lenže dopyt investorov bol slabý. Obchodovanie začalo s cenou 290 českých korún na akciu, teda na spodnom limite pre úpis.
Na prime markete pražskej burzy sa obchoduje s najväčšími a najlikvidatnejšimi titulmi. Likvidita akcií Českej zbrojovky je však zatiaľ veľmi nízka – denne sa na burze zobchoduje za jeden milión korún.
Česká zbrojovka je pritom zavedená spoločnosť s históriou od roku 1936. Za prvý polrok tohto roka hlásila rekordné tržby. Napriek tomu o jej akcie nebol veľký záujem. Jej príbeh nedokázal investorov zaujať. Zbrojný priemysel nie je „in“. Biznisu CZG sa síce darí, ale investori nemajú záujem podporovať výrobu zbraní, ani na takejto investícii zarábať.
Dodajme, že úpisom na burze získala Česká zbrojovka 812 miliónov korún na ďalší rozvoj. Celkovo má teraz vydaných 32,6 miliónov akcií, trhová hodnota celej firmy sa tak pohybuje okolo 9,5 miliárd korún.
O Pilulku je očakávaný veľký záujem
V rámci trhu Start práve teraz prebieha primárne úpis akcií spoločnosti Pilulka Lekárne. Burzový harcovníci od nej očakávajú presne opačný príbeh.
Rýchlo rastúci biznis bratov Kasových by sa mal stať kasovým trhákom. Potom, čo pred rokmi úspešne predali internetový obchod Kasa.cz, vrhli sa do e-commerce v zdravotníctve. K e-shopu Pilulka.cz potom zriadili aj sieť kamenných lekární, čiastočne vlastných, čiastočne formou franšíz. Dnes už ich prevádzkujú vyše 150. Pilulka síce zatiaľ nie je príliš zisková, ale rýchlo rastú tržby a má smelé plány na ďalšiu expanziu.
Pri úpise ponúka Pilulka až 800 tisíc kusov akcií, ktorých cenové rozpätie pre podávanie ponúk bolo stanovené od 350 do 424 korún. Analytici sa vo všeobecnosti zhodujú, že je to dobrá cena a záujem investorov prevýši ponuku. Teda, že emisia bude takpovediac preupísaná.
Z ponúkaných 800 tisíc kusov akcií bude 500 tisíc novo emitovaných, ďalších až 300 tisíc kusov by bolo zo súčasných dvoch miliónov akcií spoločnosti. Inými slovami: ak investori upíšu minimálne tých 500 tisíc kusov, získa Pilulka zhruba 200 miliónov korún na ďalší rozvoj. Momentálne pôsobí v Česku, na Slovensku a v Rumunsku a chce expandovať aj do Maďarska. Trhová hodnota spoločnosti potom pri celkových 2,5 miliónoch kusov akcií a pri cene okolo 400 korún za akciu bude vychádzať na jednu miliardu korún.
Pražská burza by takýto vydarený úpis potrebovala. Trh Start v tomto smere zatiaľ funguje veľmi dobre. Zvládne prilákať na burzu skutočne zaujímavé spoločnosti – s perspektívnym biznisom a pútavým príbehom. Záujem investorov by bol, kapitálu je vo svete plno, len si o neho firmy musia vedieť požiadať.
Nedávno úspešne upísala akcie na pražskej burze softvérová spoločnosť Eman. Pred ňou sa na trh Start dostal výrobca bezpilotných lietadiel kontrolovaných priamo UAV, výrobca topánok Prabos, alebo napríklad brnenská firma AtomTrace, ktorá vyrába prístroje pre laserovú spektroskopiu.
Čo všetko bude Big Hit?
Na burze v Šanghaji a Hongkongu sa chystá úpis akcií spoločnosti Ant Group. Tá prevádzkuje platobný systém Alipay s viac ako 700 miliónmi užívateľmi. Firmu Ant Group čiastočne vlastní spoločnosť Alibaba, väčšinový podiel však drží priamo Jack Ma – ktorý založil ako Alibabu, tak aj Ant Group.
Primárne úpis akcií (Initial Public Offering – IPO) spoločnosti Ant Group ašpiruje na doteraz najväčší v histórii. Zatiaľ neboli zverejnené detaily, ale podľa agentúry Reuters plánuje na burzu uviesť 15% akcií, ktorých hodnotu analytici odhadujú zhruba na 30 miliárd dolárov.
Doteraz najväčším upísaním akcií v histórii bol minuloročný úpis akcií Saudi Aramco za 29 miliárd dolárov. Druhé miesto patrí práve Alibabe, ktorá pri úpise v roku 2014 predala akcie za 25 miliárd dolárov. Hodnota akcií Alibaba odvtedy na burze stúpla na trojnásobok a celková trhová hodnota Alibaba sa dnes pohybuje okolo 800 miliárd dolárov.
Zaujímavý úpis hlási aj Kórea. Od polovice októbra sa na burze v Soule začne obchodovať s akciami spoločnosti Big Hit Entertainment, ktorú preslávila chlapčenská hudobná skupina BTS. Úpis spoločnosti Big Hit Entertainment bol najväčším juhokórejským IPO za posledné tri roky. Z členov kapely sa stali multimilionári.
Veľmi sledovaná bude IPO spoločnosti Airbnb. O ktorej sa hovorí už rok, ale firma zatiaľ kvôli Covidu odložila úpis na december a pravdepodobne s ním počká ešte dlhšie.
V posledných rokoch sa viac a viac ukazuje, že najväčšiu pozornosť pri upisovaní akcií na burze priťahujú hlavne zaujímavé príbehy. Pred ôsmimi rokmi to bol napríklad Facebook alebo Tesla, potom Alibaba, vlani priekopník vesmírnej turistiky Virgin Galactic, tento rok Ant Group či Big Hit Entertainment, v Česku Pilulka. Kto bude ďalší?
Zdroj: penize
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.