Aký je kľúč k úspechu drobného investora? Jeden by bol málo, je ich potrebných minimálne päť. Päť „ja“ každého úspešného investora!
Optimista
Klasickým optimistom je Warren Buffett. Jeho dôvera v dlhodobý solídny výkon (amerického) akciového trhu je povestná. Práve USA sú pritom po celé desaťročia spoľahlivou silou, ktorá podporuje portfólio „Veštca z Omahy“. V horizonte niekoľkých rokov sa môže diať všeličo, dlhodobí investori ale zatiaľ vždy boli odmenení za svoj optimizmus ohľadom odolnosti a sily ekonomiky.
Pesimista
Nie je ale správne mať 100% peňazí zainvestovaných do akcií. Zjednodušene povedané, v kratších časových obdobiach by to mohlo vážne ohroziť schopnosť platiť účty. Stačí teda načúvať aj svojmu opatrnejšiemu, pesimistickému „ja“ a časť peňazí držať mimo akciový trh. Napomôže to nielen samotnej finančnej istote, ale aj psychologicky – mať niečo schované „na horšie burzové časy“ je skrátka fajn spôsob, ako sa nezosypať pri prvých správach o začínajúcom medveďom trende, nech je nakoniec akokoľvek hlboký a zdĺhavý.
Analytik
Optimista verí, že akcie dlhodobo posilňujú, zatiaľ čo pesimista vie, že sa im občas nevyhnú napríklad aj hlboké straty. Čas pre analytika, ktorého úlohou je dať do súladu túžby a strachy oboch prvých ja. Mal by bez emócií zvažovať dáta a dávať ich do súvislosti s osobnými charakteristikami a požiadavky daného investora (vrátane tých finančných – ako sú príjem a pravidelné výdavky). Očakávaným výsledkom snahy analytického „ja“ je zvolenie správnej investičnej stratégie.
Ekonóm
Ekonómia nie je vo všetkých svojich zákutiach tak exaktná, ako by sa nám možno páčilo. Schopnosť predvídať dianie v hospodárstve nijako výrazne nenarastá s počtom diplomov z prestížnych univerzít. Úspešný investor by ale mal rozumieť tomu, čo sa v ekonomike deje, a to vrátane fiškálnej a menovej politiky, ekonomických cyklov a histórii. Nič z toho neuchráni pred napríklad aj veľmi negatívnymi dôsledkami prekvapivého vývoja, ale dá to investorovi do ruky aspoň nejaké nástroje na zvládanie jednotlivých situácií.
Psychológ
Finančné médiá (a nielen tie) sú plné komentárov, predpovedí, tipov a podobne. Nie je dôležité, nakoľko sa ktoré ako pomýli, alebo naopak trafí. Úlohou psychológa v mysli investora je uchrániť jeho portfólio pred prehnanými reakciami na názory a komentáre ostatných, chápať motiváciu autorových výrokov a tipov a tak ďalej. Len tak sa môže investor držať svojej stratégie a plánu.
Zdroj: investicniweb
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.