Americké prezidentské voľby sa blížia. V utorok 3. novembra budeme vedieť, či Donald Trump obháji svoj mandát alebo či ho prevezme Joe Biden.
Pre investorov sa samozrejme jedná o vzrušujúce obdobie. V nasledujúcom článku objavíte všetko, čo potrebujete vedieť o amerických prezidentských voľbách a ich vplyvu na akciové trhy.
Kontroverzný prezident
Donald Trump je jedným z najdiskutovanejších prezidentov v histórii USA. Jeho víťazstvo v roku 2016 prišlo ako blesk z čistého neba, pretože takmer žiadny z prieskumov verejnej mienky tento scenár nepredikoval. Aj cez rad jeho kontroverzných názorov, bolo jeho pôsobenie v úrade pre americkú ekonomiku prínosné. Pod Trumpovým vedením klesla nezamestnanosť na najnižšiu úroveň za posledných 50 rokov a boli začaté diplomatické rokovania s mnohými štátmi, kde takmer vo všetkých prípadoch získala USA lepšiu východiskovú pozíciu.
Čína je však krajinou, ktorá naďalej marí Trumpove plány. Agresívna politika z oboch strán viedla k obchodnej vojne, ktorá dlhodobo tvrdo zasahovala akciové trhy. Hoci sa zdalo, že na niektorých frontoch sa dosiahla dohoda, úplný konsenzus prijateľný pre obe strany je zatiaľ v nedohľadne. V minulom roku bolo na čínske spoločnosti uvalených mnoho sankcií kvôli nebezpečenstvu špionáže.
Trump považuje Čínu za hlavného nepriateľa slobodného sveta. A práve z tejto krajiny na začiatku tohto roka prišiel koronavírus. Pandémia COVID-19 spôsobila, že americká nezamestnanosť vzrástla na doteraz najvyššiu úroveň. Kritici sa domnievajú, že prezident nekonal správne a obviňujú ho zo smrti viac ako 215 000 Američanov.
Silná polarizácia spoločnosti a Black Lives Matter
Od smrti George Floyda, ktorý bol zabitý pri policajnom zásahu, došlo v USA k veľkým nepokojom. Iniciatívy ako Black Lives Matter získali celosvetovú pozornosť. Protesty však vyústili v rabovanie a niekoľko veľkých amerických miest bolo ťažko poškodených. Demonštrácie boli často namierené aj proti systému – najmä proti republikánom a Trumpovi.
Trump demonštrácie tvrdo odsúdil a presadzoval tvrdý prístup proti demonštrujúcim, čo spôsobilo silnú polarizáciu americkej spoločnosti. Vzťahy medzi 2 najdôležitejšími politickými stranami v USA – demokratmi a republikánmi snáď nikdy neboli tak chladné. Možno teda očakávať, že volebný priebeh a následné výsledky budú mať obrovský priamy vplyv na finančné trhy.
Americké voľby a akciový trh
Všeobecne počas štvorročného prezidentského mandátu v USA, majú na Wall Street najväčší vplyv prvé 2 roky, kedy sa prijímajú ťažké a mnohokrát nepopulárne rozhodnutia – spravidla z oblasti daňovej politiky. Ďalšie 2 roky boli historicky väčšinou lepšie pre cenový vývoj akcií. Dôvodom môže byť to, že politici chcú v roku pred ďalšími voľbami posilniť ekonomiku a zlepšiť tak svoj obraz, aby zvýšili svoje šance na znovuzvolenie.
Aj u mandátu Donalda Trumpa vidíme čiastočnú podobnosť s touto teóriou, ale je potrebné uviesť niekoľko poznámok. Rok 2017 bol pre burzu všeobecne dobrým rokom, čiastočne preto, že republikáni znížili dane. Rok pred voľbami (2019) bol pre burzu tiež v súlade s touto teóriou veľmi dobrým rokom so ziskom 31, 5%.
Za rok 2020 S&P 500 posilnil zatiaľ o viac ako 3%. Koronavírusová pandémia samozrejme bude mať nesmierny vplyv nielen na americké trhy, ale na celosvetovú ekonomiku. Zo svojho minima sa už index zotavil a posilnil o pôsobivých 50%. Mimochodom – Nasdaq dosiahol tento rok zisk 27%.
2020-2024
Čo môžeme podľa tejto teórie očakávať v najbližších rokoch? Roky 2021 a 2022 budú v duchu tejto teórie slabšími rokmi pre akciový trh – najmä ak Joe Biden vyhrá prezidentské voľby. Demokrati naznačili, že chcú zvýšiť dane pre spoločnosti. V rokoch 2023 a 2024 môžeme očakávať stabilizáciu. Vzhľadom k Bidenovému veku (78 rokov) pravdepodobne nemožno očakávať jeho druhú kandidatúru v roku 2024 v prípade, že tento rok voľby vyhrá.
Rozdiely vo výkonnosti akciového trhu – republikáni vs. demokrati
Existuje predstava, že republikáni sú pre podnikanie lepší ako demokrati. Investori si preto myslia, že akciový trh si s republikánskym prezidentom vedie lepšie. Prekvapivo čísla ukazujú niečo iné. Podľa prieskumu Invest Research mal široký index S&P 500 od roku 1928 u republikánov priemerný anualizovaný výnos 7,7%, zatiaľ čo u demokratov priemerný anualizovaný výnos predstavoval 13,3%.
Nižšie uvedený graf ukazuje niečo, čo každý skúsený investor vie. Ceny na akciovom trhu z dlhodobého hľadiska vždy rastú, ale u demokratov rastú o trochu rýchlejšie ako u republikánov.
Volatilita počas volieb
Historické dáta ukazujú, že volatilita sa v priebehu volieb vždy zvyšuje. Napríklad v roku 2016 sme videli obrovské pohyby na futures trhoch – najmä v deň, kedy boli vyhlásené výsledky. V očakávaní výsledkov vzrástol index S&P len o 0,38%, ale deň predtým index posilnil o 2,2%. Deň po voľbách uzavrel S&P o 1,11% vyššie a potom sme boli svedkami prudkého nárastu, ktorý trval niekoľko mesiacov.
Počas volieb v roku 2008 boli akciové trhy ešte oveľa volatilnejšie. Deň pred voľbami akciový trh posilnil o viac ako 4%, ale nasledujúci deň klesol o celých 5%. Podľa historických údajov rastie akciový trh v deň volieb približne 80% času. Deň po tom sú trhy veľmi volatilné a často môžeme očakávať obdobne silný pokles.
Index VIX je meradlom očakávanej volatility indexu S&P 500 a cena indexu VIX je odvodená z opcií tohto najväčšieho amerického akciového indexu. Pre tento účel sa používajú opcie s dobou expirácie medzi 24-37 dňami. Potom sa vypočíta priemer implikovanej volatility pre 30-dňové opcie v indexe S&P 500.
Ak vezmeme futures na VIX pre nadchádzajúce obdobie, môžeme skutočne vidieť, že očakávaná volatilita smerom k voľbám rastie a od tohto dátumu sú futures ocenené opäť v zásade „štandardne“, čo znamená, že ceny futures kontraktov so skoršou expiráciou sú drahšie, než ceny futures s neskoršou expiráciou.
Biden versus Trump – hlavné rozdiely
Joe Biden si vo väčšine hlavných ankiet vedie veľmi dobre a zdá sa, že aj stávkové kancelárie skôr predpokladajú Bidenove víťazstvo. K tomuto druhu prieskumov verejnej mienky však treba pristupovať s rezervou.
Aj stávkové kancelárie sa môžu mýliť. Napríklad v roku 2016 stávkové kancelárie špekulovali, že brexit dopadne negatívne. Inštitút pre demokraciu stále predpovedá víťazstvo Trumpa.
Nižšie stručne preberieme niektoré dôležité rozdiely v plánoch oboch kandidátov.
1. Dane pre spoločnosti
Dane sú počas volieb vždy hlavnou a veľmi diskutovanou témou. V roku 2017 prezident Trump znížil dane z príjmov právnických osôb z 35% na 21%. Biden už oznámil, že chce znovu zvýšiť túto daňovú sadzbu na 28%.
2. Dane pre fyzické osoby
Najvyššia sadzba dane v Spojených štátoch je v súčasnosti 37%. Biden by ju rád zvýšil na 39,6%. Pokiaľ ide o daň z kapitálových výnosov, Biden by sa rád zbavil všetkých výhodných odpočtov, ktoré v súčasnosti existujú. To by však platilo len pre jednotlivca s príjmom vyšším ako 1 milión dolárov. Okrem toho Biden propaguje rad opatrení, ktoré by zvýšili daňové zaťaženie vyššej finančnej triedy a naopak znížili u nižšej a strednej finančnej triedy.
Trump sám naznačil, že chce znížiť dane pre strednú triedu. Keď sa zvýši rozdiel príjmu medzi pracujúcimi ľuďmi a nezamestnanými ľuďmi, malo by to prirodzene stimulovať zamestnanosť. Skutočnosť, že tento prístup môže fungovať, bola tiež preukázaná počas pandémie koronavírusu, kedy aj napriek kritickej situácii dokázal Trump nezamestnanosť znížiť podobným spôsobom.
3. Zahraničná politika voči Číne
Obaja prezidentskí kandidáti sa zaviazali k ochrane duševného vlastníctva USA. Trump okrem iného zastáva tvrdý prístup aj voči zvyšku sveta zo strany USA. Ak vyhrá voľby Biden, pravdepodobne sa bude snažiť zlepšiť vzájomné vzťahy medzi USA, Európou a Japonskom, aby vznikla politická bariéra proti Číne.
4. Ekológia
Nie je žiadnym tajomstvom, že sa Trump nerád zaväzuje ku klimatickým dohodám. Pod jeho vedením USA odstúpila od Parížskej dohody. Amerika má veľa ropy a ďalších surovín a Trump ich chce využívať bez obmedzenia.
Trump všeobecne podporuje ďalšie využívanie fosílnych palív na úkor alternatívnych zdrojov energie. Z jeho znovuzvolenia by teda profitovali ropné a ďalšie tradičné energetické spoločnosti. Naopak – akcie spoločností, ktoré podnikajú v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, budú profitovať z Bidenového víťazstva, pretože sa vo svojom programe zameriava na zníženie emisných noriem. Časť z rozpočtu 2 biliónov dolárov určených na infraštruktúru by bolo využitých práve na ekologické výdavky. Zámerom je investovať do klimatických technológií. Spoločnosti, ktoré dosahujú dobré výsledky v oblasti ESG, sa môžu spoľahnúť na podporu zo strany Bidena.
5. Zdravotná starostlivosť
Zdravotníctvo je jedným z najnovších tém nadchádzajúcich amerických prezidentských volieb. Postoj Donalda Trumpa je jasný. Chce ukončiť program Obamacare. Jeho alternatívu však zatiaľ neuviedol. Chce však urobiť všetko pre to, aby znížil ceny liekov. Podľa Trumpa má farmaceutický sektor príliš dlho voľnú ruku.
Biden naopak program Obamacare podporuje a uvoľnil by viac peňazí pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť financovať súkromnú zdravotnú starostlivosť, pričom by príliš nezasahoval do legislatívy v oblasti farmaceutického priemyslu. Z jeho víťazstva by teda mohli profitovať akcie farmaceutických spoločností.
Je pozoruhodné, že Trump nie je veľkým zástancom úplnej legalizácie marihuany. Zdá sa, že Biden zaberá trochu liberálnejší postoj v tejto otázke. Konopné spoločnosti, ako sú napríklad Cronos Group a Aurora Cannabis, by pravdepodobne tiež profitovali z Bidenového víťazstva.
Zdroj: lynxbroker
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.