Prvá časť
Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA.
- Walton
- Koch
- Mars
- Cargill-Macmillan
- Lauder
- S.C. Johnson
- (Edward) Johnson
- Cox
- Pritzker
- Newhouse
- Duncan
- Hearst
- Brown
- Marshall
- Butt
- BUSCH
- Du Pont
- Hunt
- Dorrance
- Ziff
- Cathy
- Stryker
- Goldman
- Rollins
- Gall
- Reyes
- Kohler
- Mellon
- Smith
- Bass
- Sackler
- Johnson
- Marriott
- Crown
- Hughes
- Pigotto
- Shoen
- (Don a Doris) Fisher
- Jenkins
- Chao
- Phipps
- (Charles a Rupert) Johnson
- Rockefeller
- E.W. Scripps
- Bechtel
- Gor
- Durst
- Taylor
- Simplot
- Barbey
Walton
Majetok: 247 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Walmart
Waltonovci sú najbohatšou rodinou v Spojených štátoch vďaka svojmu podielu vo Walmarte, najväčšom maloobchodnom reťazci na svete podľa tržieb.
Asi polovicu akcií Walmartu drží sedem dedičov zakladateľov reťazca Sama Waltona (zomrel 1992) a jeho brata Jamesa „Buda“ (zomrel 1995).
Medzi dedičov patria Samove tri žijúce deti – Rob, Jim a Alice – jeho nevesta Christy a jej syn Lukas a tiež dve Budove dcéry Ann a Nancy.
Rob Walton pôsobil ako výkonný predseda spoločnosti viac ako dve desaťročia a naďalej zostáva členom predstavenstva vedľa súčasného predsedu Grega Pennera, svojho zaťa.
Rodina tiež vlastní Arvest Bank, ktorá prevádzkuje 16 bánk v Arkansase, Oklahome, Missouri a Kansase.
Koch
Majetok: 100 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: diverzifikovaný
Fred C. Koch založil najväčšiu americkú súkromne vlastnenú spoločnosť Koch Industries v roku 1940, keď zároveň spoluzakladal spoločnosť Wood River Oil and Refining Company.
Jeho syn Charles prevzal funkciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa po tom, čo Fred v roku 1967 zomrel. Ďalší traja synovia – Frederick, David a William (Bill) tiež zdedili podiely.
Následný boj o moc medzi bratmi viedol k vypudeniu Fredericka a Billa; ich akcie boli v roku 1983 údajne vykúpené za takmer 800 miliónov dolárov.
Charles Koch, ktorý zostáva v čele spoločnosti Koch Industries, rodinné podnikanie diverzifikoval, takže dnes zahŕňa aj papierové výrobky, chemikálie a venture kapitálový fond.
David Koch (zomrel 2019) zastával funkciu výkonného viceprezidenta ešte rok pred svojou smrťou. Jeho rodina a Charles stále vlastnia 42% firmy.
Bill Koch si založil vlastnú energetickú spoločnosť Oxbow, zatiaľ čo Frederick Koch bol až do svojej smrti vo februári 2020 filantropom a mecenášom umenia.
Mars
Majetok: 94 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: sladkosti
Rodina Marsových vlastní Mars Inc. – jednu z najväčších svetových spoločností v oblasti cukroviniek a krmív pre domácich miláčikov s ročnými tržbami 40 miliárd dolárov.
Niektorí členovia rodiny v spoločnosti aktívne pracujú a sú členmi predstavenstva.
Spoločnosť Mars bola založená v roku 1911, kedy Frank Mars začal predávať cukrovinky priamo zo svojej kuchyne v Tacome vo Washingtone.
Frankov syn Forrest starší nastúpil do spoločnosti v roku 1929 a pomohol svojmu otcovi vyvinúť sladový nugát, ktorý sa stal základom ikonickej tyčinky Milky Way.
V roku 2017 sa Mars rozšíril o divíziu starostlivosti o domácich miláčikov a to vďaka akvizícii spoločnosti VCA, ktorá prevádzkuje nemocnice pre zvieratá. Nákup cukrovinkového impéria vyšiel na 9 miliárd dolárov.
Cargill-Macmillan
Majetok: 47 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Cargill Inc.
Rodina Cargill-MacMillanových vlastní Cargill, jednu z najväčších amerických súkromne vlastnených spoločností s tržbami vo výške 114,6 miliardy dolárov.
Spoločnosť bola založená v roku 1865, kedy W.W. Cargill rozbehol podnikanie v oblasti skladovania obilia v Conoveri v Iowe.
Dnes Cargill predáva potraviny, obchoduje s komoditami a zabezpečuje riadenie finančných rizík.
Na základe dohody medzi rôznymi vetvami košatého rodu tvorí šesť členov rodiny súčasť celkom sedemnásťčlenného boardu Cargill.
Existuje približne 90 členov rodiny, ktorí spoločne vlastnia 88% spoločnosti. Podľa Forbesu patrí osem členov klanu medzi „dolárových miliardárov“.
Lauder
Majetok: 40 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Estée Lauder
Rodáčka z Queensu Estée Lauder založila so svojím manželom kozmetickú firmu v roku 1946, potom čo vo svojej vlastnej kuchyni začala vyvíjať pleťové krémy.
Dnes šesť miliardárov z rodiny Lauderových vlastní podiely vo verejne obchodovanej spoločnosti, pod ktorú patrí 29 značiek vrátane MAC, Origins a Clinique.
Syn Estée Leonard sa k jej podnikaniu pripojil v roku 1958 a strávil viac ako tri desaťročia tým, že jej pomáhal vyrásť v kozmetického giganta s tržbami vo výške 14,3 miliardy dolárov.
Leonardov syn William Lauder je teraz výkonným predsedom spoločnosti a jeho brat Ronald je predsedom jej divízie Clinique.
Ronaldova najstaršia dcéra Aerin je riaditeľkou štýlu a imidžu Estée Lauder. Jeho najmladšia dcéra Jane vedie Clinique.
Leonard Lauder daroval v roku 2013 svoju obrovskú kubistickú umeleckú zbierku v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov metropolitnému múzeu umenia.
Zdroj: forbes
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.