Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Desiata časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

  1. Walton
  2. Koch
  3. Mars
  4. Cargill-Macmillan
  5. Lauder
  6. S.C. Johnson
  7. (Edward) Johnson
  8. Cox
  9. Pritzker
  10. Newhouse
  11. Duncan
  12. Hearst
  13. Brown
  14. Marshall
  15. Butt
  16. BUSCH
  17. Du Pont
  18. Hunt
  19. Dorrance
  20. Ziff
  21. Cathy
  22. Stryker
  23. Goldman
  24. Rollins
  25. Gall
  26. Reyes
  27. Kohler
  28. Mellon
  29. Smith
  30. Bass
  31. Sackler
  32. Johnson
  33. Marriott
  34. Crown
  35. Hughes
  36. Pigotto
  37. Shoen
  38. (Don a Doris) Fisher
  39. Jenkins
  40. Chao
  41. Phipps
  42. (Charles a Rupert) Johnson
  43. Rockefeller
  44. E.W. Scripps
  45. Bechtel
  46. Gor
  47. Durst
  48. Taylor
  49. Simplot
  50. Barbey

Gor

Majetok: 8,2 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Gore-Tex

Bill a Genevieve Gorovi založili spoločnosť W.L. Gore & Associates v suteréne svojho domu v Newarku v Delaware v roku 1958. Ich syn Bob, profesiou chemik, do spoločnosti vstúpil v roku 1963.

Bob náhodne objavil nepremokavú látku, ktorá značku Gore-Tex preslávila po celom svete.

Bob riadil rodinný podnik v rokoch 1976 až 2000. Zomrel v septembri 2020 vo veku 83 rokov.

Súkromne vlastnenú firmu, ktorá sa môže chváliť ročnými výnosmi vo výške 3,8 miliardy dolárov, dodnes drží v rukách rodina Gorových a z časti aj zamestnanci spoločnosti.

Durst

Majetok: 8,1 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: reality

Rodina Durstových vlastní nehnuteľnosti o celkovej rozlohe takmer 14,5 milióna metrov štvorcových v New Yorku a Philadelphii, vrátane 10%-ného podielu v One World Trade Center.

Patriarcha rodu Joseph Durst, ktorý je prisťahovalec z Poľska, prišiel do USA na začiatku 20. storočia s tromi dolármi vo vrecku. O 12 rokov neskôr, v roku 1915, založil Durst Organization.

Po Josephovej smrti v roku 1974 prevzal opraty jeho syn Seymour a zameral sa na stavbu mrakodrapov v New Yorku.

Spoločnosť, ktorá vlastní aktíva v odhadovanej hodnote 8,1 miliardy dolárov, teraz riadi Seymourov syn Douglas a jeho synovec Jody.

Douglasov brat Robert bol v marci 2015 zatknutý a obvinený z vraždy. Rodina už v roku 2006 vykúpila jeho podiel za 65 miliónov dolárov.

Taylor 

Majetok: 7,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: nováčik
Pôvod majetku: Enterprise Rent-A-Car

Rodina Taylorovcov vlastní autopožičovne Enterprise-Rent-A-Car, National Car Rental a Alamo Rent a Car.

Jack Taylor (zomrel 2016), ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny ako pilot námorníctva v južnom Pacifiku, založil Enterprise v roku 1957.

Vnučka Jacka Taylora – Chrissy Taylor je prezidentkou a CEO Enterprise. Je ešte len štvrtou CEO v histórii spoločnosti.

Spoločnosť so sídlom v St. Louis vo fiškálnom roku do júla 2020 vykázala príjmy vo výške 22,5 miliardy dolárov, čo je pokles o 13%. Na vine je znížená možnosť cestovania počas pandémie.

Simplot

Majetok: 7,7 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: poľnohospodárstvo

J.R. Simplot (zomrel 2008) zarobil svoj majetok na zemiakoch. Potom čo v 8. triede prerušil školskú dochádzku v Idahu, si najprv zarábal príležitostnými prácami a potom si kúpil vlastnú zemiakovú farmu.

Jeho spoločnosť J.R. Simplot Company v 40. rokoch 20. storočia vytvorila prvé komerčne úspešné mrazené hranolky a stala sa výhradným dodávateľom spoločnosti McDonald ‚s.

Biznis, ktorý mal v roku 2019 tržby šesť miliárd dolárov stále zostáva jedným z najväčších svetových producentov hranolčekov a expandoval aj do oblasti ťažby fosfátov a hnojív.

V súkromnej spoločnosti sú aktívne štyria členovia rodiny Simplotových. Syn J.R. Scott je jej predsedom a predtým pôsobil ako výkonný riaditeľ.

Barbey

Majetok: 7,3 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: textil a odevníctvo

Rodina Barbeyovcov vlastní 17% verejne obchodovaného VF Corp – predajcu odevov so značkami ako Vans, The North Face, Timberland a Dickies.

VF Corp, ktorá mala v poslednom fiškálnom roku do marca 2021 tržby vo výške 10,5 miliardy dolárov, v novembri 2020 uviedla, že kúpi streetwearovú značku Supreme za 2,1 miliardy dolárov.

Spoločnosť VF Corp. založil John Barbey v Pensylvánii v roku 1899 ako spoločnosť Reading Glove and Mitten Manufacturing Co.

V roku 1939 sa jeho syn John Edward „J.E.“ Barbey stal viceprezidentom spoločnosti – vtedy známej ako Vanity Fair Silk Mills.

Potom, čo J.E. v roku 1951 spoločnosť uviedol na burzu, sa rodina prestala do jej riadenia aktívne zapájať. V roku 1969 bola firma premenovaná na VF Corp.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár