Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Tretia časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

  1. Walton
  2. Koch
  3. Mars
  4. Cargill-Macmillan
  5. Lauder
  6. S.C. Johnson
  7. (Edward) Johnson
  8. Cox
  9. Pritzker
  10. Newhouse
  11. Duncan
  12. Hearst
  13. Brown
  14. Marshall
  15. Butt
  16. BUSCH
  17. Du Pont
  18. Hunt
  19. Dorrance
  20. Ziff
  21. Cathy
  22. Stryker
  23. Goldman
  24. Rollins
  25. Gall
  26. Reyes
  27. Kohler
  28. Mellon
  29. Smith
  30. Bass
  31. Sackler
  32. Johnson
  33. Marriott
  34. Crown
  35. Hughes
  36. Pigotto
  37. Shoen
  38. (Don a Doris) Fisher
  39. Jenkins
  40. Chao
  41. Phipps
  42. (Charles a Rupert) Johnson
  43. Rockefeller
  44. E.W. Scripps
  45. Bechtel
  46. Gor
  47. Durst
  48. Taylor
  49. Simplot
  50. Barbey

Duncan

Majetok: 22 miliárd dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: potrubie

Rodina Duncanových vlastní zhruba tretinu akcií „obra“ špecializujúceho sa na výrobu potrubia Enterprise Product Partners, ktorého spolu-založil už zosnulý Dan Duncan v roku 1968.

Danove deti Randa Duncan Williams, Milane Frantz, Dannine Duncan Avari a Scott Duncan po ňom v roku 2010 zdedili majetok v hodnote 10 miliárd dolárov.

Rodinný majetok sa odvtedy viac ako zdvojnásobil vďaka rastúcej cene akcií a veľkorysým výplatám dividend.

Randa je jedinou z Danových detí, ktorá má v spoločnosti aktívnu úlohu – od roku 2013 je predsedníčkou predstavenstva.

Hearst

Majetok: 21 miliárd dolárov
Medziročný posun: pokles
Pôvod majetku: Hearst Corp.

William Randolph Hearst (zomrel 1951), syn úspešného baníka, sa stal majiteľom The San Francisco Examiner v roku 1887 vo veku 24 rokov.

V roku 1902 bol Hearst zvolený newyorským kongresmanom. Jeho syn, William Randolph Hearst jr., neskôr ako novinár získal Pulitzerovu cenu.

Vnuk William R. Hearst III. je predsedom spoločnosti Hearst Corp., ktorá vlastní viac ako 360 firiem – medzi tie najzaujímavejšie patrí televízna sieť ESPN, pod ktorú patrí poskytovateľ finančných informácií Fitch Group a viac ako 300 časopisov vrátane Cosmopolitanu a Elle.

Brown

Majetok: 20,4 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: liehoviny

Do spoločnosti Brown-Forman Corp. rodiny Brownových patria niektoré z najpopulárnejších značiek alkoholu na svete, vrátane whisky Jack Daniel ‚s a vodky Finlandia.

Pôvodne predajca liečiv George Garvin Brown spoločnosť založil v roku 1870 s úsporami vo výške 5 500 dolárov a vypožičanými peniazmi.

Brown spolupracoval so svojím účtovníkom Georgom Formanom a v roku 1890 firmu premenoval na Brown-Forman a po Formanovej smrti v roku 1901 kúpil Brown jeho akcie.

Rodina Browna vlastní odhadom 50% verejne obchodovanej firmy. V jej predstavenstve predsedá George Garvin Brown IV., člen piatej generácie rodiny.

Spoločnosť využila trend malých sérií whisky a stala sa jedinou významnou liehovarníckou firmou, ktorá v roku 2016 otvorila zariadenia na výrobu sudov na whisky.

Marshall

Majetok: 18,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: diverzifikovaný

Rodinný majetok Marshall pochádza od J. Howarda Marshalla II., obchodného partnera Freda C. Kocha, zakladateľa konglomerátu Koch Industries. Marshall (zomrel 1995) v 60. rokoch vymenil svoju investíciu do Great Northern Oil Co za odhadovaný 16%-ný podiel v spoločnosti Koch Industries.

Zosnulý naftár, ktorý sa na sklonku života oženil s modelkou Annou Nicole Smith, odovzdal svoje akcie synovi E. Pierce Marshallovi.

E. Pierce zomrel v roku 2006 a jeho akcie Koch Industries teraz drží jeho manželka Elaine, synovia Preston a E. Pierce jr. a ďalší členovia rodiny.

Elaine Marshall stále sedí v predstavenstve spoločnosti Koch Industries, zatiaľ čo E. Pierce Marshall jr. riadi investičnú spoločnosť Elevage Capital Management.

Butt

Majetok: 17,8 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: supermarkety

Rodina Buttovcov vlastní spoločnosť H.E.B. so sídlom v Texase. Reťazec obchodov s potravinami má prapočiatok v roku 1905, kedy si Florence Butt s iba 60 dolármi vo vrecku otvorila malý obchod s potravinami.

Jej syn Howard Butt prevzal “vládu” v 20. rokoch 20. storočia a rodinný biznis rozšíril po celom Texase. V roku 1928 firmu premenoval na H.E. Butt Grocery Company.

Howardov syn Charles začal pracovať ako pomocník v obchode vo veku iba 8 rokov v 40. rokoch a v roku 1971 vystriedal svojho otca vo funkcii CEO.

Charles je stále generálnym riaditeľom aj výkonným predsedom a v spoločnosti s tržbami vo výške 16 miliárd dolárov vlastní väčšinový podiel. 

Jeho dvaja súrodenci a dvaja synovcovia tiež vlastnia podiely v H.E.B., ktorý sa môže pochváliť viac ako 340 obchodmi v Texase a Mexiku.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár