Rebríček 50-tich najbohatších rodinných klanov v USA

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Štvrtá časť

Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA. 

  1. Walton
  2. Koch
  3. Mars
  4. Cargill-Macmillan
  5. Lauder
  6. S.C. Johnson
  7. (Edward) Johnson
  8. Cox
  9. Pritzker
  10. Newhouse
  11. Duncan
  12. Hearst
  13. Brown
  14. Marshall
  15. Butt
  16. BUSCH
  17. Du Pont
  18. Hunt
  19. Dorrance
  20. Ziff
  21. Cathy
  22. Stryker
  23. Goldman
  24. Rollins
  25. Gall
  26. Reyes
  27. Kohler
  28. Mellon
  29. Smith
  30. Bass
  31. Sackler
  32. Johnson
  33. Marriott
  34. Crown
  35. Hughes
  36. Pigotto
  37. Shoen
  38. (Don a Doris) Fisher
  39. Jenkins
  40. Chao
  41. Phipps
  42. (Charles a Rupert) Johnson
  43. Rockefeller
  44. E.W. Scripps
  45. Bechtel
  46. Gor
  47. Durst
  48. Taylor
  49. Simplot
  50. Barbey

Busch

Majetok: 17,6 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Anheuser-Busch

Adolphus Busch pripravil prvú várku Budweiseru v roku 1876.

Prohibícia spoločnosť takmer zlikvidovala, ale Adolphusov syn August Busch st. ju udržal nad vodou vďaka predaju limonády a zmrzliny.

Rodina si spoločnosť odovzdávala medzi svojimi členmi po dlhé generácie, nakoniec v nej však v rokoch 1989-2008 predala odhadom 25%-ný podiel.

V roku 2008 skupina brazílskych a belgických investorov riadila prevzatie Anheuser-Busch spoločnosťou InBev, čo bola pre rodinu obrovská rana.

August Busch IV., ktorý bol generálnym riaditeľom v čase ponuky na odkúpenie v hodnote 52 miliárd dolárov, sa tak stal posledným členom rodiny, ktorý spoločnosť viedol.

Du Pont

Majetok: 16 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: DuPont

Počet dedičov jednej z najstarších amerických korporácií, chemickej spoločnosti DuPont, je približne štyri tisíc.

Spoločnosť DuPont založil ako výrobca strelného prachu v roku 1802 E.I. du Pont, ktorý utiekol z Francúzska do USA počas francúzskej revolúcie.

Firma postupne expandovala a pripisuje sa jej vynález umelého hodvábu, nylonu a kevlaru.

V roku 2017 sa spoločnosť DuPont spojila s konkurenčnou firmou Dow Chemical a potom sa v roku 2019 rozdelila na tri spoločnosti: DuPont, Dow a Corteva.

Eleuthero I. du Pont je členom predstavenstva spoločnosti.

Hunt

Majetok: 15,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: ropa

Majetok rodiny Huntových pochádza od divokého ropného magnáta H.L. Hunta, ktorý inšpiroval postavu J.R. Ewinga zo seriálu Dallas.

Jeho najstaršie deti, zosnulá Margaret a H.L. Hunt III., v roku 2008 predali spoločnosť Hunt Petroleum firme XTO Energy za 4,2 miliardy dolárov v cashi a akciách.

Dnes Huntovi dediči rozširujú rodinné bohatstvo na podnikanie v energiách, nehnuteľnostiach a športe – synovia Ray Lee a W. Herbert vlastnia spoločnosti Hunt Oil a Petro-Hunt.

Dorrance

Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Campbell Soup Co.

Rodina Dorranceových zbohatla vďaka trvanlivým potravinám, okrem iného ikonickým polievkam v červeno-bielej plechovke, ktoré to dotiahli až do umeleckého sveta vďaka dielu Andyho Warhola.

Spoločnosť pôvodne založili v roku 1869 obchodník s ovocím Joseph A. Campbell a výrobca predchodcu dnešných chladničiek Abraham Anderson.

V roku 1897 do firmy nastúpil chemik John T. Dorrance, absolvent MIT a Göttingenskej univerzity, ktorý vymyslel spôsob, ako úspešne kondenzovať polievky.

John T. Dorrance bol prezidentom spoločnosti v rokoch 1914-1930 a postupne vyplatil členov Campbellovej rodiny.

Jeho potomkovia dnes vlastnia 41% v spoločnosti, ktorá je jedným z najväčších amerických výrobcov konzervovaných potravín.

Ziff

Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: –
Pôvod majetku: vydavateľstvo

Bratia Dirk, Robert a Daniel Ziff zdedili vydavateľstvo Ziff-Davis, založené ich dedkom Williamom Bernardom Ziffom st. v roku 1927.

Ich otec, William B. Ziff jr., predal v roku 1994 vydavateľstvo hobby magazínov spoločnosti Forstmann, Little & Company za 1,4 miliardy dolárov.

Jeho traja synovia rodinný majetok „roztočili“ v rámci svojej investičnej ríše prostredníctvom hedžového fondu Och-Ziff a rodinnou kanceláriou Ziff Brothers Investments.

Spoločnosť Ziff Brothers Investments ukončila svoju činnosť v roku 2014 a spoločnosť Och-Ziff sa premenovala na Sculptor Capital Management.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár