Štvrtá časť
Tyčinky Mars, whisky Jack Daniel´s, kozmetika Estée Lauder, polievky Campbell´s, oblečenie Gap a rad ďalších svetovo preslávených značiek má pôvod v rodinnom podnikaní. Americký Forbes po piatich rokoch zostavil rebríček 50 najbohatších rodinných klanov v USA.
- Walton
- Koch
- Mars
- Cargill-Macmillan
- Lauder
- S.C. Johnson
- (Edward) Johnson
- Cox
- Pritzker
- Newhouse
- Duncan
- Hearst
- Brown
- Marshall
- Butt
- BUSCH
- Du Pont
- Hunt
- Dorrance
- Ziff
- Cathy
- Stryker
- Goldman
- Rollins
- Gall
- Reyes
- Kohler
- Mellon
- Smith
- Bass
- Sackler
- Johnson
- Marriott
- Crown
- Hughes
- Pigotto
- Shoen
- (Don a Doris) Fisher
- Jenkins
- Chao
- Phipps
- (Charles a Rupert) Johnson
- Rockefeller
- E.W. Scripps
- Bechtel
- Gor
- Durst
- Taylor
- Simplot
- Barbey
Busch
Majetok: 17,6 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Anheuser-Busch
Adolphus Busch pripravil prvú várku Budweiseru v roku 1876.
Prohibícia spoločnosť takmer zlikvidovala, ale Adolphusov syn August Busch st. ju udržal nad vodou vďaka predaju limonády a zmrzliny.
Rodina si spoločnosť odovzdávala medzi svojimi členmi po dlhé generácie, nakoniec v nej však v rokoch 1989-2008 predala odhadom 25%-ný podiel.
V roku 2008 skupina brazílskych a belgických investorov riadila prevzatie Anheuser-Busch spoločnosťou InBev, čo bola pre rodinu obrovská rana.
August Busch IV., ktorý bol generálnym riaditeľom v čase ponuky na odkúpenie v hodnote 52 miliárd dolárov, sa tak stal posledným členom rodiny, ktorý spoločnosť viedol.
Du Pont
Majetok: 16 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: DuPont
Počet dedičov jednej z najstarších amerických korporácií, chemickej spoločnosti DuPont, je približne štyri tisíc.
Spoločnosť DuPont založil ako výrobca strelného prachu v roku 1802 E.I. du Pont, ktorý utiekol z Francúzska do USA počas francúzskej revolúcie.
Firma postupne expandovala a pripisuje sa jej vynález umelého hodvábu, nylonu a kevlaru.
V roku 2017 sa spoločnosť DuPont spojila s konkurenčnou firmou Dow Chemical a potom sa v roku 2019 rozdelila na tri spoločnosti: DuPont, Dow a Corteva.
Eleuthero I. du Pont je členom predstavenstva spoločnosti.
Hunt
Majetok: 15,5 miliardy dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: ropa
Majetok rodiny Huntových pochádza od divokého ropného magnáta H.L. Hunta, ktorý inšpiroval postavu J.R. Ewinga zo seriálu Dallas.
Jeho najstaršie deti, zosnulá Margaret a H.L. Hunt III., v roku 2008 predali spoločnosť Hunt Petroleum firme XTO Energy za 4,2 miliardy dolárov v cashi a akciách.
Dnes Huntovi dediči rozširujú rodinné bohatstvo na podnikanie v energiách, nehnuteľnostiach a športe – synovia Ray Lee a W. Herbert vlastnia spoločnosti Hunt Oil a Petro-Hunt.
Dorrance
Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: rast
Pôvod majetku: Campbell Soup Co.
Rodina Dorranceových zbohatla vďaka trvanlivým potravinám, okrem iného ikonickým polievkam v červeno-bielej plechovke, ktoré to dotiahli až do umeleckého sveta vďaka dielu Andyho Warhola.
Spoločnosť pôvodne založili v roku 1869 obchodník s ovocím Joseph A. Campbell a výrobca predchodcu dnešných chladničiek Abraham Anderson.
V roku 1897 do firmy nastúpil chemik John T. Dorrance, absolvent MIT a Göttingenskej univerzity, ktorý vymyslel spôsob, ako úspešne kondenzovať polievky.
John T. Dorrance bol prezidentom spoločnosti v rokoch 1914-1930 a postupne vyplatil členov Campbellovej rodiny.
Jeho potomkovia dnes vlastnia 41% v spoločnosti, ktorá je jedným z najväčších amerických výrobcov konzervovaných potravín.
Ziff
Majetok: 15 miliárd dolárov
Medziročný posun: –
Pôvod majetku: vydavateľstvo
Bratia Dirk, Robert a Daniel Ziff zdedili vydavateľstvo Ziff-Davis, založené ich dedkom Williamom Bernardom Ziffom st. v roku 1927.
Ich otec, William B. Ziff jr., predal v roku 1994 vydavateľstvo hobby magazínov spoločnosti Forstmann, Little & Company za 1,4 miliardy dolárov.
Jeho traja synovia rodinný majetok „roztočili“ v rámci svojej investičnej ríše prostredníctvom hedžového fondu Och-Ziff a rodinnou kanceláriou Ziff Brothers Investments.
Spoločnosť Ziff Brothers Investments ukončila svoju činnosť v roku 2014 a spoločnosť Och-Ziff sa premenovala na Sculptor Capital Management.
Zdroj: forbes
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.