American Tower Corp. (AMT:NYSE) je jednou z najväčších triple net REIT firiem v Amerike. Firma sa špecializuje na reality pre mobilných operátorov.
Firemná trhová kapitalizácia je cez 90 miliárd dolárov, dividendový výnos pri cene tesne nad 200 dolárov za akciu je cca 2,4%, firma svoju dividendu navyšuje každý rok posledných 9 rokov a to s 5-ročným CAGR vo výške takmer 19%.
Firme sa darí obnovovať 90%+ nájomných zmlúv, každý rok navyšovať nájomné a triple net znamená, že všetky náklady na obnovu / opravy, poistenie a úverové náklady firma prenáša na nájomcu. Vďaka tomu má vysoké marže, nízke kapitálové náklady a stabilný rast peňažných tokov.
Portfólio
Firma má viac ako 43 000 nehnuteľností v USA a Kanade. Asi nikoho neprekvapí, že najväčšími prenajímateľmi sú AT & T (T), Verizon (VZ) a T-Mobile (TMUS), ktorý sa nedávno spojil s firmou Spirit. Ku tomu ďalších 142 495 v ostatných štátoch sveta.
Firemné portfólio je teda veľmi dobre diverzifikované nielen z pohľadu štátov, ale aj kontinentov.
Najväčší nájomca bol na konci štvrtého kvartálu 2020 T-Mobile, ktorý firme priniesol 20% tržieb. Na druhom mieste je AT&T s 18% tržieb a na treťom Verizon s 13%. Všetky tri ale valcujú medzinárodné tržby, ktoré predstavujú celých 30%
Spodná časť obrázku vyššie ukazuje koľko percent nájomných zmlúv bude musieť firma v nasledujúcich rokoch obnoviť. Teda v najbližších štyroch rokoch bude k obnove asi štvrtina nájomných zmlúv. Portfólio tak dáva firme veľmi dobrú príležitosť pravidelného a postupného navyšovania jednotlivých nájmov.
Prvou veľkou výhodou nájomných zmlúv je, že celých 35% krajiny pod nehnuteľnosťami je prevádzkovaných na základni finančných lízingov alebo vecného bremena. A druhou veľkou výhodou je doba týchto nájomných zmlúv a to takmer 30 rokov. Vďaka tomu si firma dokáže udržať veľmi vysoké marže.
Firmy T-Mobile a Spirit zakončili fúziu 1. apríla 2020 a vďaka tomu je T-Mobile najväčším mobilným operátorom v USA. Vďaka postupnému zavádzaniu 5G siete musí T-Mobile rozširovať kapacitu a pokrytie.
5G sieť je všeobecne veľmi náročná na pokrytie, pretože je potrebné zabezpečiť čo najnižšie latencie a teda je potrebné podstatne viac BTS staníc, než koľko stačilo pre predchádzajúce generácie. To je veľmi dobrá správa pre firmu American Tower … bude mať viac nehnuteľností k správe.
Ďalšou výhodou je, že každý stožiar obsluhuje niekoľko nájomníkov, takže riziko, že by napr. po vypovedaní zmluvy firmou Verizon nebol nový nájomca, je mizivá.
Peňažné toky
Po vylúčení vplyvu mien, tak firma v minulom roku rástla o 10%. Čo je dosť vysoký rast, keď si uvedomíme aká veľká firma American Tower už je. Takýto rast je obvyklý u podstatne menších firiem.
O to viac je to obdivuhodné, že firma tento rast dosahuje za posledných päť rokov.
Veľmi podobné je to aj s tržbami „per nehnuteľnosť“ a v medzinárodnom meradle najviac rástli tržby od nájomcov v Afrike (9,1%) a Latinskej Amerike (7,2%). Avšak ani USA, Kanada a ostatní – a teda medzinárodný rast – sa s 5% nedá označiť za malý.
V štvrtom kvartáli 2020 vzrástli tržby z nehnuteľností o 10%, upravené EBITDA o 13% a konsolidované AFFO na akciu o 8,9%. Ak sa pozrieme na obrázok nižšie, tak konsolidované AFFO na akciu bez vplyvu mien rástlo dokonca o takmer 12%. Zdôrazňujeme to preto, že hoci fluktuácia mien má zaiste na celkové tržby vplyv, ale pre posúdenie firmy, generovanie peňažného toku je vylúčenie mien lepším ukazovateľom.
Súvaha
Spoločnosť American Tower zakončila štvrtý kvartál 2020 s pomerom dlhu k EBITDA vo výške 5 (čistý pákový efekt). To značí veľmi silnú súvahu.
Tento pomer však teraz vzrastie vďaka akvizícii firmy Telxuis .Transakcia je vo výške cca 9,4 miliardy dolárov a pridá do firemného portfólia 31 000 komunikačných staníc v Nemecku, Španielsku, Brazílii, Čile, Peru a Argentíne. Firma ďalej očakáva asi 500 miliónov nákladov na výstavbu asi 3 300 nových staníc v Nemecku a Brazílii do roku 2025. Vedenie odhaduje, že táto akvizícia prinesie nové tržby až do výšky 775 miliónov dolárov a hrubou maržou až 410 miliónov dolárov.
Vďaka tejto akvizícii vzrastie pomer dlhu k EBITDA k 6. To už je dosť vysoký pomer, ktorý by mohol dať nejednej ratingovej agentúre dôvod k zníženiu ratingu, ktorý je v súčasnej dobe BBB+. Ratingová agentúra Fitch už ale oznámila, že aj napriek navýšeniu dlhov zachová rating investičného stupňa.
Dividendový výnos: 1,95%
American Tower ťaží z veľmi nízkych kapitálových nákladov, takže nárast dlhu zo súčasných cca 26 miliárd dolárov na konci roka 2020, k cca 30 miliardám na konci roka 2021 by nemal byť pre firmu veľkým problémom. Úrokové náklady medzi rokmi 2019 a 2020 síce klesli o 40 miliónov dolárov, napriek tomu 760 miliónov za rok 2020 sa môže zdať veľmi vysoká suma. Keď sa, ale pozrieme na výšku EBITDA = 5,156 miliardy dolárov, tak sa to bude zdať ako nič.
Ak sa firme podarí do dvoch rokov znížiť pomer dlhu k EBITDA pod 5, tak by firma mohla dostať rating A-.
Ocenenie
Vedenie odhaduje rast EBITDA pre rok 2021 vo výške 9,5% na 5,64 miliardy dolárov. To sa zdá ako vcelku triezvy odhad.
Rast nájomcov v roku 2020 bol vynikajúci a pre rok 2021 to vedenie vidí veľmi obdobne, aj keď o niečo nižšie. Aj naďalej bude rastu vládnuť Afrika a Latinská Amerika. Amerika a Kanada zrejme trošku oslávi, ale vyrovná to zas Európa a to vďaka akvizícii firmy Telxius.
Takže asi 8%-ný rast tržieb v tomto roku je bezpečným odhadom.
9%-ný rast AFFO by znamenal asi 9,6 dolárov na akciu, teda pomer P / AFFO vo výške cca 21,3 (pri cene 205 dolárov za akciu). To je veľmi atraktívne ocenenie vzhľadom k poslednému rastu firmy. Na druhej strane už menej atraktívne k historickému oceneniu.
Ak sa firme podarí udržať 10%-ný rast aj v roku 2022, tak by sa pomer P / AFFO mohol priblížiť k 21.
Na týchto základoch je možná predpoveď návratu ceny akcií American Tower späť nad 270 dolárov na akciu v najbližších dvoch rokoch, čo by prinieslo / mohlo priniesť až 35%-ný výnos.
Dividenda
Spoločnosť American Tower dnes vypláca 1,21 dolárov na akciu a posledné navýšenie bolo v decembri – o 6,1%. Spoločnosť dividendu každoročne navyšuje už 9 rokov a to priemerným CAGR takmer 20% ročne.
- 1 CAGR 18,43%
- 3 CAGR 19,48%
- 5 CAGR 19,81%
Pri očakávanom AFFO pre rok 2021 vo výške 9,6 dolárov je výplatný pomer 50%. Teda dividenda je veľmi bezpečná.
Na druhej strane, aj keď cena z vlaňajších maxím (cez 270 dolárov na akciu) klesla (k 200 dolárom na akciu), tak stále je dividendový výnos okolo 2,5%, čo nie je príliš vysoký výnos a to predovšetkým k dnešnej inflácii, ktorá podľa oficiálnych štatistík bola v januári 2021 vo výške 2,2%.
A po tretie, je potrebné vziať do úvahy ročný rast dividendy, ktorý počiatočne nízky dividendový výnos časom vyrovná. A to aj keby firma v nasledujúcich rokoch znížila tempo rast na polovovicu.
Záver
American Tower Corp. je jedným z najväčších špecializovaných REIT firiem na americkom trhu.
Spoločnosť je široko diverzifikovaná a to ako z pohľadu tržieb, tak celosvetového zastúpenia. Nájomné zmluvy jej zabezpečujú pravidelný a rastúci príjem a predovšetkým vysoké marže s nízkymi kapitálovými nákladmi.
Dividendový výnos sa dnes nemusí zdať veľmi lákavý, ale je potrebné započítať veľmi vysoký každoročný rast, ktorý za pár rokov dividendový výnos vyšvihne do veľmi zaujímavých čísel.
Zdroj: investicnigramotnost
Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.