Akciové trhy za posledných 30 dní pokračovali v silnom raste, pričom od konca mája sa v porovnaní s USA o väčšie slovo začali hlásiť európske a rozvíjajúce sa trhy, ktoré do tej doby zaostávali. Na špičku výkonnosti sa zaradil nemecký DAX, ktorý za mesiac pridal 13%, nasledovaný americkým NASDAQ s 10% a indexom MSCI Emerging Markets s 9%. Spomínaný Nasdaq je jeden z mála, ktorý je pre tento rok v pluse a to rovno výrazných 15%. Index S&P 500 sa zatiaľ drží tesne pod nulou.
Lepšia výkonnosť európskych a rozvíjajúcich sa trhov v poslednej dobe súvisí s rastúcim presvedčením o zdarnom ekonomickom oživení po odznení koronavírusu a teda aj väčšej ochote podstupovať riziko. To podporujú aj prichádzajúce ekonomické dáta, Citigroup Index Ekonomických Prekvapení sa dostal v júni na rekordnú úroveň. V USA pozitívne prekvapil pokles nezamestnanosti za máj či skokové oživenie v maloobchodných predajoch.
Väčšina rozvinutých krajín mala kulmináciu šírenia nákazy podľa dát na začiatku júna už za sebou, avšak v posledných dvoch týždňoch sa dynamika zmenila a počet nových prípadov rastie ako v Číne, tak v USA. Podľa informácií WHO rastie teraz počet nakazených rekordným tempom. Možno teda hovoriť o tom, že druhá vlna je už tu. Trhy pod ťarchou prichádzajúcich správ o raste nakazených zakolísali, avšak nákupný sentiment sa vrátil relatívne rýchlo. Z toho možno vyvodzovať relatívne znižovanie citlivosti investorov na správy z tejto fronty, zrejme aj vďaka očakávaniu výrazne nižších reštriktívnych opatrení zo strany vlád (možno okrem Číny), ktoré si už obdobné zastavenie ekonomík ako na začiatku epidémie nemôžu dovoliť. Trhy boli podporované tiež prichádzajúcimi správami o sľubných výsledkoch testovanie liekov a vakcín, ktoré začali prichádzať, aj keď sa zatiaľ jednoznačný liek neobjavil. V neposlednom rade je nutné spomenúť pokračujúcu expanzívnu politiku Fedu, ktorý oznámil, že začne nakupovať individuálne firemné dlhopisy s minimálnym ratingom BBB- a v celkovom objeme až 750 miliárd dolárov.
Rast viedli cyklické sektory ako je finančníctvo, priemysel, materiály a energie. Teda sektory, kde má Európa vyššiu váhu, ako je v prípade technológií v USA a aj z toho plynula lepšia výkonnosť európskych indexov. Výnosy na dlhodobých amerických štátnych dlhopisoch ukázali isté oživenie a rast zlata sa zastavil. Odliv do rizikovejších aktív bol viditeľný aj na oslabujúcom sa dolári.
Ocenenie na akciových trhoch zostáva z historického pohľadu stále vysoko na úrovni 21,9 násobku P / E pre očakávané zisky na ďalších 12 mesiacov čo sa týka indexu S&P 500. Do toho veľkou mierou vstupuje nadchádzajúci druhý kvartál, kde sa očakáva pokles ziskov cez 43%. V prípade naplnenia súčasných odhadov by sa však mal potom tento pomer začať znižovať s tým, ako sa budú firemné zisky zlepšovať. Pre rok 2021 za uplynulé týždne došlo k miernemu posunu odhadov ziskov firiem v indexe S&P 500 smerom nahor k 28%. Pre tento rok sa odhady viac-menej zastavili u 22%.
Dalo by sa povedať, že na akciových trhoch sa za posledný mesiac začal tiež viac vyskytovať (možno až prevažovať) strach o to, aby investorom neutiekli zisky, namiesto strachu o trhový prepad. To sa týka aj inštitucionálnych investorov. Podľa dát Bank of America klesla v júni držba hotovosti fondov najviac za 10 rokov a expozícia hedžových fondov v akciách vzrástla z 35% na 52%. Na druhej strane sa blíži letné obdobie, ktoré je z hľadiska sezónnosti a výnosov historicky slabšie, uvidíme, ako to bude tentoraz. Na jeseň však už číhajú americké prezidentské voľby, ktoré môžu byť ďalším určujúcim trhovým faktorom. Aktuálne prieskumy favorizujú demokratického kandidáta Bidena, čo môže byť pre trhy riziko, ak by naplnil svoje sľuby ohľadom zvýšenia korporátnych daní.
Zdroj: kurzy
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.