Týchto 7 firiem vyvíja liečbu na COVID-19, ich akcie môžu byť zaujímavé

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Globálna ekonomika bola zničená pandémiou koronavírusu a panuje zhoda na tom, že návrat k normálu bude vyžadovať účinnú a široko dostupnú liečbu a tiež vakcínu. Niet divu, že investori sledujú akcie spoločností, ktoré pracujú na vývoji takýchto produktov.

Je potrebné rozlišovať medzi liekmi pôsobiacimi proti koronavírusu a vakcínou na tento vírus. Lieky riešia príznaky infekčného ochorenia COVID-19 a liečbu pacientov, vakcína má za cieľ rozvoj dlhodobej odolnosti voči tejto chorobe.

Pandémia koronavírusu zastihla svet nepripravený a potreba rýchlo nájsť účinnú liečbu a vakcínu je veľká. Za účelom urýchlenia vývoja boli v niektorých krajinách uvoľnené štandardné pravidlá testovania, ktoré musia výrobcovia liekov dodržiavať. Každý prípad je však špecifický a nemožno tak presne porovnávať zmeny podmienok v porovnaní s výrobou iných liekov.

Vývoj niektorých preparátov začal ešte predtým, než sa šírenie choroby COVID-19 stalo globálnou pandémiou. Prvé testy teda prebiehali na malej vzorke ľudí a bez kontrolných skupín, takže výstup urýchleného vývoja nemusí byť validný ako mnohí možno dúfajú. Na druhú stranu platí, že víťaz, ktorý ponúkne účinnú vakcínu najrýchlejšie, získa väčšinu benefitov. Nemožno sa teda čudovať, že sa mnohí investori snažia naskočiť do rozbehnutého vlaku, aj keď nie je jasné, kam sa mu nakoniec podarí dôjsť.

Lieky na koronavírus

Gilead Sciences

Remdesivir od spoločnosti Gilead Sciences je v súčasnosti „najslávnejším“ preparátom na liečbu koronavírusu. Výsledky jeho klinických testov sú sľubné a bol schválený americkou administratívou. Liek schválili tiež regulátori v mnohých krajinách, avšak je potrebné vec trochu vysvetliť. Po prvé, nejde o nový liek. Bol používaný už pred niekoľkými rokmi pri liečbe eboly. To je hlavný dôvod, prečo vieme, že sa jedná o bezpečný liek a preto bol schválený tak rýchlo.

Gilead Sciences sa posunula k posledným fázam testovania na konci februára, kedy bola pandémia na samom začiatku. Spoločnosť nebola schopná zohnať dostatočnú vzorku pacientov. Remdesivir je každopádne doteraz jediným liekom, ktorý preukázal výraznú účinnosť pri liečbe (čas zotavenia sa priemerne skrátil z 15 na 11 dní). S postupom liečby ďalších pacientov možno očakávať viac informácií o efektivite liečby.

Akcie Gilead Sciences profitovali z očakávaní spojených s remdesivirom a ich cena poskočila aj na základe skutočných výsledkov. Avšak dlhodobá zóna medzi 85 a 89 dolármi sa ukázala byť príliš tvrdým orieškom, keďže sa odrazila od jej spodnej hranice ešte nižšie. Titul už odovzdal cez polovicu ziskov od konca januára 2020. Výraznú podporu vidíme na 62 dolároch, teda vo výške zatiaľ vzdialenej voči súčasnej cene.

Eli Lilly

Niekoľko spoločností vrátane AstraZeneca, Eli Lilly a Regeneron Pharmaceuticals sa pokúša vyvinúť liečbu protilátkami, ktoré by aktivovali imunitný systém. Biotechnologické spoločnosti so sľubnými preparátmi v súčasnosti zvyšujú ich produkciu, aby mali dostatok látok pre testy na ľuďoch. Eli Lilly stojí na čele tohto vývoja, po súhlase amerického regulátora chce začať testovať na ľuďoch ešte v máji (väčšina ďalších firiem plánuje testy do polovice roka). Na výsledky sa bude čakať určite niekoľko mesiacov.

Cena akcií Eli Lilly sa spamätala z koronavírusového výpredaja, kurz dokonca dosiahol na nové historické maximum. Po korekcii z neho potom začala cena opäť rásť v rámci rastového trendového kanálu.

Vakcíny na koronavírus

Moderna

Správy o sľubných výsledkoch vývoja vakcíny na koronavírus od spoločnosti Moderna poslali minulý týždeň akciové indexy nahor. Vakcína vraj dokáže vyprovokovať odpoveď imunitného systému. Obchodníci si ale väčšinou neuvedomujú, že tieto predbežné testy neboli zamerané na efektivitu vakcíny, ich cieľom bolo preveriť jej bezpečnosť. Moderna chcela vakcínu testovať najprv na malej vzorke ľudí, aby zistila, či je výrobok bezpečný a nemá žiadne výrazné negatívne účinky.

Akonáhle sa zistí, že vakcinácia neprináša zásadné riziká, môžu začať pokusy na väčšom vzorke ľudí. Výsledky týchto následných testov budú kľúčové pre ďalší vývoj vakcíny. Druhá fáza pokusov zameraná na určenie dávkovania môže začať už čoskoro. Tretia fáza testovania na širokej vzorke dobrovoľníkov by mohla odštartovať v júli.

Investori začali znižovať svoje očakávania ohľadom novej vakcíny od Moderny. Akcie začali minulý týždeň výrazným býčím odskokom, odvtedy väčšinu ziskov vrátili. Oblasť okolo 67,50 dolárov pred vyhlásením výsledkov testov fungovala ako rezistencia, teraz môže byť podstatnou technickou úrovňou oboma smermi.

Sanofi, GlaxoSmithKline, AstraZeneca

Vo vývoji sú ešte dve nádejné vakcíny, a to od spolupracujúcich firiem Sanofi a GlaxoSmithKline a od AstraZeneca, ktorá je v partnerstve s Oxfordskou univerzitou.

Sanofi a GSK sa snažia vyvinúť vakcínu úpravou vakcíny proti chrípke od Sanofi. Spoločnosti dostali grant od americkej vlády a plánujú testovanie na ľuďoch, ktoré by malo začať v druhej polovici roka. Súčasná kapacita dovoľuje výrobu 600 miliónov dávok ročne, firmy ju chcú zdvojnásobiť. Podľa vyjadrenia firiem bude mať USA na vakcínu právo ako prvá. Vyhlásenie vyvolalo po svete vlnu nevôle, obzvlášť vo Francúzsku, kde Sanofi sídli.

AstraZeneca a Oxfordská univerzita sa snažia vyvinúť vakcínu pozmenením neškodného vírusu. Financie na výskum poskytlo Spojené kráľovstvo, ktoré by malo v prípade úspechu právo na vakcínu ako prvý. Preparát je už testovaný na ľuďoch a mohol by sa dostať do neskorej fázy vývoja do polovice roka 2020. AstraZeneca plánuje výrobu až 30 miliónov vakcín do septembra 2020.

Akcie AstraZeneca sa tiež rýchlo vrátili na predkoronavírusové úrovne a navyšujú historické maximá. Obchodovali sa v blízkosti hornej hranice rastového kanála, v poslednej dobe potom prišiel pohyb do strany. Najbližšiu podporu vidíme na úrovni spodného limitu štruktúry Overbalance. Úroveň 23,6% retracementu a spodného limitu kanála sa nachádzajú v rovnakej oblasti.

Zdroj: investicniweb

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár