Firma Berkshire Hathaway bola len malou textilkou. Warren Buffett z nej ale dokázal vybudovať kolos s trhovou hodnotou vyše 300 miliárd dolárov, ktorý drží podiely v rade významných firiem. Recept na úspech má prostý – investovať do podhodnotených firiem s dobrým vedením. „Veštec z Omahy“ je tak štvrtým najbohatším človekom sveta a významným filantropom. V nedeľu 30. augusta oslávil 90 rokov.
Buffettov konglomerát má podiely v deviatich desiatkach podnikov najrôznejších odborov. Vlastní takisto významné podiely v rade známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca-Cola, ktorú Buffett miluje.
Jeho impérium si dokázalo čiastočne poradiť aj s koronavírusovou krízou. V druhom štvrťroku zvýšila spoločnosť po rekordnej strate v prvom štvrťroku čistý zisk na 26,3 miliardy dolárov, z 14,1 miliárd dolárov spred roka, a to vďaka rastu hodnoty jej akciových investícií.
Prevádzkový zisk, ktorý Buffett považuje za lepší ukazovateľ výkonov podniku, však medziročne klesol o desať percent na 5,5 miliardy dolárov. Hospodárske výsledky zahŕňali odpisy v hodnote 10,9 miliardy dolárov, z toho 9,8 miliardy pripadalo na divíziu Precision Castparts.
Spoločnosť Berkshire kúpila Precision Castparts v roku 2016 za zhruba 32 miliárd dolárov a transakcia stále zostáva najväčšou akvizíciou v jej histórii. Transakcia tak prekonala prevzatie 77% akcií železničnej spoločnosti Burlington Northern Santa Fe za 26 miliárd dolárov z roku 2010.
Buffett je podľa agentúry Reuters zrejme najobdivovanejším investorom sveta, jeho názory hýbu finančnými trhmi. Nerád príliš riskuje a nerobí dlhy. Napriek tomu sa ani jemu nevyhla recesia a prišiel o nejakú tú miliardu.
Buffett, ktorý sa pravidelne umiestňuje na špici najbohatších ľudí, je teraz podľa magazínu Forbes štvrtým najbohatším človekom planéty s odhadovaným majetkom 78,4 miliardy dolárov. Lepšie si stojí len šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, Buffettov priateľ Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, a francúzsky podnikateľ Bernard Arnault, ktorý pôsobí v odvetví predaja luxusného tovaru.
Už ako malý sa živil predajom plechoviek s Coca-Colou – teraz ich vraj vypije denne päť a prvý investičný obchod urobil už v jedenástich rokoch. Nakúpil akcie Cities Services za 38 dolárov, aby ich následne za pár mesiacov predal s dvojdolárovým ziskom. Po niekoľkých rokoch akcie tejto firmy atakovali hranicu dvoch stoviek dolárov – a to bol okamih, kedy si Buffett uvedomil význam dlhodobého investovania.
Warren Edward Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe v štáte Nebraska. Jeho otec bol burzovým maklérom a poslancom. V mladosti Buffett vynikal v matematike, z hlavy dokázal vypočítať i zložité vzorce. Veľa čítal, najmä o investovaní. Vyštudoval Pensylvánsku, Nebraskú a Columbijskú univerzitu, kde získal titul magistra ekonómie. Potom pracoval napríklad v otcovej firme a neskôr založil investičnú spoločnosť Buffett Associates.
Spočiatku pracoval zo svojej spálne a rozmnožoval svoj majetok a aj majetok svojich príbuzných a priateľov – v rokoch 1956 až 1969 ročne o tridsať percent, keď trh rástol priemerne o sedem až jedenásť percent. V roku 1962 kúpila jeho firma Berkshire Hathaway textilnú továreň, na ktorú sa plne sústredil od roku 1969 a z ktorej urobil stále rastúcu a nakoniec najúspešnejšiu investičnú firmu na svete.
O Buffettovi sa hovorí aj v súvislosti s charitou, obľúbená je napríklad internetová dražba obeda za jeho účasti, ktorá za viac ako dvadsať rokov získala pre nadáciu Glide Foundation, ktorá poskytuje sociálne služby chudobným a bezdomovcom v San Franciscu, celkovo takmer 35 miliónov dolárov.
V roku 2010 stál Buffett spoločne s Gatesom a jeho manželkou Melindou pri zrode kampane Giving Pledge (Prísľub), ktorá nabáda najbohatšie osobnosti sveta, aby sa počas života vzdali aspoň polovice svojho majetku a venovali ju na dobročinné účely. K iniciatíve sa doteraz pridali dve stovky bohatých ľudí z 23 krajín sveta.
Sám investor, známy zástanca zvýšenia daní pre bohatých, nemá miliardarske maniere. Žije pomerne nenáročne v dome, ktorý si v roku 1958 kúpil za 31 500 dolárov. Jedinou jeho slabosťou je vraj vášeň pre luxusné lietadlá. O Buffettovi sa tiež vie, že sa veľmi nepriatelí s vyspelými technológiami. V máji 2013 si však založil účet na Twitteri a úspešne poslal svoj prvý odkaz v tvare „Warren je doma“.
S už zosnulou manželkou Susan má Buffett troch potomkov, z ktorých dvaja pracujú vo firme. V roku 2006 sa znovu oženil s Astrid Menksovou. Pred tromi rokmi miliardár oznámil, že trpí rakovinou prostaty v ranom štádiu. Nález označil Buffetov lekár za „drobnú ťažkosť“.
Zdroj: e15
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.