Keď sa hovorí o dolárových miliardároch, človeka napadne, aké ťažké asi musí byť zarobiť toľko peňazí. Oveľa ťažšie ale môže byť o tieto peniaze neprísť. Server Commodity.com prišiel s prehľadom dolárových miliardárov, ktorí prišli o všetko.
„Keď ľudia majú toľko peňazí, tak ich nemajú uložené v hotovosti v trezore. Majú podobu vecí ako nehnuteľnosti alebo obchodné podiely, „ uviedol server.
Björgólfur Gudmundsson
Björgólfur Gudmundsson sa stal iba druhým islandským dolárovým miliardárom. Chvíľu dokonca vlastnil britský futbalový klub West Ham United. Zdroj jeho bohatstva však ležal inde – bol väčšinovým vlastníkom banky Landsbanki.
Magazín Forbes jeho majetok v marci 2009 odhadoval na 1,1 miliardy dolárov (podľa súčasného kurzu by išlo o zhruba 22,3 miliardy korún). Na konci toho istého roku už Forbes pri jeho mene uvádzal čiastku 0 dolárov.
V roku 2008 došlo v dôsledku svetovej finančnej krízy ku kolapsu islandského bankového systému. Gudmundsson v júli vyhlásil osobný bankrot, keď jeho dlhy dosahovali 760 miliónov dolárov (3,6 miliardy korún). Do dneška ide o najväčší osobný bankrot v islandskej histórii. Landsbanki je od októbra 2008 v rukách štátu.
Allen Stanford
Imanie Američana Allena Stanforda v roku 2008 činilo 2,2 miliardy dolárov (49 miliárd korún). Išlo o zakladateľa, majiteľa a šéfa finančnej skupiny Stanford Financial Group. V roku 2012 ho však súd uznal vinným z podvodu.
Jeho spoločnosť prevádzkovala takzvanú Ponziho schému, čo je podvod príbuzný pyramídovej schéme alebo lietadlu. Jedná sa o podvodné investičné operácie, kedy klienti zveria danej spoločnosti peniaze, aby ich investovala.
Spoločnosť však namiesto investovania tieto peniaze vyplácala časti investorov, ktorí investovali ako prvý. Kým prichádzajú noví investori, systém môže chvíľu fungovať. Investori, ktorí prídu ako posledný, však prídu o všetko. Investori v Stanfordskej podvodnej schéme utopili 7 miliárd dolárov.
Aktuálne si odpykáva trest odňatia slobody na 110 rokov. Okrem podvodu sa podľa súdu dopustil aj sprisahania a marenia výkonu spravodlivosti.
Seán Quinn
Ďalšia miliardár, na ktorého tvrdo dopadla finančná kríza v roku 2008, bol Seán Quinn. Vtedy bol ešte Írom s imaním 6 miliárd dolárov (133 miliárd korún), ale už v roku 2011 musel vyhlásiť platobnú neschopnosť. Jeho spoločnosť Quinn Group podnikala v oblasti finančníctva, tiež prevádzkovala niekoľko hotelov, okrem toho fungovala aj ako developérska spoločnosť a vlastnila rad nehnuteľností.
Quinn však tiež v rokoch 2005 až 2007 investoval do írskej banky Anglo Irish Bank, v ktorej postupne získal 28%-ný podiel. Po prasknutí írskej realitnej bubliny došlo ku kolapsu banky a jej prevzatí. Quinn tak prišiel o zhruba tri miliardy dolárov.
Keď v roku 2015 vyhlásil osobný bankrot, dlhoval cez tri miliardy dolárov. V roku 2012 si tiež odsedel tri mesiace za pohŕdanie súdom.
Eike Batista
Imanie brazílskeho podnikateľa Eikeho Batistu v roku 2012 dosahovalo 34,5 miliardy dolárov (770 miliárd korún). Podľa Bloombergu bol v jednej chvíli ôsmym najbohatším človekom sveta. Jeho spoločnosti napríklad ťažili železnú rudu, ropu alebo zemný plyn.
Často sa chválil, že raz bude najbohatší na svete. Nakoniec to však dopadlo presne naopak.
Jednou z jeho aktivít bol totiž tiež predaj práv na ťažbu ropy za veľmi vysoké sumy. Časom sa však ukázalo, že v daných oblastiach je ťažba príliš zložitá a nákladná. V roku 2013 tak jeho spoločnosť OGX dlhovala 11-násobok svojej trhovej hodnoty. V septembri 2014 bolo Batistovu imanie odhadované na mínus 1 miliardu dolárov.
Masajoši Son
Výnimkou vo výpočte servera Commodity je Japonec Masajoši Son, ktorý sa v jednej chvíli mohol pýšiť imaním vo výške 78 miliárd dolárov (1,74 bilióna korún). Niekedy ho prezývali japonský Bill Gates, inokedy Warren Buffett.
Začínal tým, že dovážal ay s hrami Pac-Man a Space Invaders do Ameriky. Jeho investičná a technologická spoločnosť SoftBank tiež vlastnila viac ako tretinový podiel v spoločnosti Yahoo.
Kvôli prasknutiu japonskej technologickej bubliny v deväťdesiatych rokoch prišiel o 70 miliárd dolárov. Prekonal veľa, ale na rozdiel od iných zďaleka neprišiel o všetko.
V roku 2000 navyše SoftBank investovala 20 miliónov dolárov do čínskeho webového obchodu Alibaba, v ktorom teraz vlastní tretinu akcií. Aj vďaka tomu je Son stále najbohatším Japoncom s imaním 16,6 miliardy dolárov (370 miliárd korún).
Zdroj: novinky
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.