Zomrel Bernie Madoff – muž, ktorý obral americkú smotánku o 65 miliárd dolárov 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Kríza v roku 2008 nenechala vo finančnom svete kameň na kameni. Okrem iného prispela k odhaleniu zrejme najväčšieho investičného podvodu v histórii ľudstva. Ukázalo sa, že Bernie Madoff, do tej doby rešpektovaný finančník a bývalý predseda burzy NASDAQ, po desiatky rokov ťahal svojich klientov za nos. Jeho fond spravujúci miliardy dolárov bol totiž na prekvapenie mnohých „lietadlom, ktoré zažilo strmhlavý pád“. Tento neslávne slávny podvodník teraz zomrel v americkej väznici vo veku 82 rokov.

foto Bernie Madoff, zdroj: bdnews24.com

Meno Bernie Madoff bolo medzi ľudmi na burze na Wall Street uznávaným pojmom. A vlastne ním zostalo aj do dnešnej doby, aj keď v celkom inom kontexte – ako strojca kolosálneho finančného podvodu.

Bývalý investičný bankár, jeden zo zakladateľov elektronickej burzy NASDAQ, spreneveril takmer 65 miliárd dolárov.

Správca majetku bohatých

Pritom sa bohatí Američania skoro 50 rokov doslova predbiehali v tom, aby práve on spravoval ich peniaze. Niet sa čomu diviť, Madoffove výsledky boli priamo famózne. S nezvyklou konzistenciou totiž dokázal generovať stabilné výnosy okolo 10-12 percent ročne, prakticky bez ohľadu na trhový vývoj. Problém bol v tom, že iba na papieri.

Hoci klientom sebavedomo tvrdil, že vďaka svojim opčným stratégiám a akciovým investíciám dokáže prinášať rozprávkové zisky, v skutočnosti zverené peniaze ukladal na úplne obyčajný bankový účet.

Išlo o klasickú Ponziho schému, ktorá však napučal do ťažko uveriteľných rozmerov.

V dobách svojej najväčšej slávy totiž Madoff mal spravovať desiatky miliárd dolárov, bez toho, aby pritom kúpil jedinú akciu.

Klamársky burzový veterán

Bernie Madoff odštartoval kariéru investora v roku 1960, keď začal v rámci novozaloženej spoločnosti obchodovať s akciami malých firiem.

Jeho biznis sa úspešne rozrastal a v osemdesiatych rokoch už patril medzi päť najväčších tvorcov trhu na newyorskej burze. V čase, keď všetci na burze komunikovali telefonicky, začal Madoff používať moderné priekopnícke metódy, predovšetkým počítače a elektronické obchodovanie.

Na začiatku deväťdesiatych rokov dokonca tri roky pôsobil na prestížnom poste predsedu technologickej burzy NASDAQ. Madoff tak patril medzi burzovú smotánku a využíval svoje bohaté konexie na získavanie nových klientov.

Nespravoval pritom peniaze len tak niekoho, naopak svoju stratégiu nastavil tak, že investícia do jeho fondu bola privilégiom pre vyvolených. Medzi jeho klientov patrili celebrity, významní biznismeni, najrôznejšie fondy či banky.

Hoci v rámci neskoršieho súdneho pojednávania Madoff tvrdil, že s podvodnými aktivitami začal až v roku 1991, je pomerne pravdepodobné, že korene jeho nekalostí siahajú ešte výrazne hlbšie do histórie.

Madoffova pravá ruka Frank DiPascali totiž vypovedal, že pomáhal falšovať účty prakticky od začiatku svojho nástupu do firmy v roku 1975.

Podvod odhalila až finančná kríza

Rok 2008 však zlomil podvodnému biznisu väz, keď klienti v rámci trhovej paniky chceli vybrať väčšiu časť prostriedkov. Na výplatu však jednoducho nebolo.

V decembri 2008 sa tak Madoff zveril svojim dvom synom, ktorí mimochodom pracovali v jeho spoločnosti, že celé podnikanie je postavené na klamstve. Tí ho hneď nasledujúci deň udali polícii a sami potom čelili dlhému vyšetrovaniu.

Vina im preukázaná nebola. Ich životy však celý škandál výrazne poznamenal, starší Madoffov syn dokonca dva roky po prasknutí celej kauzy spáchal samovraždu. Mladší zomrel o niekoľko rokov neskôr na rakovinu.

Slová Bernieho Madoffa na súde: „Hlboko sa ospravedlňujem a hanbím sa.”

Bernie Madoff bol za svoje podvody v roku 2009 odsúdený na 150 rokov väzenia, všetok jeho majetok bol pochopiteľne zabavený na pokrytie strát poškodených investorov.

Tento rok na jar žiadal vo veku 82 rokov o predčasné prepustenie z dôvodu veľmi zlého zdravotného stavu. Súd to však zamietol, Madoff tak zrejme strávi zvyšok života za mrežami.

Túžba po uznaní alebo skrývanie vlastných chýb?

Zaujímavou otázkou pritom je, prečo sa vôbec Madoff rozhodol vydať na cestu finančného podvodníka. Jeho biznis tvorcu trhu na burze bol totiž veľmi ziskový, keď koncom osemdesiatych rokov údajne generoval príjmy okolo sto miliónov dolárov ročne.

Madoff síce žil na vysokej nohe, avšak jeho výdavky nedosahovali vzhľadom na postavenie vyložene obscénnych rozmerov a bol by ich rozhodne schopný pokryť aj bez klamania investorov.

Okrem možnej túžby po uznaní na Wall Street sa však špekuluje o tom, že Madoff svojimi aktivitami chcel skryť investičné neúspechy.

Jeho úmysly so zverenými peniazmi tak mohli byť spočiatku legitímne, avšak neschopnosť priznať chybu a verejne prezentovať realizované straty mohla Madoffa dohnať k tomu, že svoj problém neustále valil pred sebou ako snehovú guľu.

Fatálne zlyhanie regulátora

Je až zarážajúce, že celý podvod dokázal vyrásť do takých rozmerov. Na pochybnosti ohľadom podnikateľského modelu Bernieho Madoffa bolo pritom upozorňované dlhé roky, najmä zo strany analytika Harryho Markopolosa.

Ten už v roku 2000 podal podnet Komisii pre cenné papiere (SEC). Upozorňoval napríklad na to, že je veľmi nezvyčajné, aby fond držiaci predovšetkým veľké americké spoločnosti, generoval stabilné výnosy počas situácie, kedy celý trh padá.

Regulátor však závažnejšie pochybenie nenašiel. Madoffovi v tomto ohľade nepochybne pomáhali udržať domček z kariet pohromade rozsiahle konexie. Kto by napokon čakal, že bývalý predseda burzy stojí za škandálom tak obrovského kalibru?

Nekonečné súdne ťahanice

Hoci k odhaleniu celého škandálu došlo pred viac ako desiatimi rokmi, prípad rozhodne nie je u konca. Naďalej totiž prebieha odškodňovanie poškodených investorov – a to pomerne kontroverznou formou.

Klienti, ktorí dokázali z Madoffovho fondu vybrať peniaze so ziskom, musia sanovať straty tých, ktorí vo fonde svoj vklad stratili.

Tento proces zahŕňa celý rad súdnych sporov, ktoré sa zrejme potiahnu ešte dlhú dobu. Na konci roka 2018 bola celková škoda vyčíslená na 19 miliárd dolárov, pričom približne 70 percent z tejto sumy sa podarilo získať späť. Ďalšie kompenzácie poškodených pritom naďalej pokračujú.

Ponziho schémy len tak nezmiznú

V spätnom zrkadle môžeme vidieť celý rad varovných indikátorov naznačujúcich, že s biznisom Bernieho Madoffa nebolo všetko v poriadku.

Všetci okolo však boli zaslepení vysokými ziskami a náznakom možných problémov nevenovali pozornosť. To sa rade zúčastnených kruto vypomstilo.

Obdobné podvody bohužiaľ rozhodne nie sú dávnou históriou, ba práve naopak – najrôznejších pochybných investičných schém, hoci v menšom meradle, v poslednej dobe pribúda. Ostatne, nie je sa čomu diviť, túžba po rýchlom a bezprácnom zisku je totiž stará ako ľudstvo samo.

Zdroj: peak 

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár