Burza Nasdaq oslavuje päťdesiat rokov – ako prvá bola plne elektronická

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

Presne 8. februára 1971 vznikla burza Nasdaq. Názov pochádza zo skratky vtedajšej Národnej asociácie obchodníkov s cennými papiermi pre aizovanú kotáciu (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Išlo o prvú plne elektronickú burzu a teraz je podľa veľkosti druhou na svete po tej newyorskej.

Burzu založila Národná asociácia obchodníkov s cennými papiermi, predchodkyňa dnešného Regulačného úradu pre finančný sektor. Ako technologický priekopník a lacnejšia alternatíva k úpisu akcií na newyorskej burze sa Nasdaq stala rýchlo primárnym trhom pre rad menších, rastúcich a technologických spoločností.

Materskou spoločnosťou burzy je Nasdaq Inc. (NDAQ), ktorá prevádzkuje aj burzy v Škandinávii, na Islande alebo v Pobaltí. Na všetkých burzách Nasdaqu sa obchoduje s viac než 8 000 titulmi akcií, vrátane technologických gigantov Apple, Microsoft, Google či Facebook. Čisté tržby spoločnosti sa vlani zvýšili o 15 percent na 2,9 milióna dolárov. Sídlo má Nasdaq Inc. v newyorskom mrakodrape One Liberty Plaza.

Dividendový výnos: 1,36%

päťročný graf Nasdaq Inc., zdroj. GOOGLE

Najznámejšími indexmi sú Nasdaq Composite a Nasdaq-100. Vlani v júni index Nasdaq Composite prvýkrát v histórii prekonal hranicu 10-tisíc bodov, teraz je na hodnote okolo 13 tisíc bodov. V súčasnosti je Nasdaq druhou najväčšou burzou sveta podľa trhovej kapitalizácie po newyorskej burze NYSE.

Nasdaq okrem prevádzkovania búrz poskytuje aj technológie pre obchodovanie na trhu bankám a ďalším finančným inštitúciám. Má tiež silné postavenie na trhu so softvérom pre dohľad nad obchodovaním a v sektore obchodných technológií.

Vlani v novembri Nasdaq oznámila, že prevezme za 2,75 miliardy dolárov kanadskú firmu zameranú na odhaľovanie finančných podvodov Verafin. Vznikne tak globálny líder s technológiami pre boj s finančnou kriminalitou. Pre Nasdaq je to najväčšia akvizícia od roku 2008, kedy kúpila škandinávsku burzovú firmu OMX.

Výnosy Nasdaqu z technológií pre organizovanie trhov a z investičného spravodajstva od roku 2016 stúpli o 54 percent a výnosy mimo obchodné aktivity teraz predstavujú 73 percent celkových výnosov skupiny.

V roku 2008 sa Nasdaqu nepodarilo kúpiť londýnsku burzu LSE. V roku 2013 Nasdaq kúpila za 390 miliónov dolárov od britskej mediálnej skupiny Thomson Reuters jej divízie pre styk s verejnosťou a investormi a divíziu multimédií.

Najväčším akcionárom spoločnosti Nasdaq Inc. je burza v Dubaji s 18%-ným podielom. Nasleduje spoločnosť Investor AB, ktorá drží necelých 12 percent akcií a ktorú ovláda švédska podnikateľská rodina Wallenberg.

V čele spoločnosti stojí od roku 2017 Američanka Adena Friedman.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár