Americký index S&P 500 sa od vlaňajšieho koronapádu rekordne rýchlo zdvojnásobil a veľmi rýchlo rastie napríklad aj index pražskej burzy.
Znamená to, že sú teraz akcie drahé?
Ako ktoré, odpovedajú investiční profesionáli. Trh nahor ťahajú vybrané tituly a aj keď rastú niektoré indexy do nebies (napríklad ázijské indexy na tom tak dobre nie sú), na trhu je stále dosť príležitostí. Niektorí oslovení experti dávajú aj konkrétne tipy – napríklad akcie IBM.
Dividendový výnos: 4,77%
Zhoda je aj v tom, že k nejakej korekcii cien dôjde, ostatne ako vždy. Napríklad Michal Stupavský z Consequ očakáva, že v najbližších piatich až siedmich rokoch akcie výrazne zbrzdia svoj rast z poslednej doby. Aj tak by ale mali porážať infláciu. To je zároveň odpoveď na otázku, či sa z akciových trhov sťahovať.
Sú teda akcie drahé? Keď niekto investuje pravidelne do fondov, mal by napríklad presmerovať svoje peniaze z akciových do konzervatívnejších fondov? A dajú sa na trhu stále nájsť podhodnotené akcie? Akú konkrétnu ste naposledy objavili?
Michal Semotan
Manažér portfólia J&T – investičnej spoločnosti
Akciové trhy majú za sebou tento rok naozaj vysoký rast, hlavné indexy sa pohybujú od začiatku roka v pluse medzi 15 až 20%. Pražská burza tento rok zažíva po dlhšej dobe pekné časy a jej index si pripisuje tento rok dokonca 25 percent!
Napriek tomu nemožno povedať paušálne, že akcie sú predražené. Áno, nájde sa mnoho spoločností, nad ktorých valuáciami človek krúti hlavou, ale to tak niekedy býva. Dôležité je, že má zmysel dlhodobo naďalej v akciách byť, aspoň v niektorých. Hospodárske výsledky v posledných kvartáloch naďalej skôr prekonávajú očakávania trhu, cez rast inflácie sa stále držia úrokové sadzby pomerne dole oproti predchádzajúcej dobe. To musíme tiež v posudzovaní, či sú akcie drahé alebo nie, zohľadniť. Takže aj keď ČNB bude tento rok naďalej dvíhať sadzby o „stošesť“ a aj FED pravdepodobne pristúpi k určitému nárastu základnej sadzby, naďalej má zmysel dlhodobo akcie v portfóliu mať.
A aké akcie, aj napriek tohtoročnému rastu, nie sú drahé, alebo kde vidíme príležitosť? Na domácom trhu (českom) zmienime ČEZ, ktorý by vďaka rastu ceny elektriny mal mať pred sebou svetlé zajtrajšky, valuačne určite IBM nie je drahá akcia, práve naopak. Na európskych trhoch potom spomeniem španielskeho telekomunikačného giganta Telefonica a jeho veľmi nízku P/E i EV/Ebitda. A z tých rizikovejších, na ktoré vsádzame, sú napríklad prevádzkovateľ ťažby uránu Cameco, či budúcnosť cestovania, spoločnosť Airbnb.
Jaroslav Šura
investor
Pravdepodobne nikto by nemal s určitosťou tvrdiť, že trh ako celok je predražený. Niektorí to síce hovoria už niekoľko rokov, výsledkom ale je, že im ušiel vlak. Vplyv centrálnych bánk na kapitálový trh je veľmi silný a do valuácií akcií sa jednoducho musí započítať. O sťahovaní peňazí žiadna centrálna banka neuvažuje, max. o znižovaní dynamiky kvantitatívneho uvoľňovania. Samozrejme, že po nejakej korekcii sa vyronia početní “rozumbradi”, ktorí budú tvrdiť, že to vedeli, hovorili a budú mávať rozličnými ukazovateľmi.
Mne osobne prídu drahé niektoré cyklické akcie, napríklad Alcoa za 42 amerických dolárov a US Steel za 27 amerických dolárov – to mi príde ako dosť. Naopak firmy ako Amazon, AT&T, IBM, Intel mne prídu ako rozumná investícia. Tiež medzi farmaceutickými firmami možno nájsť celý rad zaujímavých spoločností s férovým ocenením a vysokou dividendou.
Príležitosť môže nastať u sektora e-commerce. Firmy môžu mať relatívne slabšie výsledky za tretí kvartál, pretože ten minuloročný bol covidovo abnormálne silný. Útek z akciových fondov do konzervatívnejších by som z dlhodobejšieho hľadiska neodporúčal.
Martin Mašát
Manažér portfólia Partners – investičnej spoločnosti
Zdvojnásobenie, ku ktorému došlo v indexe S&P 500, je z veľkej časti kúzlom matematiky. Keď vám akcie spadnú o 50%, tak je nutný rast o 100%, aby boli sotva na svojej pôvodnej úrovni. Nebyť pandémie a prudkej korekcie v minulom marci, rástli by akcie pravdepodobne normálnym tempom. Našťastie nebol vírus tak smrteľný, ako sa spočiatku všetci obávali a navyše, finančný svet zaliali centrálne banky a vlády hromadami peňazí, ktoré skončili v nehnuteľnostiach a akciách. Preto ten svižný a nadpriemerný nárast v poslednom roku, hoci vlastne stále bojujeme s koronavírusom.
Aj v tomto svete však možno nájsť mnoho akcií / firiem, ktoré sú relatívne lacné. V súčasnosti sa napríklad sústredíme na akcie firiem z energetického, finančného a komoditného sektora, ktoré boli bité v roku 2020 najviac a teraz ťažia z rozjazdu svetovej ekonomiky a všeobecného nedostatku a zvýšeného dopytu z ušetrených peňazí. Nie je teda dôvod nejako narýchlo meniť stratégie a presúvať sa do konzervatívnejších produktov. O tom možno uvažovať u klientov, ktorí majú teraz väčšiu rizikovú averziu či kratší investičný horizont.
Lukáš Kotrba
manažér portfólia RSJ Securities
Cena akcií je funkciou budúcich peňažných tokov, úrokových sadzieb a nálady na trhoch. Náladu vnímam ako optimistickú, úrokové sadzby sú na nízkej úrovni a firmám sa darí zvyšovať zisky na akciu (čiastočne odkupy). Navyše centrálne banky a vlády dodali enormné likvidity na už likviditou zaplavené trhy.
Historické porovnanie P/E je nutné porovnať s vtedajšími úrokovými sadzbami. Vyššie P/E by dnes implikovalo výnos okolo 3%, čo nie je veľa – investori tak čakajú vysoké rasty ziskov, ale možno podceňujú možnosť, že sa tak v plnej miere nestane. Osobne trh vnímam ako drahší, ale nie je to niečo, kde by sa nedali nachádzať lacnejšie tituly. V posledných šiestich mesiacoch som nakúpil menšie pozície v Lockheed Martin, Discovery a pridal opčné kontrakty k už držaným pozíciám v portfóliu.
Michal Stupavský
investičný stratég Conseq Investment Management
Treba si priznať, že globálne akciové trhy sú ako celok drahé, keď sa ich ocenenia, čiže valuácie, momentálne pohybujú okolo úrovní z vrcholu akciového trhu v roku 2000, čo zároveň predstavuje historické maximá. Z tohto dôvodu sa domnievam, že priemerné ročné očakávané zhodnotenie globálnych akciových trhov (vrátane dividend) na strednodobom horizonte nasledujúcich piatich až siedmich rokov veľmi pravdepodobne neprekročí 5% a malo by sa teda pohybovať pod priemerným historickým zhodnotením. Je to jednoducho daň za veľmi vysoké valuácie, ktoré by sa mali v priebehu najbližších rokov graduálne normalizovať, tzn. postupne klesnúť bližšie k priemerným historickým úrovniam. Zmena akciových valuácií by preto mala prispievať k celkovému akciovému zhodnoteniu v najbližších rokoch negatívne. Zároveň som toho názoru, že naša aktívna investičná správa by v priemere každý rok mala pomôcť globálnej akciovej zložke našich investičních portfólií o niekoľko percentných bodov, čo by malo výkonnosť globálneho akciového indexu MSCI All Country World prekonať.
Drobní investori by svoju investičnú stratégiu rozhodne nemali nikdy meniť na základe aktuálneho investičného počasia. Pokiaľ má investor dlhý investičný horizont (minimálne 10 rokov), mal by byť zainvestovaný prevažne v dynamických agresívnych fondoch, kde väčšinu portfólia tvoria akcie. Priemerný globálny nominálny dlhopisový výnos do splatnosti je momentálne na historickom minime 1%, teda s prihliadnutím na aktuálnu zvýšenú infláciu je prakticky isté, že ak investori vložia väčšinu úspor do konzervatívnych, primárne dlhopisových, investícií, minimálne v nasledujúcich niekoľkých rokoch bude reálna hodnota ich úspor práve kvôli vysokej inflácii každý rok pomerne výrazne klesať.
Tiež je potrebné poznamenať, že investičné portfóliá aktívne riadených fondov sú manažérmi priebežne upravované, práve s ohľadom na aktuálny trhový vývoj. Ak sa manažéri portfólií domnievajú, že sú momentálne akcie skôr drahé, a to je aktuálne náš prípad v Conseq, v rámci taktickej alokácie aktív podiel akcií v investičných portfóliách fondov prechodne znížia a naproti tomu viac zainvestujú do konzervatívnejších investičných nástrojov.
Základné pravidlo teda znie – ak mám dlhý investičný horizont, mal by som preferovať agresívne dynamické investičné stratégie, a zároveň by som mal nechať krátkodobé prechodné úpravy na manažéroch portfólia daného fondu.
Zdroj: penize
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.